7 trikov, ako nafúknuť malý byt

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

7 trikov, ako nafúknuť malý byt

7 trikov, ako nafúknuť malý byt


Pripravili sme pre vás tipy a nápady, ktoré ocenia nielen majitelia malých bytov, ale aj tí, ktorí bojujú s nevhodnou dispozíciou v dome a rozmýšľajú ako nafúknuť malý byt.

 

 

Na optické zväčšenie malého priestoru vždy voľte svetlé odtiene, či už na stenách, alebo nábytkových plochách. Pri výbere nábytku siahnite po tom s lesklým povrchom, ktorý miestnosti dodá viac svetla. Lámete si hlavu nad tým, ktoré farby si poradia so stiesneným priestorom? Môžu to byť odtiene krémovo bielej, slonovej kosti, cappuccina, vanilky alebo šedej.

2. Optické klamy

Optické klamy zrkadlo

Grafické obrazy a fototapety využívajúce perspektívu vedia navodiť dojem nikde nekončiacej miestnosti. Opticky zväčšiť priestor ale pomôže aj zrkadlo. Či už zvolíte to s rámom, alebo bez neho, vždy ho zaveste na stenu na konci izby. Vytvoríte tak dojem, že miestnosť pokračuje ďalej a tým ju pocitovo zväčšíte.

3. Hra na schovávačku

Pokiaľ váš byt nedisponuje desiatkami metrov štvorcových navyše, nezúfajte a zamerajte sa na funkčné úložné priestory, ktoré vám poskytnú dostatok priestoru na uloženie všetkých vecí. Ideálnou cestou je investovať do rohovej šatníkovej skrine v spálni, do ktorej sa zmestí nielen oblečenie, ale aj posteľná bielizeň či uteráky. Ďalšou možnosťou sú originálne komody na nožičkách. Tie ozdobia každý interiér a zároveň poskytnú potrebný úložný priestor. Vnútri schováte to, čo nemusí byť na očiach, a na vrchu môžete vystaviť vázy aj izbové rastliny.

4. Kuchyňa až po strop

U menších kuchýň je nevyhnutné z priestoru vyťažiť maximum. Jednou z najlepších možností, kam s úložnými priestormi, je využitie skriňových systémov až k stropu. Myslite však na to, že do vyšších skriniek patria veci, ktoré nepotrebujete mať denne po ruke. Ideálne sem preto dajte mixéry, veľké hrnce alebo sviatočné riady. Pre lepšiu dostupnosť do vyšších políc si potom nezabudnite zaobstarať praktické schodíky.

5. Šikovný nábytok

Rozkladacie pohovky

Rozkladacie stoly, pohovky, vysúvacie lôžka alebo skladacie stoličky – to sú kúsky, ktoré by v žiadnom malom byte nemali chýbať. A pokiaľ máte to šťastie a máte v izbách vysoké stropy, skúste staviť na vstavané poschodie. Vďaka nemu získa aj garsónka dve podlažia. Dole môžete mať útulnú obývačku, zatiaľ čo hore malú spálňu. Priestor tak zároveň šikovne rozdelíte na obývaciu a spaciu časť. Podobnú službu urobia aj regály na knihy, priehľadné sklenené predely alebo paravány, ktoré jednu väčšiu miestnosť rozdelia na menšie zóny.

6. Triky v kúpeľni pre malý byt

Nábytok s menšou hĺbkou

Do malej kúpeľne je dobré zaobstarať nábytok s menšou hĺbkou, ktorý nezaberá toľko voľného priestoru, ale pritom umožní skryť všetky kúpeľňové drobnosti. Praktické sú tiež vysoké skrine s nastaviteľnými policami alebo skrinky so vstavaným košom na bielizeň.

7. Svetlo je základ

Príjemnejšiu atmosféru v malom byte naladí nepriame osvetlenie a rozdelenie miestnosti do rôznych svetelných zón, teda predovšetkým pracovnej a odpočinkovej. Každá z nich má totiž iné nároky na intenzitu svetla. Dôležité je aj prirodzené svetlo. Do okien preto dajte záclony či závesy, ktoré prepustia dostatok slnečného svetla. Veľkú zmenu urobí aj výmena dverí. Skúste do niektorých miestností zaobstarať presklené dvere, ktoré do izby pustia ešte viac svetla.

Galéria

Foto: Favi
Text: Favi

Komentáre