Záclony a závesy sú korunou krásy každého interiéru

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Záclony a závesy sú korunou krásy každého interiéru

Záclony a závesy sú korunou krásy každého interiéru

Tak ako sú vlasy korunou krásy človeka, môžu byť záclony a závesy korunou krásy interiéru. Dodávajú miestnostiam nádych luxusu, súkromia a útulnosti. Ako si ich však správne vybrať? Tu je niekoľko tipov.

Dvakrát meraj a raz rež

Pred samotnou kúpou záclony či závesu si poriadne premerajte veľkosť okien. Nezabúdajte však na to, že záclona by mala presahovať okno. Na každú stranu prirátajte aspoň 15 – 20 cm. Šírka záclony či závesu závisí aj od šírky garniže. Ak ju už máte pripevnenú, bude sa vám ľahšie merať. Ideálne umiestnenie garnižovej tyče je cca 10 cm nad oknom. Šírku vždy merajte po tú časť garniže, ktorá sa uchytáva na stenu.

Neprehliadnite:
Ako si doma zariadiť priestor na cvičenie

Dĺžku merajte od garniže smerom nadol. Pri veľkých francúzskych oknách, či dverách by mala byť medzi záclonou a podlahou aspoň 5 cm medzera. Pri klasických oknách, napríklad v detských izbách, pracovni, či hosťovskej, by mal byť pri meraní smerodajný parapet okna. Záclona zvyčajne zasahuje tesne pod neho, prípadne je s ním v rovine. Je to praktickejšie hlavne vtedy, ak je písací stôl orientovaný smerom k oknu. Záclona alebo záves sa dá ľahko odtiahnuť a nezasahuje do stola.

Záclony a závesy sú korunou krásy každého interiéru Materiál rozhoduje

Materiál rozhoduje

Ak majú byť záclony či závesy korunou krásy vášho interiéru, musia byť kvalitné. Kvalita závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Záclony sa vyrábajú zo 100% polyesteru. Je to pevný materiál, ktorý si nevyžaduje veľkú údržbu, vďaka nemu si však záclona drží svoj tvar. Z rovnakého materiálu sú vyrobené aj závesy, tie sú však okrem polyesterového vlákna obohatené o zamat prípadne hodváb. Tieto materiály zaručujú dokonalé tienenie, eleganciu a hebkosť.

Záclony a závesy sú korunou krásy každého interiéru Svetlo dominuje

Svetlo dominuje

Pri výbere záclony myslite na to koľko svetla a tepla vám do interiéru vpustí. Vyberajte si záclony, ktoré sú jemne tkané bez výrazného vzoru, prípadne vytrážové či oblúkové. Tie zabezpečia, že váš interiér bude presvetlený a vzdušný.

Uchytenie záclony a závesu

Predajne nám ponúkajú nielen široký sortiment záclon a závesov ale aj niekoľko spôsobov ich uchytenia.

Záclony a závesy sú korunou krásy každého interiéru Uchytenie záclony a závesu

1. Záclony s „okami“

Najnovší a moderný spôsob je uchytenie záclony na tzv. oká. Tie sú súčasťou záclony či závesu, sú do nich všité. Môžu však byť komplikovanejšie na údržbu. Ich výhodou je, že sa ľahko kĺžu po garnižovej tyči a neodopínajú sa.

2. Žabky

Okrem nových spôsobov uchytenia záclon či závesov sú stále v kurze aj tie klasické, ktoré boli hitom pár rokov dozadu. Ide o uchytenie pomocou štipcov tzv. žabiek. Žabky sú pripnuté na krúžkoch a tie sa prevliekajú cez garnižovú tyč. K dispozícii je drevené ale aj kovové prevedenie. Ich nevýhodou je časté odopínanie záclony a závesu.

3. Koľajničky

Ďalším moderným a novým spôsobom uchytenia záclon a závesov sú koľajnice. Vyrábajú sa z kovu alebo plastu a sú určené na zavesenie ťažších textílií. Umiestňujú sa na stenu, strop alebo na okno. Tento systém môže obsahovať aj viac ako dve koľajničky, okrem záclon a závesov možno na nich uchytiť napríklad girlandy alebo volány.

Záclony a závesy sú korunou krásy každého interiéru Žabky

Starostlivosť o záclony

Záclony si, rovnako ako oblečenie, vyžadujú špeciálnu starostlivosť. To znamená, že na ich pranie sa používa špeciálny prací prostriedok na záclony, ktorý obsahuje aktívne látky, tie zabraňujú zošednutiu. Pri praní zvoľte program na jemnú bielizeň a teplotu 30ºC. Ak to nie je nutné nežmýkajte, prípadne nastavte najmenšie otáčky žmýkania. Záclony v žiadnom prípade nesušte v sušičke bielizne. Môžete ich jemne prežehliť a zavesiť.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné interiérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre