Montované domy, ktoré potešia priaznivcov udržateľnej architektúry

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraDrevostavbyStavbaVideo

Montované domy, ktoré potešia priaznivcov udržateľnej architektúry

Trojuholníkové lesné chatky Glamping Lushna montovaný dom

Montované, skladacie a modulové domy sú čoraz populárnejšie medzi nadšencami udržateľnej architektúry. V súčasnosti sú takéto stavby často jediným spôsobom, ako získať vlastnú strechu nad hlavou, pretože náklady na nehnuteľnosť vám neumožňujú ani snívať o tradičnom dome. Vzhľadom na rozmanitosť tvarov a modelov, cenovú dostupnosť, mobilitu, inštaláciu aj v maličkých a zložitých priestoroch, ktorá otvára majiteľom takmer neobmedzené možnosti, možno s istotou povedať, že montované domy sú budúcnosťou.

 

 

Trojuholníkové lesné chatky Glamping Lushna od slovinskej firmy Lushna

Trojuholníkové lesné chatky Glamping Lushna Montované domy

Slovinská spoločnosť Lushna stavia maličké trojuholníkové domčeky, ktoré sa stali ideálnym miestom pre samotu v prírode. Miniatúrne lesné chatky (plocha nepresahuje 10 metrov štvorcových) sú modernejšou alternatívou turistických stanov, kde je pohodlie a komfort kladený na popredné miesto. Prefabrikované konštrukcie chát so strechou v tvare písmena A sú vyrábané vo výrobnom závode, čo umožňuje rýchlo postaviť kemp na rekreáciu v lone prírody bez negatívneho dopadu na ňu.

Lesné domy Lushna Glamping sa dodávajú v rôznych variantoch – od spálňových modulov až po moduly určené na usporiadanie kúpeľní, sáun, jedální a rekreačných oblastí. A sú nastavené v závislosti od účelu a cieľov. Ak je v popredí maximálne súkromie hostí eko-rezortu, potom sa domy ľahko rozptýlia po lese, do ktorého krajiny dokonale zapadnú a stanú sa jeho harmonickým pokračovaním.

Chata Rock Cabins od maďarského dizajnérskeho tímu Hello Wood and TreeHouses

Chata Rock Cabins Montované domy

Chata Rock Cabins Montované domy

„Stone Huts“ je názov nového projektu, ktorý vyvinuli špecialisti Hello Wood v spolupráci s TreeHouses. Tímu kreatívnych autorov sa podarilo vytvoriť úžasný drevený domček, ktorý ľahko zmontuje aj amatér a tiež ľahko rozoberie na prevoz na iné miesto (samozrejme v prípade potreby).

Tvar Rock Cabins bol inšpirovaný estetikou obrovských balvanov (odtiaľ názov), čo umožňuje, aby prefabrikovaný modul bez problémov zapadol do prírodnej krajiny. Tmavosivé drevené panely, ostré lomené hrany, zaujímavý geometrický tvar a takmer monolitická štruktúra, to všetko pomáha organicky zapadnúť do prírodnej krajiny a stáva sa jej logickým pokračovaním. Autori projektu si dali záležať nielen na estetike exteriéru, podarilo sa im vytvoriť teplé prostredie, ktoré umožní zamilovanej dvojici relaxovať s bežným komfortom (chata je určená pre 2 osoby).

Nokken Cabin od britského štúdia Aylott + Van Tromp

Nokken Cabin

Nokken Cabin

Prefabrikované domy od britských developerov Aylott & Van Tromp s názvom Nokken Cabin budú skvelou alternatívou k hotelovým budovám. Pomôžu rozšíriť dostupnú oblasť ubytovacieho zariadenia, stanú sa vynikajúcou možnosťou pre organizáciu vášho podnikania (pouličná kaviareň, dielňa atď.) a nakoniec môžu byť použité ako hlavný obytný priestor pre tých, ktorí sa nechcú zaťažiť hypotékami a pôžičkami.

Montovaný dom vytvorený z prírodných materiálov (vrátane izolácie) a stáva sa predovšetkým atraktívnym objektom pre organizovanie ekologických hotelov v prírodnej oblasti, hoci len málo ľudí odmietne mať takýto letný dom. Charakteristickým znakom tohto projektu je čierna farba, ktorá je dosiahnutá pomocou japonskej technológie Shou Sugi Ban, ktorá umožňuje vytvoriť veľkolepý vzhľad a výrazne predĺžiť životnosť dreva (drevo v tomto projekte je hlavný stavebný materiál). Pre zvýšenie efektu boli steny natreté čiernou farbou.

Montovaný dom Casa ZGZ od uruguajskej architektonickej firmy iHouse

Montovaný dom Casa ZGZ Montované domy

Montovaný dom Casa ZGZ Montované domy

Architektonická kancelária iHouse so sídlom v Montevideu stavia montované domy pomocou najnovších metód suchej výstavby (nepoužívajú sa: omietka, murovacia malta, sadra a cementové zmesi), ktoré sú v súčasnosti čoraz obľúbenejšie. Špecialistom spoločnosti trvalo 70 dní, kým preskúmali lokalitu, vypracovali projekt od nuly, koordinovali výstavbu a uviedli do prevádzky montovaný dom s názvom Casa ZGZ. Bol inštalovaný v pobrežných lesoch pre uruguajskú rodinu dočasne žijúcu v Londýne.

Úlohou bolo vytvoriť dovolenkový dom v najlepších tradíciách Uruguaja, no zároveň musel spĺňať moderné požiadavky v usporiadaní každodenného života. Nezabudli ani na túžbu zákazníka byť bližšie k prírode a mať domov šetrný k životnému prostrediu.

Galéria

Foto zdroj: www.glamping-lushna.com, www.hellowood.eu, www.archello.com, www.archdaily.com
Redakcia

>> Vhodné spotrebiče do montovaných
domov Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre