Ikonický symbol Istanbulu: televízna veža, z ktorej vidieť Európu aj Áziu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaVideo

Ikonický symbol Istanbulu: televízna veža, z ktorej vidieť Európu aj Áziu

Televízna veža Çamlıca Kulesi obed

V Istanbule, kde sa Európa stretáva s Áziou, bola nedávno postavená ultra-vysoká televízna veža, ktorá sa veľmi rýchlo stala novou dominantou starobylého mesta. Vďaka úsiliu tímu dvoch architektonických spoločností si hostia a miestni obyvatelia môžu vychutnať nielen futuristické podoby budovy, ktorá dosahuje výšku 369 metrov, ale môžu aj navštíviť vyhliadkové plošiny a reštaurácie na jeho samom vrchole, odkiaľ je vidieť na dva kontinenty súčasne.

 

 

Najvyššia budova v Turecku

V Istanbule, v ázijskej časti starobylého mesta, bola nedávno otvorená nová televízna veža, ktorej výška dosahuje 369 m. Stala sa najvyššou budovou v Turecku. Keďže hovoríme o rekorde, treba poznamenať, že ak by bola veža Çamlıca Kulesi postavená v európskej časti Istanbulu, bola by považovaná za najvyššiu budovu v Európe.

Televízna veža Çamlıca Kulesi Turecko

Na vývoji projektu ikonického objektu Istanbulu sa podieľali špecialisti z dvoch architektonických spoločností Melike Altinişik Architects (MAA) a DS Architecture. Práve ich projekt vyhral prestížnu medzinárodnú súťaž o najlepší návrh vysielacej veže. V roku 2011 bol projekt schválený, ale štúdium oblasti vrátane stability pôdy, smeru vetra a vplyvu na životné prostredie trvalo 5 rokov.

Stavba a úprava trvala ďalších 5 rokov, slávnostné otvorenie veže sa uskutočnilo v roku 2021. Televízna veža po uvedení do prevádzky nahradila väčšinu starých veží roztrúsených na dvoch najbližších kopcoch. V novej televíznej a rozhlasovej veži bolo nainštalovaných 120 najmodernejších vysielačov pre nepretržitú prevádzku.

Konštrukcia veže

Čo sa týka konštrukcie televíznej veže Çamlıca (nazýva sa aj Istanbulská veža), tvorí ju železobetónový rám (203,5 m), nad ktorým sa týči 165,5 metrová oceľová anténa. Kvôli stabilite bola betónová konštrukcia bezpečne upevnená na pevnom základe hlbokom 21 metrov. Samotný objekt pozostáva zo 49 nadzemných podlaží a 4 podzemných podlaží. Autori projektu sa zamerali nielen na technické vlastnosti, ale osobitnú pozornosť venovali dizajnu. Priečelie výškovej budovy podľa koncepcie vývojárov efektívne opakuje kopcovitú krajinu mesta, hoci pre niektorých pripomína pôvabnú postavu tanečnice.

Interiér veže v Istanbule Turecko

Konštrukcia veže v Istanbule Çamlıca Kulesi Turecko

Výhľad z veže Çamlıca Kulesi Turecko

Okrem estetiky sa postarali aj o bezpečnosť veľkorozmerného architektonického objektu, zabezpečili efektívne tvary (s prihliadnutím na smer vetra) a priestrannosť veže, optimalizovali priestor tak, aby hostia mohli stráviť príjemné chvíle a nezabudnuteľný zážitok. Zvlnené prvky fasády prepožičiavajú štruktúre osobitnú dynamiku a robia z nej esteticky príjemný architektonický objekt.

Veža poskytuje unikátny výhľad

V televíznej veži sú k dispozícii panoramatické výťahy, ktoré sú umiestnené na oboch stranách budovy. Samotné výťahy sú vzrušujúcou atrakciou, pretože presklené vonkajšie kabíny ponúkajú ohromujúce panorámy mesta. Hlavnou výhodou bolo, že každý výťah poskytuje 180 stupňový výhľad na nekonečné pobrežie Čierneho mora a pamiatky európskej časti Istanbulu.

Ale aby ste videli Áziu, musíte vyjsť na 33. alebo 34. poschodie. Tam sa nachádzajú vyhliadkové terasy, odkiaľ je vidieť Bospor, mešitu Camlıca – najväčšiu mešitu v Istanbule i na svete, mešitu Mihrimah Sultan, mešitu Selimiye (Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), Panenskú vežu či palác Beylerbeyi.

Môžete tiež výjsť na poschodia 39 a 40 veže, kde môžete navštíviť panoramatické reštaurácie. Odtiaľ bude možné súčasne vidieť ázijskú časť Istanbulu a aj európsku. Interiér vnútorných vyhliadkových plošín, reštaurácií a salónikov nie je o nič menej pôsobivý. Duturistický dizajn interiérov a dekoratívne prvky účinne zdôrazňujú krásu, ktorá sa otvára za oknom.

Galéria

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Doprajte si netredičný
Indický nábytok za dobrú cenu <<

 

 

Komentáre (1)

  1. To je naozaj krásna.
    Neskútočný nápad.
    Aké osvietenie človek musí mať, aby ho toto napadlo? 🙃

Komentáre