Döstädning alebo predsmrtné upratovanie: Spoznajte tento švédsky fenomén

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaNovinkyZdravé bývanie

Döstädning alebo predsmrtné upratovanie: Spoznajte tento švédsky fenomén

Döstädning alebo predsmrtné upratovanie

Rokmi sa v našich domácnostiach hromadí oblečenie a ďalšie predmety, ku ktorým sme si vytvorili nejaké puto alebo sme na ne jednoducho zabudli. Metóda Döstädning (predsmrtné upratovanie), ktorá pochádza zo Švédska, kladie veľký dôraz na to, aké je dôležité pravidelne odpratávať predmety, ktoré už nepotrebujeme. Preskúmajte spolu s nami, v čom táto metóda spočíva a ako vám môže pomôcť nielen v domácnosti, ale aj v živote. A nebojte sa, táto skvelá metóda nemá nič so smrťou.

 

 

Do upratovania döstädning sa môžete pustiť kedykoľvek

Vyberte si počas každého roka jeden mesiac, ktorý zasvätíte metóde Döstädning. Dôkladne si prejdite predmety vo svojej domácnosti a zamyslite sa nad tým, ako často jednotlivé predmety používate. Práve uvažovaním nad frekvenciou používania môžete jednoducho prísť na to, ktoré veci alebo oblečenie v domácnosti vôbec nepotrebujete. Hoci táto metóda vychádza z myšlienky, že pred smrťou si každý musí upratať v domácnosti aj v živote, jej pointa je celkom iná. Vďaka Döstädning sa budete môcť tešiť z usporiadaného života dlhé roky.

Cieľom upratovania na štýl döstädning nie je smútenie nad tým, že tu raz nebudeme, ale skôr oslava života a radosti. Práve preto by ste sa mali zároveň zbaviť tých predmetov, s ktorými máte zlé spomienky a ponechať si naopak tie, ktoré vo vás vzbudzujú radosť. Na podobnom princípe funguje aj efektívne upratovanie podľa metódy KonMari.

Triedenie začnite od základných predmetov predsmrtné upratovanie

Triedenie začnite od základných predmetov

Triedenie môžete začať od tých predmetov, ktoré používate najčastejšie. Umožnia vám vytvoriť si systém a logiku, ktoré použijete neskôr u menej často používaných predmetov. Najčastejšie používaným veciam venujte samostatné miesta, vďaka čomu budete mať aj v zhone prehľad o tom, kde ich máte hľadať.

Rozhodovanie či, je predmet zbytočný, alebo môže raz prísť vhod, patrí počas upratovania medzi najväčšie výzvy. Mnoho predmetov si v domácnosti uchovávame kvôli ich nostalgickej hodnote napriek tomu, že k nim máme pomerne neutrálny vzťah. Týchto predmetov by ste sa nemali báť zbaviť, keďže vám spomienky na ne vždy zostanú. Zároveň platí, že čím viac ich budete mať na očiach, tým všednejšie sa pre vás tieto predmety stanú.

Začnite v šatníku a venujte upratovaniu čas predsmrtné upratovanie

Začnite v šatníku a venujte upratovaniu čas

Oblečenie síce používame každý deň, no v šatníku každého z nás sa nájdu kúsky, ktoré sú pochované na spodku zásuviek už hodnú chvíľu. Okrem toho je jednoduché uvedomiť si, ktoré kúsky nosíme častejšie a ktoré zase nie. Pokračovať môžete knihami alebo samotným nábytkom. Na záver sa pustite do fotografií a obrazov, na ktoré si vyčleňte dostatok času, keďže sa s nimi väčšinou spája najviac spomienok.

Upratovanie domácnosti má pre nás mnoho výhod. Avšak okrem pravidelnosti je dôležitá aj jeho efektivita. Ak chcete upratovaním spraviť poriadok nielen vo svojej domácnosti, ale aj v živote, vyskúšajte metódu „predsmrtného upratovania“ döstädning.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Vhodné čistiace prostriedky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    všetky tieto techniky upratovania si vyžadujú naozaj veľa času, ale výsledok vždy stojí za to.

Komentáre