Panelové záclony – ako si osviežiť okná v domácnosti

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Panelové záclony – ako si osviežiť okná v domácnosti

Závesový panel, Floris, japonska zastena, zaves

Panelové záclony sú moderné a praktické doplnky, ktoré sa hodia do každého interiéru. V tomto článku sa dozvieš, aké typy panelových záclon existujú, ako sa dajú prispôsobiť rôznym ročným obdobiam a koľko približne stoja.

 

 

Čo sú panelové záclony?

Panelové záclony sú závesy, ktoré sa skladajú z viacerých úzkych a dlhých panelov látky, ktoré sa pohybujú po koľajniciach. Panelové záclony môžu slúžiť na zakrytie okien, dverí, stien alebo ako dekoratívny prvok v miestnosti. Panelové záclony majú mnoho výhod, napríklad:

 • Sú jednoduché na inštaláciu a údržbu. Stačí namontovať koľajnice na strop alebo na stenu a zavesiť panely na háčiky. Panely sa dajú ľahko vybrať a vyprať.
 • Sú variabilné a flexibilné. Môžeš si vybrať počet, veľkosť, farbu a vzor panelov podľa svojho vkusu a potreby. Môžeš si tiež nastaviť, ako chceš panely posúvať – ručne alebo elektricky, jednosmerne alebo obojsmerne, celkom alebo čiastočne.
 • Sú funkčné a estetické. Môžeš si nimi regulovať množstvo svetla a tepla v miestnosti, vytvoriť si súkromie alebo rozdeliť priestor. Môžeš si tiež vytvoriť rôzne atmosféry podľa nálady alebo ročného obdobia.

Aké typy panelových záclon existujú?

Existuje veľa typov panelových záclon, ktoré sa líšia podľa materiálu, štýlu, dizajnu alebo účelu. Niektoré z nich sú:

 • Panelové záclony zo sieťoviny: Sú to záclony z tenkej a priesvitnej látky, ktorá prepúšťa svetlo, ale zabraňuje priamemu pohľadu dovnútra. Sú vhodné do miestností, kde chceš mať dostatok denného svetla, ale aj pocit súkromia. Môžeš si vybrať zo širokej škály farieb a vzorov.
 • Panelové záclony zo zamatu: Sú to záclony z hustej a lesklej látky, ktorá pohlcuje svetlo a teplo. Sú vhodné do miestností, kde chceš mať tmavý a útulný priestor. Môžeš si vybrať zo širokej škály farieb a vzorov.
 • Panelové záclony s fototlačou: Sú to záclony s potlačeným obrázkom na látke. Môžeš si vybrať akýkoľvek motív, ktorý sa ti páči – napríklad krajinu, mesto, kvety, zvieratá alebo portrét. S týmito záclonami si môžeš vytvoriť ilúziu okna alebo obrazu na stene.
 • Panelové záclony s LED osvetlením: Sú to záclony s zabudovanými LED diódami na látke. Môžeš si nastaviť farbu, intenzitu a režim svetla podľa svojej nálady. S týmito záclonami si môžeš vytvoriť efektné a romantické osvetlenie v miestnosti.

Závesový panel, Deň a noc, japonska zastena, zaves

Ako sa dajú panelové záclony prispôsobiť rôznym ročným obdobiam?

Panelové záclony sú veľmi univerzálne a dajú sa ľahko prispôsobiť rôznym ročným obdobiam. Môžeš si meniť panely podľa farby, vzoru, materiálu alebo motívu, ktorý sa hodí k aktuálnemu počasiu a nálade. Napríklad:

 • Na jar si môžeš zvoliť panely z ľahkej a priesvitnej látky v pastelových farbách s kvetinovými vzormi. Tieto panely ti dodajú pocit sviežosti, radosti a energie.
 • V lete si môžeš zvoliť panely zo sieťoviny v jasných a živých farbách s tropickými vzormi. Tieto panely ti dodajú pocit tepla, svetla a dobrodružstva.
 • Na jeseň si môžeš zvoliť panely zo zamatu v tmavých a teplých farbách s geometrickými vzormi. Tieto panely ti dodajú pocit pohody, útulnosti a harmónie.
 • V zime si môžeš zvoliť panely s fototlačou alebo LED osvetlením v modrých a bielych farbách s zimnými motívmi. Tieto panely ti dodajú pocit chladu. Veľmi pekný je motív vianočného stromčeka ktorého dekorácie sú podsvietené. Je to aj dobrý nápad do garzónky alebo malého bytu ako alternatíva kde stromček zaberá miesto.

Ako zavesiť panelovú záclonu?

Zavesenie panelových záclon je veľmi jednoduché a rýchle. Stačí postupovať podľa týchto krokov:

 • Zmeraj si šírku a výšku okna, dverí, steny alebo miesta, kde chceš mať panelové záclony.
 • Vyber si koľajnice podľa počtu, veľkosti a tvaru panelov, ktoré chceš použiť. Koľajnice môžu byť rovné, oblúkovité alebo kombinované.
 • Namontuj koľajnice na strop alebo na stenu podľa návodu. Uistite sa, že sú pevne uchytené a rovné.
 • Zaves panely na háčiky na koľajniciach. Uistite sa, že sú rovnomerne rozložené a nezamotávajú sa.
 • Nastav si spôsob posúvania panelov podľa svojej potreby. Môžeš si vybrať ručné alebo elektrické ovládanie, jednosmerné alebo obojsmerné posúvanie, celkové alebo čiastočné zakrytie.

Panelová záclona sa dá skombinovať s klasickou

Dá sa skombinovať klasická záclona s panelovou?

Panelová záclona sa dá skombinovať s klasickou, len je to všetko o vkuse a potrebe. V tomto prípade ide o izbu kde sa zakryli v rohu panelovou záclonou radiátorové rúry na poschodie a doplnili sa melírovanou záclonou v podobných farbách aby dotvorili príjemnú dovolenkovú atmosféru. Keď večer zvolíte správnu farbu na LED lampe, vytvoríte si celkom slušnú ilúziu za pár eur.

Rozpočet: set panelových záclon: 25 €, 2 koľajnicová lišta so štipcami 30 €, záclony v akcii 15 € a LED žiarovka s farebným spektrom 3,50 €. V tomto prípade vyšlo všetko do cca 75 €.

Koľko približne stoja panelové záclony?

Cena panelových záclon sa líši podľa typu, materiálu, veľkosti, dizajnu a kvality panelov a koľajníc. Všeobecne platí, že čím viac panelov a koľajníc použiješ, tým viac zaplatíš. Podľa niektorých zdrojov sa cena panelových záclon pohybuje od 20 do 200 eur za meter šírky. To znamená, že ak chceš mať panelové záclony na okne s rozmermi 2 x 2 metre, zaplatíš od 40 do 400 eur.

Galéria

Foto: Dekortextil
Text: Redakcia

>> Vhodné panelové závesy
do bytu alebo domu TU <<

Komentáre (1)

 1. Ja sa tu vždy dozviem niečo nové…
  Z času na čas čítam a vždy niečo zaujímavé.
  Doteraz som vôbec nepočul o panelových závesoch. 🙂

Komentáre