Rozkoš z letného dažďa v kúpeľni? Ako „to“ urobiť, aby ste ju skutočne zažili.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKúpelne a sanita

Rozkoš z letného dažďa v kúpeľni? Ako „to“ urobiť, aby ste ju skutočne zažili.

Rozkoš z letného dažďa v kúpeľni

Ak riešite technické vybavenie a usporiadanie kúpeľne, aby vyhovovala vašej romantickej predstave, mali by ste vyriešiť základný problém kúpeľni – vaňa či sprchovací kút a aké veľké umývadlo (á) potrebujete. Potom riešte miesto v dispozícii a následne farebnosť obkladu a dlažby. Ako posledné riešte dizajn sanitárnych – zariaďovacích predmetov, ako sú sprcha, batéria a ostatné doplnky ako sú svietidlá, zrkadlá atď…

Rozkoš z letného dažďa v kúpeľni

S vývojom požiadaviek na kultúru tela a hygienu, technológiami a požiadavkami človeka je dnes kúpeľňa miesto kade peniažky doslova „tečú dolu prúdom“. Aj preto sa dopyt po úsporných zariadeniach stal natoľko dôležitým, že popri dizajne by mala byť úspornosť vody rozhodujúcim faktorom pri „hľadaní“ vašej novej kúpeľne. Treba sa pritom pozrieť aj na prevádzkové „náklady“ kúpeľa. Toto zhodnotenie dá informácia o sprchových batériách. Aj toto sa musí pri voľbe ako čím zvažovať.

Rozkoš z letného dažďa v kúpeľni

Pohľad cez spotrebu vody vyhrávajú „sprcháče“

Vaňa je veľký „požierač“ pôdorysnej plochy v kúpeľni – sprchovací kút ho zas šetrí. Vane sú náročné na množstvá teplej vody, poskytujú však relax. Sprchovací kút je úsporný vo všetkom. Argument pre fanúšikov sprchovacích kútov – úspora vody namiesto „relaxu“ vo vani – je ozaj silný, avšak… Zástancovia tejto teórie by si mali najprv premyslieť, aký veľký musí byť sprchový kút s batériou, ktorá dokáže vyrobiť „letný dážď“. Musí byť ozaj veľký a dostatočne priestranný. Ďalej musia riešiť či chcú postaviť sprchovú zástenu na dlažbu alebo na vaničku. Toto rozhodnutie má zásadný vplyv na technickú predprípravu celej inštalácie. Pri sprchovom kúte postavenom na dlažbe sa musí riešiť inštalácia vyhrievacieho systému dlažby a aj inštalácia odvodňovacieho žľabu v úrovni dlažby.

Pozrite si:
Ako kúpeľne podliehajú módnym vlnám

Hlavne sa však musí vyriešiť miesto vyvedenia kanalizačnej prípojky (obvykle pri stene). U vaničiek je to jednoduchšie, tam je možnosť vytvorenia prípojky kanalizácie pod podlahou vaničky. Dnes sú vaničky vyrábané s nožičkami (plastové), ale aj liate ako jeden kus z liateho mramoru. Existuje množstvo špecialistov na sprchové kúty, ktoré sa vyznačujú prvotriednou kvalitou, funkčnosťou a moderným dizajnom. Zásteny zo skla dokážu plniť najrôznejšie priania zákazníkov pre individuálne riešenie kúpeľní. Široká paleta výrobkov zahŕňa bezrámové, čiastočne rámové i rámové zásteny s rôznymi tvarmi (hranaté či štvrťkruhy) a z rôzne tvarovaných profilov a systémov kovania spevňujúceho uchytenie skiel a dverí.

Rozkoš z letného dažďa v kúpeľni

Voľná zástena či dvere?

Pri systémoch otvárania  a zatvárania priestoru sprchovacieho kútu si zákazníci môžu vybrať medzi široko otvárateľnými krídlovými dverami, posuvnými alebo skladacími dverami s úsporou miesta. Zásteny sa dodávajú v štandardných rozmeroch 60 – 80 – 90 či 120 cm, ale aj v mnohých atypických rozmeroch a zvláštnych prevedeniach, napr. viacdielne pevné walk-in zásteny so širokým vstupom bez dverí či s dverami. Dvere umožňujú otváranie von aj dovnútra. Chrómované pánty sú dnes už štandardne vybavené zdvihovým mechanizmom, ktorý uľahčuje otváranie dverí z 8 mm hrubého bezpečnostného skla. Sklo je samostatný prvok a dnes sa sklá štandardne dodávajú s antiplakovou úpravou, ktorá uľahčuje čistenie a údržbu. Vodný kameň sa tu neukladá, lebo voda vytvára malinké „guľôčky“, ktoré rýchlo skĺznu po povrchu a nevyschnú na ňom v tvare bodiek bielej farby.

Rozkoš z letného dažďa v kúpeľni

Inšpirácie z kúpeľňových štúdií

Ak teda plánujete a zvažujete, ako a čím zariadite svoj svet vody a relaxu, tak navštívte všetky dostupné kúpeľňové štúdiá v meste a hľadajte farebné inšpirácie obkladov, dlažieb, spôsob dispozičného usporiadania a aj tvarov zariaďovacích predmetov, ktoré si plánujete zakúpiť. V každom kúpeľňovom štúdiu sú zariadené výstavné boxy a kóje väčších či „panelákových“ kúpeľní. Sú dobrou inšpiráciou, ale pozor! Vzhľadom na „skleníkové“ podmienky ich realizácie v štúdiu, všetky sú riešené s dokonalým osvetlením množstvom svetiel. Budete mať takú intenzitu osvetlenia aj vo vašej kúpeľni?

Platí teda známe – dvakrát meraj, kým…

Foto: SanSwiss, SIKO, SAPHO kúpeľne
MiRaBo

Zdroj foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný kúpeľňové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre