Interiérové techniky z minulosti, ktoré možno bezpečne použiť v moderných bytoch

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaTechnológie

Interiérové techniky z minulosti, ktoré možno bezpečne použiť v moderných bytoch

Sklobetónová stena Interiérové techniky z minulosti

Napriek tomu, že každým rokom pribúda nových technológií a dizajnových nápadov, niektoré trendy a techniky, ktoré vznikli pred mnohými rokmi, sú stále žiadané. Niektoré z nich neprešli žiadnymi zmenami a niektoré sa začali používať novým spôsobom.

Sklobetónová stena (interiérové techniky z minulosti)

Tento materiál bol prvýkrát použitý vo výzdobe v 70. rokoch minulého storočia. Predtým, ako sa dostal do bytov a domov, sa používal v kúpeľoch, bazénoch a iných verejných priestoroch, ale zriedka sa objavoval v domácich kúpeľniach.

Sklenené bloky sú dnes neoddeliteľnou súčasťou interiéru: používajú sa na dokončenie spŕch, zónovanie oddelených priestorov, postavenie dekoratívnych priečok atď. Napríklad pomocou sklenenej steny môžete oddeliť kuchyňu od obývacej izby, kanceláriu od spálne, kúpeľňu od WC. Hlavnými výhodami takéhoto riešenia sú odolnosť proti vlhkosti, zvuková izolácia, pevnosť.

 

 

Transparentnosť sklenených tvárnic je zároveň plusom a mínusom. Na jednej strane cez ne bez problémov prechádzajú slnečné lúče, v dôsledku čoho zóna oddelená priečkou nezostáva bez prirodzeného svetla. Ale na druhej strane nemôže byť ani reč o súkromí, pretože cez sklo jasne vidíte, čo človek robí vo „vedľajšej izbe“.

Štukové lišty (interiérové techniky z minulosti)

Štukovanie bolo v trende nielen v ére Československa, ale aj pred mnohými storočiami. Bolo  ukazovateľom luxusu, bohatstva, postavenia. Dnes takéto pompézne veci nie sú populárne, pretože každého priťahuje skôr ľahkosť a jednoduchosť. Preto moderné štukové lišty vyzerajú trochu inak: sú jednoduchšie, ale zachovali si slávnostný vzhľad.

Štukové lišty Interiérové techniky z minulosti

V obchodoch nájdete štukové lišty nielen zo sadry, ale aj z polyuretánovej peny – lacnejšieho a ľahšieho materiálu. Treba však mať na pamäti, že nezapadá harmonicky do všetkých interiérov. Napríklad štýl hi-tech, minimalizmus či Provence nie sú priatelia so štukovaním, ale v neoklasicistických, art deco alebo historických interiéroch je to veľmi vhodné.

Skladovanie vecí v truhlici

Truhlice sú v interiéroch prítomné už mnoho rokov. Predtým sa používali ako šatník a vo vnútri uchovávali aj veno a bytový textil. Vzhľadom na to, ako s týmto doplnkom boli spokojný naši predkovia, odporúčame, aby ste ho neignorovali a našli vo svojom obydlí vhodné využitie.

Skladovanie vecí v truhlici Interiérové techniky z minulosti

Truhlica môže byť napríklad umiestnená pri nohách postele a vo vnútri uložená posteľná bielizeň. Dokonale tiež zapadne do interiéru obývacej izby. V tejto miestnosti môže hrať úlohu konferenčného stolíka, do ktorého môžete uložiť prikrývky, dekoračné vankúše a ďalšie predmety.

Povrchová úprava kameňom (interiérové techniky z minulosti)

Približne dvadsať až tridsať rokoch dozadu bohatí ľudia, ktorí chceli zdôrazniť svoj status, urobili v byte takzvanú renováciu v európskom štýle. Práve v tom čase prišiel do módy kameň: umelý a prírodný. Ako doplnok k tapetám alebo maľovaným stenám sa zvyčajne používal drahý materiál, pretože bolo veľmi drahé pokryť ním všetky steny.

Povrchová úprava kameňom Interiérové techniky z minulosti

Dnes táto technika nie je príliš relevantná, takže ju nahradili mramorové panely a tehlové steny. Tehla je cenovo dostupná a všestranná možnosť, ktorá sa dá veľmi ľahko začleniť do akéhokoľvek interiéru. Materiál možno použiť na obloženie steny v kuchyni alebo na vytvorenie akcentovej steny v obývacej izbe.

Pokiaľ ide o mramorové panely, je oveľa ťažšie ich začleniť do konceptu dizajnu, pretože nevyzerajú harmonicky vo všetkých bytoch. Najlepšou možnosťou je použiť ich v moderných klasických a minimalistických priestoroch.

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Zariaďte si miestnosti domu podľa svojich
predstáv TU alebo nižšie <<

 

Komentáre