Starostlivosť o izbové rastliny v zimnom období

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Starostlivosť o izbové rastliny v zimnom období

Starostlivosť o izbové rastliny v zimnom období nie je náročná

Aj keď starostlivosť o izbové rastliny nie je natoľko náročná, ako o tie vonkajšie, napriek vykúrenému priestoru pociťujú zimné obdobie aj izbové rastliny. V dnešnom článku si povieme, ako sa o nich starať počas zimy a udržať ich pri zdraví.

Prvým základným predpokladom pre prosperitu izbových rastlín je svetlo. Svetlo sa prirodzene v zimných mesiacoch vyskytuje menej často a je taktiež aj menej intenzívne. Preto neváhajte svetlomilé rastliny presunúť bližšie k oknu. Okná by mali byť tiež zvnútra aj zvonku vyčistené, aby cez ne prenikalo čo najviac svetla. Rovnako odstráňte aj prach z listov rastlín a pomôžte im tak lepšie absorbovať svetlo.

Starostlivosť o izbové rastliny v zimnom období nie je náročná

Pozor na prelievanie rastlín

Počas zimných mesiacov sa väčšina izbových rastlín prepína do stavu, kedy im stačí iba zlomok z vody, ktorú potrebujú napríklad v lete. Preto dbajte na to, aby ste rastliny neprelievali. Väčšina druhov si pred zálievkou vyžaduje preschnutú pôdu aspoň dva centimetre pod jej povrchom.

Neprehliadnite:
Najobľúbenejšie izbové rastliny Slovákov lahodia nielen oku

Druhým nepriateľom izbových rastlín v zime je príliš suchý vzduch v domácnosti, ktorý vzniká vplyvom kúrenia. Tento problém sa dá vyriešiť pomerne jednoducho, a to buď zakúpením zvlhčovača vzduchu, alebo pravidelným rosením listov rastlín, ktoré si to vyžadujú.

Po zálievke sa pravidelne vráťte k rastlinám a pozrite sa, či v miske pod kvetináčom nestojí voda. Ak áno, okamžite sa jej zbavte. Posledné čo chcete je, aby si rastlina naťahovala zhnitú vodu z misky pod ňou.

Nastavte správnu teplotu

Každá izbová rastlina má inú odporúčanú ideálnu teplotu počas zimného obdobia. Kým rastliny pochádzajúce z tropických oblastí sa budú tešiť vášmu vykúrenému domovu, iné rastliny preferujú na zimu teplotu iba niečo okolo 15 stupňov. Preto ak máte možnosť, presuňte tieto druhy na chladnejšie miesto v dome, napríklad do predizby, alebo do zimnej záhrady.

Redakcia
Foto: Shutterstock

>> Vhodné interiérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre