Tepelné čerpadlá a spotreba elektrickej energie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


EnergieStavbaTepelné čerpadláTZBVykurovanie

Tepelné čerpadlá a spotreba elektrickej energie

Tepelné čerpadlo čerpadla Wolf exterier

Tepelné čerpadlá využívajú na svoju prevádzku elektrický prúd, no oveľa väčšiu časť svojej energie čerpajú z tepelného zdroja v okolitom prostredí, napríklad zo vzduchu, podzemnej vody alebo pôdy. Na základe toho sa tieto systémy potom označujú ako tepelné čerpadlo vzduch/voda, tepelné čerpadlo voda/voda alebo tepelné čerpadlo soľanka/voda.

Ako funguje vodná pumpa

Od čoho závisí spotreba elektrického prúdu tepelného čerpadla?

1. Počet obyvateľov domu: Počet obyvateľov sa prejaví na potrebnom množstve teplej vody.
2. Technológia: Spotreba elektrickej energie závisí od typu použitého tepelného čerpadla.
3. Spôsob používania: Tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečuje celý vykurovací výkon a je určené na zásobovanie celej budovy teplou vodou, spotrebuje viac elektriny ako systém, ktorý slúži iba na podporu vykurovania fosílnymi palivami.
4. Veľkosť a stav budovy: Väčší dom vyžaduje aj väčší vykurovací výkon. Množstvo potrebného tepla zvyšujú aj netesné okná a dvere.
5. Zateplenie domu: Neexistuje iné opatrenie, ktoré by tak výrazne ovplyvňovalo množstvo potrebnej vykurovacej energie, ako kvalitné zateplenie.

 

Ročný výkonnostný faktor a spotreba el. prúdu tepelného čerpadla

Ročný výkonnostný faktor, skrátene ako SPF (Seasonal Performance Factor), označuje účinnosť tepelného čerpadla. Vyjadruje, koľko zo spotrebovaného elektrického prúdu sa premenilo na tepelnú energiu. Sleduje sa pritom obdobie jedného roka. Vypočítava sa štatistickou metódou z technických údajov daného tepelného čerpadla a vykurovacieho systému.

Zdroje tepla pri tepelnom cerpadle

Tepelné čerpadlá CHA Monoblock Wolf
Tepelné čerpadlo VZDUCH-VODA CHA-Monoblock

Výpočet spotreby elektrickej energie tepelného čerpadla

Spotrebu elektrickej energie tepelného čerpadla môžete vypočítať pomocou nasledujúceho vzorca: vykurovací výkon za rok/ročný výkonnostný faktor. Je potrebné zohľadniť, že faktor SPF pre kúrenie sa odlišuje od faktora SPF pre ohrev teplej úžitkovej vody.

Náklady na elektrickú energiu spotrebovanú tepelným čerpadlom

Náklady na elektrickú energiu spotrebovanú tepelným čerpadlom sa dajú vypočítať nasledovne: celková spotreba elektriny tepelného čerpadla x cena elektrickej energie. Ako cenu elektrickej energie použijeme hodnotu 21 centov/kWh. V našich príkladoch na základe toho vyjdú nasledujúce náklady na elektrickú energiu.

Typ tepelného čerpadla Ročné náklady na elektrickú energiu (na vykurovanie a ohrev vody)
Geotermálne tepelné čerpadlo 2 552 kWh/rok * 21 centov/kWh = 53 592 centov = 535,92 eura
Vzduchové tepelné čerpadlo 3 809 kWh/rok * 21 centov/kWh = 79 989 centov = 799,89 eur
Vodné tepelné čerpadlo 2 138 kWh/rok * 21 centov/kWh = 44 898 centov = 448,98 eur

Spôsob zníženia spotreby elektrickej energie tepelnými čerpadlami

  • Plošné sálavé systémy vykurovania fungujú s nízkou teplotou prívodu, preto spotrebuje tepelné čerpadlo menej elektrického prúdu.
  • Ohrev vody v letných mesiacoch prostredníctvom solárneho systému. Tepelné čerpadlo sa používa najmä v zime, čím klesne jeho spotreba elektriny.
  • Kvalitné zateplenie domu je opatrenie, ktoré najviac znižuje množstvo potrebného tepla, a tým aj spotrebu elektrickej energie.
  • Optimálne nastavenie tepelného čerpadla pre konkrétny objekt.

Spokojná rodina z tepelnym cerpadlom Wolf

WOLF je expert na vnútorné prostredie!

WOLF už 30 rokov dodáva na náš trh systémy vykurovacej a vetracej techniky a vzduchotechniku. Navrhujeme maximálne efektívne riešenia na mieru pre zdravé a komfortné vnútorné prostredie. Prémiové tepelné čerpadlá WOLF, boli vyvinuté na základe viac ako 50 ročných skúseností a zabezpečujú vykurovanie a chladenie pre rodinné domy v celej Európe.

WOLF logo nove

Viac informácií: slovensko.wolf.eu.
Foto: Wolf

>> Zariaďte si kúpelňu
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre