Čo sú celoročné chaty, aké sú ich výhody a na čo si dať pozor?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Čo sú celoročné chaty, aké sú ich výhody a na čo si dať pozor?

Čo sú celoročné chaty, aké sú ich výhody a na čo si dať pozor

Neustále zvyšovanie cien nás v poslednej dobe núti hľadať riešenia, ktoré by nám donedávna ani nenapadli. Celoročné bývanie v chate patrí medzi ne. Zatiaľ čo v minulosti slúžili chaty na víkendový oddych, dnes sa dostávajú čoraz častejšie do povedomia ako miesta stáleho bývania. Ak si plánujete celoročnú chatu kúpiť alebo postaviť, poradíme vám, na čo si dať pozor formou najčastejších otázok a odpovedí.

 

 

Dá sa na chate skutočne bývať celý rok?

To, či vám bude chata môcť poskytnúť na celý rok strechu nad hlavou, závisí predovšetkým od jej zariadenia. Základom pohodlia je zateplenie, zdroj pitnej vody a elektrická energia. Dôležitý je tiež celkový stav chaty. Často sa viac vyplatí kúpu prekonzultovať s odborníkom než aby ste museli na chate po kúpe opravovať nielen skryté závady, ale aj viditeľné poruchy stavby.

Vedeli ste, že…
…medzi poistením rodinného domu a celoročnej chaty je len minimálny rozdiel?

Celoročná chata a trvalý pobyt – je možné ho zariadiť?

Odpoveď bohužiaľ nie je jednoznačná. Dôvod spočíva v prostredí, v akom sa chata nachádza. V prípade, že ide o záhradkársku oblasť, nemusí túto možnosť umožňovať. Pre zariadenie trvalého pobytu je potrebné, aby chata stála na ulici a mala svoje popisné, resp. evidenčné číslo. Ak plánujete chatu postaviť, najjednoduchším riešením je postaviť ju na už pomenovanej ulici s evidovaným pozemkom.

Čo ponúka okolie celoročnej chaty celoročné chaty

Ako sa na chate zbaviť odpadu či špinavej vody?

Inžinierske siete sú väčšinou v réžii obce. Preto ich stav overte ešte pred kúpou pozemku či chaty. Celoročné chaty a tiež mnoho rodinných domov disponuje čističkou odpadových vôd, ktorá má viacero praktických využití. Bez ohľadu na to, aké ponúka obec možnosti v súvislosti s odvozom odpadu, odporúčame vám založiť si kompost na bioodpad a samozrejme separovať. V drvivej väčšine obcí sa totiž stretnete so stojiskami na separovanie.

Dá sa na chate skutočne bývať celý rok celoročné chaty

Čo ponúka okolie celoročnej chaty?

Služby, ktorými disponuje obec a okolie chaty budú vo veľkej miere vplývať na to, ako sa vám bude bývať. Základom sú samozrejme potraviny, pošta, bankomat či škola a škôlka. Všeobecne však platí, že čím je obec menšia, tým menej služieb ponúka. Pred kúpou zohľadnite nielen ponuku služieb vo vašej obci, ale aj v tých susedných.

Kúpa či stavba celoročnej chaty je spravidla finančne výhodnejšia než rodinného domu. Okrem toho so sebou chata prináša množstvo ďalších výhod v súvislosti s pokojným prostredím a prírodou. Ak sa rozhodujete nad sťahovaním do chaty pre celoročné bývanie, zvážte okrem pozitív aj negatíva, ktoré sú spojené nielen s bývaním v chate, ale aj jej stavbou.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Redakcia

>> Zariaďte si interiér chaty
podľa svojich predstáv TU <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Ja by som chcela chatku hlavne na víkendy a prázdniny.
    Na normálne bývanie si to ja osobne neviem úplne predstaviť.
    Ale poznám ľudí, ktorí by chceli bývať v chate celý rok.

Komentáre