Viete, na čo všetko môžete využiť čistiace prostriedky ako čistič okien či saponát?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaNovinkyZdravé bývanie

Viete, na čo všetko môžete využiť čistiace prostriedky ako čistič okien či saponát?

Viete, na čo všetko môžete využiť čistiace prostriedky ako čistič okien či saponát

Aby bola údržba vašej domácnosti efektívna a jej výsledky dlhotrvajúce, okrem pravidelného upratovania sú dôležité aj správne čistiace prostriedky. Príslušenstvo ako vysávač, mop či utierky na prach sú samozrejme základom. V našom dnešnom článku vám preto popíšeme päť pomôcok, o ktorých upratovacích a čistiacich schopnostiach ste ani netušili.

 

 

Čistič okien

Čističe okien majú vynikajúce odmasťovacie schopnosti a čistené povrchy zanechávajú bez šmúh. Použiť ich tak môžete napríklad na čistenie kuchynských kachličiek v okolí varnej dosky. Okenné čističe vám pomôžu aj s umývaním záhradného nábytku z plastu, hliníka alebo iného kovu. Čistič nastriekajte na povrch nábytku, nechajte niekoľko minút pôsobiť a následne utrite mokrou handrou.

Technický lieh

Lieh môžete využiť predovšetkým na čistenie a dezinfekciu povrchov, pre ktoré sú bežné čistiace prostriedky alebo ocot príliš agresívne. Príkladom môžu byť žulové kuchynské dosky. Tie by ste samozrejme mali pravidelne čistiť vodou a saponátom, no z času na čas je vhodné podrobiť ich hĺbkovému čisteniu kvôli odolnejším nečistotám. Alkohol ideálne nastriekajte na povrch a nechajte päť minút pôsobiť. Následne ho utrite vlhkou utierkou a doska bude vydezinfikovaná.

Saponát a prostriedky na riad

Nevyhadzujte peniaze za drahé čistiace prostriedky – pomôžeme vám, ako si vyrobiť vlastný saponát alebo prací prášok.

Saponát a prostriedky na riad

Je všestranný, netoxický a väčšinou má príjemnú vôňu. Vedeli ste však, že saponát má omnoho širšie využitie než len umývanie riadu? Jedným z praktických využití je odstraňovanie škvŕn na špinavom prádle. Ak sa na oblečení objaví mastný fľak, pred praním naňho naneste saponát a nechajte chvíľu pôsobiť. Takto pripravené prádlo operte bežným programom a nepríjemné škvrny by mali byť preč.

Tablety do umývačky riadu

Tablety na umývanie riadu v umývačke sa nestratia ani v domácnostiach, v ktorých sa riad umýva po starom. Využiť ich môžete napríklad na umytie toalety. Stačí tabletu hodiť do misy a nechať rozpustiť. Vo vode sa vytvorí účinný roztok s mikročiastočkami, ktorým môžete pomocou kefy vyčistiť celú misu. Tabletky do umývačky si dokážu poradiť aj s mastnými dverami rúry. Stačí tabletu namočiť do vody a jej ostrou hranou zoškrabať odolné škvrny.

Hygiena a cistic toalety

Vínny ocot

Klasický kuchynský ocot môže byť na nezaplatenie v domácnostiach s tvrdou vodou. Ocot vám pomôže vyleštiť špinavé vodovody, pretože rozpúšťa minerály, ktoré obsahuje vodný kameň. V prípade, že budete variť jedlá s nie príliš vábivou vôňou (ryby, karfiol, brokolica, kapusta), nalejte trochu oleja do misky do blízkosti varnej dosky. Kyselina octová totiž neutralizuje pachy, ktoré majú väčšinou zásaditý charakter. V prípade zápachu na toalete alebo v kuchyni siahnite po inom riešení.

Čistiaci prostriedok na všetko zatiaľ nikto nevynašiel. V bežných domácnostiach sa však nájdu základné pomôcky, ktoré sú pre upratovanie niečo ako švajčiarsky nožík a nemali by tým pádom chýbať ani v tej vašej. Ich využitie nemusí byť obmedzené len na účely uvedené na etikete. Čistiť okien využijete na leštenie kachličiek, saponát na špinavé prádlo a tablety do umývačky na umytie toalety.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Vhodné čistiace prostriedky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    wou o tabletkách v toalete som ešte nikdy nepočula….
    Nabudúce uťčite skúsim.

Komentáre