Najobľúbenejšie izbové rastliny Slovákov lahodia nielen oku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Najobľúbenejšie izbové rastliny Slovákov lahodia nielen oku

Najobľúbenejšie izbové rastliny Slovákov lahodia nielen oku

Izbové rastliny zaznamenali v posledných rokoch veľký návrat do domácností. Ľudia sa nimi pýšia na sociálnych sieťach a predbiehajú sa, kto si zadováži vzácnejšiu odrodu tej ktorej rastliny. V dnešnom článku sa pozrieme na najpopulárnejšie izbové rastliny slovenských domácností.

Trendu pestovania izbových, najmä zelených rastlín, podľahli najviac mileniáli, ktorí využívajú izbové rastliny okrem dekoratívnych účelov aj na tie úžitkové. Reč je napríklad o rastline aloe vera, ktorá sa dá používať pri príprave domácej kozmetiky alebo o rastlinách, ktoré silne detoxikujú vzduch v domácnosti.

Najobľúbenejšie izbové rastliny Slovákov lahodia nielen oku, monstera
Monstera

Oživte si interiér izbovými rastlinami

Rastliny vnášajú štýl, život a farbu do inak nevýrazných miestností. S trochou úsilia dosiahnete kombináciou vhodne zvolených izbových rastlín a zaujímavých kvetináčov veľmi nápaditý, oku lahodiaci výsledok. Je pritom iba na vás, či si zvolíte klasické črepníkové rastliny, alebo aj tie visiace, ktoré dokážu ozvláštniť naozaj každý jeden priestor.

Najobľúbenejšie izbové rastliny

Ako sme už úvodnou fotografiou možno prezradili, absolútna jednička v obľúbenosti domáceho pestovania je pomerne nová a moderná rastlina s názvom Monstera, odborne Monstera deliciosa. Je to stálo-zelená izbová rastlina s výraznými dekoratívnymi listami sýto zelenej farby, na ktorých sa vytvárajú bočné trhliny. Práve preto ju ľudia zvyknú prirovnávať k švajčiarskemu syru.

Neprehliadnite:
Interiérový dizajn inšpirovaný japonskou kultúrou a filozofiou jednoduchého žitia

Druhou najobľúbenejšou izbovou rastlinou je Lopatkovec, ktorý patrí jednoznačne k tým menej náročným rastlinám na starostlivosť. Má vynikajúcu schopnosť čistiť vzduch a dvakrát do roka, na jar a na jeseň, kvitne krásnymi bielymi kvetmi. Pôvod má v južnej Amerike, kde dorastá až do jedného metra, avšak nebojte sa, v domácich podmienkach vám vyrastie iba do výšky 25 – 50 cm.

Najobľúbenejšie izbové rastliny Slovákov lahodia nielen oku
Lopatkovec

Do popredia sa za ostatný rok dostalo aj pestovanie Zamiokulkasov pochádzajúcich z východnej Afriky. Zamiokulkas patrí medzi sukulenty, i keď tak na prvý pohľad určite nevyzerá. Dorastá do úctyhodnej výšky 90 cm. Má pravidelné, výrazne lesklé listy a podľa učenia feng šuej dokonca vnáša do domu šťastie a peniaze.

Najobľúbenejšie izbové rastliny Slovákov lahodia nielen oku, Zamiokulkas
Zamiokulkas

Pestovanie je extrémne nenáročné, rastlina prežije v hocijakej pôde, na slnečnom i tienistom stanovišti, dokonca aj s pravidelnou zálievkou či dlhším obdobím sucha. Nezabudnite však, že Zamiokulkas je jedovatá rastlina, preto by ste ju mali držať mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné doplnky k rastlinám
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre