Relax a wellness v súkromí „pod holým nebom“? Riešenia existujú…

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérSauny a wellness

Relax a wellness v súkromí „pod holým nebom“? Riešenia existujú…

Relax a wellness v súkromí

Zrelaxovať svoju telesnú, ale hlavne aj duševnú stránku chodíme do rôznych wellness zariadeniach či už v hoteloch na krátkodobých pobytoch alebo wellness centrách. Niekomu takéto „verejné“ riešenie nevyhovuje, a tak relax či „liečbu“ by najradšej absolvoval(a) v súkromí. 

Najjednoduchšie riešenie je – zadovážiť si vlastnú „hydromasážnu“ vaňu a keď to priestorové možnosti dovolia  je možné inštalovať vírivku – jacuzzi a tak svoju kúpeľňu premeníte na domáce wellness. Toto riešenie je veľkorysé, ale náročné na stavebnú prípravu. Poskytne však luxus aj komfort a hlavne intimitu a tú hľadáme. Ak riešime wellness na chate, tak sa môžu inštalovať rôzne typy kúpacích „sudov“, ktoré majú „prírodný“ dizajn a sú vyhrievané drevom.

Relax a wellness v súkromí

Základ relaxu

Odporúčaná teplota vody na dokonalú relaxáciu je 38 – 40 °C. Odporúčaná doba kúpania v takto horúcej vode je max. jedna hodina. Kúpaniu v príliš horúcej vode by sa mali vyhýbať ľudia s vysokým krvným tlakom a srdcovými chorobami, tehotné ženy a malé deti. Pre nich je vhodnejšia teplota vody 34 – 35 °C. Toto je základné pravidlo pri voľbe zariadenia na relax. Existuje niekoľko systémov víriviek, ktoré vedia vytvoriť hydromasážne podmienky. A tak si môžete vytvoriť domáce wellness skutočne navrhnuté na konkrétne predstavy a priestorové a aj finančné možnosti.

Relax a wellness v súkromí

Klasická hydromasáž

Hydromasážny systém pracuje tak, že vodný okruh tlakovej vody, ktorý vykonáva terapiu. Teda masírovanie tela, je uzavretý (pracuje s vodou z vane) a cez hydromasážne otvory – dýzy – trysky sa tlačí voda predpísanej teploty a tlaku.

Pozrite si:
Infrasauna – lekár v dome, blaho pre dušu aj telo

Existujú tri základné typy trysiek (viacotvorové – rozptylové, rotujúce a trysky so širokým prúdom vody), ktoré sa rozmiestňujú do dna stien a na chrbtovú časť „vane“. Každá tryska je na iný typ masáže – napr. rozptylová, viacotvorová je na masáž chrbta. Tento typ vodnej masáže je vhodný na uvoľnenie tela a svalov po športových výkonoch, ale aj na liečbu svalových a kĺbových ochorení. Pre masáž celého povrchu tela sú určené malé – jemnejšie trysky, atď. Voda po použití sa následne vypustí.

Relax a wellness v súkromí

Perličková „vodná“ masáž

Perličková“ masáž sa od klasickej hydromasáže líši tým, že cez trysky sa nevháňa voda, ale predhriaty vzduch, ktorý vodu premieša a takúto prevzdušnenú „natlačí“ na povrch tela. Pokožku premasírováva a zlepšuje tak krvný obeh, čím sa uvoľňujú aj svaly a vnútorné napätie. Je jemnejšia a obľúbenejšia, pretože človek je obklopený bublinkami, čím sa uvoľňuje aj duševné napätie. Aj v tomto prípade sa do telesa „vane“ inštalujú rôzne typy trysiek a voda sa po relaxe vypustí.

Relax v súkromí

Kombinácia oboch systémov

Tento systém masáže tela si už vyžaduje zložitejšiu formu kúpacej „vane“. Tieto typy sú už označovane ako relaxačné vane typu Jacuzzi. V telesách vaní pre dve, tri či viac osôb sa vo výrobe vytvarujú ergonomicky tvarované sedačky, do ktorých sa nainštalujú trysky rôznych typov a na rôzne časti tela. Objem vody v takýchto „bazénoch“ je už väčší, a teda vane sú ťažšie. Vyžadujú špeciálne upravenú podlahu (nosnosť) a tiež vyžadujú samostatnú prípojku el. energie s bezpečnostným ističom pre čerpadlo vody a vzduchu a tiež istič pre ohrev vody. Tieto „bazény“ sa po kúpeli nevypúšťajú a voda sa musí prefiltrovať a vydezinfikovať.

Relax a wellness v súkromí

Z popisovaného je teda zrejmé, že Jacuzzi si vyžaduje viac priestoru a aj starostlivosti. Sú aj investične náročnejšie, a preto skôr, ako sa rozhodnete pre wellness vaňu, musíte dobre premyslieť ako na rodinnú hygienu tela. V Jacuzzi sa nedá mydliť, umývať vlasy či nohy!!! Jacuzzi vírivka je určená pre relax v teplej vode, je teda doplnkom klasickej kúpeľne.

Relax „pod holým nebom“

Originálne riešenie – Kúpacie sudy z dreva sú výbornou alternatívou ku klasickým záhradným bazénom. Je to oživenie relaxu v súkromí. Ich výhodou je, že sú vyrobené z prírodných materiálov a zaberajú málo miesta, pričom stále ponúkajú dostatok pohodlia na relax pod holým nebom.

Relax súkromí

Kúpací sud stačí napustiť do výšky cca 20 cm pod horný okraj a nechať vodu zohriať na teplotu 35 – 42 °C. Ohrev prebieha prikladaním dreva do piecky, vďaka čomu sa vyhnete kontaktu s elektrinou. Sudy sa dajú taktiež doplniť prúdením vody za pomoci dýz, ale tu už dochádza k montáži náročnejších zariadení a možno sa stratí romantika kúpania v „sude“. Platí však aj tu, že pozitívne účinky teplej vody sa vrátia v obnovení duševných síl. Je len na vašom rozhodnutí, aký zložitý typ „kúpacieho sudu“ si zvolíte.

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné wellness doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre