Trápi vás zlý spánok? Na vine môže byť nesprávny dizajn vašej spálne

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


IzbyNábytokSpálneZdravé bývanie

Trápi vás zlý spánok? Na vine môže byť nesprávny dizajn vašej spálne

Trápi vás zlý spánok

Kvalitný a neprerušovaný spánok je pre náš organizmus nevyhnutný. Ide o proces, ktorý na naše telo nemá snáď žiaden negatívny dopad. Na jeho kvalitu nevplýva len jeho dĺžka, ale aj ďalšie premenné, ktoré môžeme jednoducho ovplyvniť. Preto vám prinášame päť tipov, ako zlepšiť kvalitu spánku vo vašej spálni.

 

 

1. Výber nábytku a farieb si poriadne premyslite

To, ako na nás spálňa pôsobí, je vo veľkej miere dané jej zariadením. Nábytok v spálni by mal pôsobiť harmonicky a nie chaoticky. S dekoráciami sa držte známeho „menej je niekedy viac“, aby nebola spálňa preplnená predmetmi. Medzi doplnky, ktoré do spálne či detskej izby nepatria, radíme napríklad zrkadlá či rôznu elektroniku.

Farby v spálni bývajú v súvislosti s kvalitou spánkom často podceňované. Každá z farieb na nás vplýva inak, čo sa vo výsledku prenáša na to, ako sa v miestnosti cítime. Overenou klasikou je napríklad béžová farba, ktorá symbolizuje pokoj, mier a jednoduchosť. Hneď po nej vám môžeme odporučiť bielu, ktorá evokuje pohodlie, čistotu a upravenosť. Zabudnúť nesmieme ani na láskavú a nežnú svetloružovú.

Ak vás zaujíma, ktoré farby do spálne určite nepatria, prečítajte si náš článok o tom, ktoré farby pôsobia disharmonicky.

2. Pred spaním vyvetrajte

Pravidelné vetranie zlepšuje kvalitu vzduchu v domácnosti a bráni vzniku plesniam aj v miestach, kde by ste ich vôbec nečakali. V spálni by ste mali vetrať každý večer pred spaním bez ohľadu na ročné obdobie. Vetranie na jednej strane prinesie do spálne čerstvý vzduch a zároveň spálňu ochladí.

Vyberajte správnu posteľnú bielizeň

Vedeli ste, že…
…štúdie odporúčajú pre ideálny spánok teplotu okolo 20 °C?

3. Zaspávajte v ozajstnej tme

Naše telo je prispôsobené na pravidelne striedajúci sa cyklus dňa a noci. Základom tohto rytmu je množstvo svetla, ktoré vnímame. Ak tým pádom nemáte v spálni dostatočnú tmu, vedie to spravidla k zhoršeniu kvality spánku. V prípade, že vaše okná prepúšťajú svetlo napríklad z pouličného osvetlenia, odporúčame vám osadiť na okná závesy. Tie nielen že zatemnia okná, ale zároveň predstavujú ďalšiu vrstvu tepelnej izolácie.

4. Vyberajte správnu posteľnú bielizeň

Dnes nájdete v ponukách obchodov posteľnú bielizeň vyrobenú zo širokého spektra látok. Nech už ide o syntetické materiály, prírodnú bavlnu alebo ich kombináciu, každá látka prináša iné výhody a nevýhody. V lete by ste mali zvoliť priedušné tkaniny s dobrými absorpčnými vlastnosťami. V zime zase prídu vhod hrejivé materiály, ktoré sú príjemné na dotyk.

5. Vyhnite sa elektronike pred spaním

Ako sme už spomenuli vyššie, svetlo rozhodne nie je priateľom kvalitného spánku. Bez ohľadu na to, či ide o svetlo z obrazovky televízora alebo smartfónu, najmenej 30 minút pred spaním by sme sa mu mali vyhýbať. Dôvod sa však neskrýva len v svetle, ale aj v tom, že sledovanie obsahu na obrazovkách drží náš mozog v bdelom stave.

Kvalitný spánok je základom zdravého životného štýlu a prevenciou mnohých civilizačných ochorení. Prispieva k lepšej nálade počas dňa a predchádza vzniku depresie a iných psychických problémov. To, aký je váš spánok kvalitný, nie je dané len jeho dĺžkou, ale aj atmosférou v spálni. Výber nábytku, farieb, teplota vzduchu alebo osvetlenie – to všetko môže prispieť k tomu, aby sa nám spalo o niečo lepšie.

Galéria

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Kvalitný nábytok
pre dokonalý spánok TU <<

 

 

Komentáre (3)

 1. Ďakujem za super tipy, zlý spánok ma trápi odkedy som na dôchodku. Zmenil sa mi režim a moje telo si stále nevie zvyknúť. Odkedy máme spálňu zariadenú vo fengšuej, konečne spím lepšie. Na tom dizajne spálne naozaj niečo bude!

 2. Dobrý deň,
  tieto tipy pre zlepšenie spánku sú naozaj užitočné.
  10 rokov som bývala v meste kde bolo veľa svetla. Nemohla som dobre spať aj napriek rôznym tienidlám.
  Teraz bývam ďalej od mesta kde je väčšia tma a nedá sa to porovnať.
  Aj vetranie pred spaním mi pomáha.

  • Ahojte,
   to vetranie je úplný základ k dobrému spánku.
   Ja už niekoľko rokov spávam, len s otvoreným oknom( aj v zime) a neviem si to vynáchváliť.
   Vždy sa radšej dobre pozakrývam, akoby som mala mať zavreté okno.

Komentáre