Hlinená pec v moderných domoch? Hlina – materiál minulosti, súčasnosti aj budúcnosti.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKachle a peceStavbaTZB

Hlinená pec v moderných domoch? Hlina – materiál minulosti, súčasnosti aj budúcnosti.

Hlinená pec v moderných domoch, hlina

Hlina – materiál minulosti, súčasnosti aj budúcnosti a je vhodná aj pre moderné stvárnenia vykurovacích pecí? V tomto článku by som vám chcel predstaviť znovuzrodenú pôvodnú technológiu výstavby pecí „v novom šate“.

Ľudstvo sa od svojho vzniku snaží využívať prírodné zdroje k svojmu žitiu. Hlina je materiál, ktorý umožňuje stavať bezodpadovo, materiál, ktorý ochráni drevo, slamu a iné horľavé materiály pred požiarom a zároveň umožní naakumulovať množstvo tak potrebného tepla pre zimné obdobie a tepla na tepelnú úpravu potravín (ale aj na výpal keramiky, skla) a tak niet divu, že sa z hliny stavali a aj stavajú vykurovacie pece.

Hlinená pec v moderných domoch, hlina

Znovuzrodenie hliny

Dnes sa hlina spracováva a tvorí základ akéhokoľvek stavebného materiálu a za pomoci súdobých „chemických bonusov“ je idálnym polotovarom pre stavbárov. Tie „bonusy” v určitých stavebných postupoch a prácach majú svoje opodstatnenie. Avšak, najprirodzenejším základom je namiešať hlinu s pieskom, resp. so slamou, rozriediť s vodou a získate tým stavebný materiál, či už tehlu, maltu, omietku, ale aj materiál na pec. O vlastnostiach hlinených materiálov je už toho veľa popísaného na rôznych internetových fórach a nie sú to výmysly! Treba ich zažiť.

Neprehliadnite:
Skrotený oheň, pohoda a útulná domácnosť

Tiež som prešiel vývojom skúšania stavania pecí z novodobých materiálov, ale aj obdobím návratu k pôvodným technológiám. Je to fascinujúca skúsenosť. Trvalo mi dlhšie, kým som tieto stavebné procesy dokázal pochopiť.  Veď napríklad nízkotučný tvaroh zmiešaný s vápnom vytvorí prírodne „bio“ kazeínové lepidlo a takýchto prírodných technológií je viac než dosť. Tiež som dlho nedokázal pochopiť, že pridaním cementu či voľajakého bau- lepidla alebo iného pojiva nezaručím kvalitné spracovanie hlinenej malty, ale že jej skôr ublížim. Dnes to už viem a mám hlinu vo veľkej úcte.

Hlinená pec v moderných domoch, hlina

Osobné súsenosti

Dnes, keď realizujeme stavby pecí, miešame hlinené omietky z miestnych zdrojov, volám kolegov, kamarátov zo stavebnej branže, nech sa prídu pozrieť, ako hlina v rôznej podobe „drží“ aj bez novodobých chemických pojív. A nie je pravda, že je to drahé (to iba v prípade ak si myslíte, že hlinená omietka je dobrá iba tá, ktorá je kúpená v „bigbagu“, teda vo veľkom mechu od nadnárodného výrobcu). „Drahá“ je iba ľudská práca, ľudí, ktorí s hlinou robia, lebo je nás málo. Sám si vychovávam nástupcu, pokračovateľa tradície kachliara. Je so mňou na fotografii pec,i ktorú sme postavili pri „dňoch otvorených dverí“ nášho občianskeho združenia. Aj tu je však možnosť vyhrnúť si rukávy a naučiť sa to, je to také jednoduché a prirodzené, že sa hliny netreba báť.

Hlinená pec v moderných domoch, hlina

Hlina do moderných bývaní?

Spojením a pochopením tradičnej technológie výstavby ohnísk, spalinových ťahov s novodobou technológiou spojenou s možnosťami presklených dvierok a väčších ohnísk, kde viete naložiť cca 10 až 15 kg dreva (5 až 8 polien dreva s priemerom 10 cm), dostanete „pec“ akéhokoľvek dizajnu prechádzajúcu rôznymi miestnosťami, aj s možnosťou prestupu cez podlažie. Takto získate sálavé teplo klasických „kachľovcov“ na dlhú dobu (aj 24 hodín). Priložením dávky dreva raz resp. dvakrát denne (podľa množstva akumulácie a tepelných strát objektu) nabijete pec teplom, ktorá nevychladne počas celého zimného obdobia.

Hlinená pec v moderných domoch

Ekonomika prevádzky – úsporná

Spotreba dreva na základné (ročné) vykúrenie objektu priemerného RD sa približuje k 5 prm (priestorovým metrom) dreva resp. brikiet. Emisie a účinnosti takýchto pecí?  Dym z komína nie je vidieť (správne horenie v kvalitnom ohnisku) – to hovorí za všetko. Odborne „zázrak“ ako pri kondenzačných kotloch, kde účinnosť „spaľovania“ (neskôr zmenené na účinnosť z výhrevnosti palív) je 115 %. Až 90 % účinnosti kachľovej pece z hliny sa nedá porovnať s účinnosťou krbovej vložky, ktorá môže byť max. 85 %. Dizajn môže byť akýkoľvek – omietaný, kachľový, historický, hypermoderný, sedliacky… Taký, aká je vaša fantázia a vnímanie krásy. Potrebujete zažiť, navštíviť takéto postavené dielo a nechať sa unášať energiou, čo z nej sála.

Hlinená pec v moderných domoch

V prípade záujmu o bližšie informácie píšte do redakcie a spolu s redaktorom napíšeme ešte niekoľko konkrétnejších článkov s odpoveďami na vaše otázky.

Ing. Stanislav Tkáčik, kachliar, kominár.
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre