Potrebuje vaša nehnuteľnosť odvodnenie?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HydroizolácieStavba

Potrebuje vaša nehnuteľnosť odvodnenie?

Odvodnenie drenáž

Dobre udržiavaná prímestská oblasť sa vyznačuje prítomnosťou krásnej záhrady okolo domu, luxusných trávnikov, kvetinových záhonov, ihrísk, altánkov, šmýkačiek a ďalších prvkov krajinného dizajnu. Ale trávenie času na dvore vám prinesie potešenie len vtedy, keď vynaložíte veľa úsilia na zdobenie lokality. Rastliny sa zakorenia a budú rásť v plnej sile, ak sa na území kompetentne vykonajú prípravné práce. Dôležitý význam sa kladie na odvodnenie lokality.

Čo je drenáž

Drenáž je inžinierska stavba na zachytávanie a odvádzanie nahromadenej podzemnej vody. Vedľa alebo naprieč budovy je položený systém prepojených potrubí, z ktorých je potrebné odvádzať vodu do značnej vzdialenosti. Na výstavbu drenáže sa používajú rôzne materiály. Drenáž zásypu je vyrobená z drvených tehál alebo iných podobných látok. Prebytočná vlhkosť je odvádzaná drenážnym potrubím do prívodu vody alebo studne na prívod vody.

 

Dobrá drenáž rieši nasledujúce problémy:

  • zbiera dážď alebo prebytočnú podzemnú vodu a odvádza ju preč;
  • chráni budovu pred poškodením, ktoré môže spôsobiť vysoká vlhkosť a zamrznutie pôdy;
  • chráni suterén alebo pivnicu pred zaplavením;
  • zabraňuje erózii pôdy a tvorbe kaluží v jarnom a jesennom období;
  • zabezpečuje sušenie ciest;
  • chráni budovy pred tvorbou húb a plesní.

Odvodňovacia rúra drenáž

Potrebuje vaša nehnuteľnosť odvodnenie?

Niektorí odborníci sa domnievajú, že okolo akýchkoľvek budov v prímestskej oblasti by sa mala vybudovať drenáž. Výnimkou sú budovy umiestnené na suchých pôdach v pomerne vyvýšených oblastiach. Ale každá drenáž je drahý systém. Preto pred položením musíte zistiť, či to vaša lokalita skutočne potrebuje. Ak lokalita netrpí nadmerným nasýtením vlhkosťou, potom možno drenážny systém nie je potrebný.

Drenáže sú inštalované aj v oblastiach s novou výstavbou a tam, kde je už postavený dom, ale zmenil sa hydrologický režim. Ako zistiť, či váš dom potrebuje odvodnenie?

1. Ak sa lokalita nachádza na rovnej ploche, kde pôda veľmi zle absorbuje vlhkosť, je určite potrebná drenáž. To je zvyčajne charakteristické pre hlinité pôdy. Hlina veľmi pomaly absorbuje vlhkosť, v dôsledku čoho je hydroizolačná ochrana základov a stien vystavená deštruktívnemu účinku.
2. Odvodnenie je potrebné pre lokalitu nachádzajúcu sa v oblasti s vysokou úrovňou podzemnej vody. Aj keď je pod vaším domom piesčitá pôda, ktorá dobre prepúšťa vlhkosť, podzemná voda jej nedovolí klesnúť do hĺbky, ktorá je bezpečná pre integritu budovy.
3. Odvodnenie sa považuje za nevyhnutnú podmienku na mieste, kde sa nachádza dom s nulovým podlažím. Bez drenáže môže blízka podzemná voda zaplaviť prízemie.
4. Drenáž sa položí, ak je potrebné odstrániť nerovnosti terénu.
5. Odvodnenie je potrebné pre lokalitu umiestnenú na strmom svahu. Pri absencii priečnych kanálov, ktoré by zachytávali vodu a odvádzali ju do dažďovej kanalizácie, budú dažďové prúdy erodovať úrodnú pôdu.
6. Drenáž je potrebná na mieste, ktoré sa nachádza v nížine, kam všetka voda tečie zo svahov. Vlhkosť sa odstraňuje pomocou kanálov vedených po obvode územia.

Premočená pôda pomôže drenáž odvodnenie

Drenážne potrubia je potrebné položiť do hĺbky v bažinatých oblastiach alebo s hladinou podzemnej vody umiestnenou blízko povrchu. Vo všetkých ostatných prípadoch je možné použiť povrchovú drenáž.

Mali by ste byť opatrní, ak sa na jar vytvorí pri vašej nehnuteľnosti veľa kaluží a dlho neschnú, ak je trávnik vlhký a korene kríkov hnijú. Ak ste kupovali nový pozemok, venujte pozornosť susedným nehnuteľnostiam. Ak sused vykopal jamy pre plotové stĺpiky alebo základovú jamu na stavbu domu, pozrite sa, kadiaľ tečie voda. Zistite si informácie o stave vody v studniach za posledné tri roky. Skontrolujte hladinu podzemnej vody: ak neleží hlbšie ako 1 m od povrchu, potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebná drenáž.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Kvalitné náradie a doplnky pre kutilov
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre