Základné pravidlá v domácnosti podľa Feng Shui 1. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Základné pravidlá v domácnosti podľa Feng Shui 1. časť

Základné pravidlá v domácnosti podľa Feng Shui

Feng shui je starodávna čínska prax, ktorá sa zaoberá harmonizáciou energie, alebo čchi, v rôznych priestoroch. Cieľom je prilákať pozitívne čchi do vášho domova, aby ste sa cítili šťastne a vyvážene. Nie je to len o dekorácii, ale aj o tom, ako sa cítite vo svojom prostredí. Ak chcete vytvoriť dobrú energiu vo svojej domácnosti, tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré môžete vyskúšať.

 

 

1. Skontrolujte svoju dominantnú pozíciu.

V feng shui je jedným z najdôležitejších princípov dominantná pozícia. Ide o to, aby ste mali dobrý výhľad na dvere a okná z miesta, kde spíte, pracujete alebo relaxujete. Týmto spôsobom máte prehľad o tom, čo sa deje vo vašom okolí a môžete reagovať na prípadné nebezpečenstvá alebo príležitosti. Ak je vaša dominantná pozícia blokovaná stenou, nábytkom alebo iným predmetom, môžete použiť zrkadlo, aby ste si rozšírili výhľad a prilákali viac čchi do vášho priestoru.

2. Používajte vertikálne prvky.

Nie, nemusíte pridávať lezeckú stenu alebo rebrík do svojej výzdoby, ale zapojenie niektorých vertikálnych tvarov a línií do vášho domova predstavuje rast a expanziu. Vertikálne prvky môžu byť napríklad stojace lampy, vysoké rastliny, obrazy s vysokým formátom alebo závesy od podlahy po strop. Tieto prvky pomáhajú zvýšiť energiu vášho priestoru a podporiť vaše ambície a ciele.

Pridajte rastliny k feng shui

...

3. Udržujte čistotu.

Čistota je polovicou zdravia, hovorí sa. V feng shui je to tiež polovica dobrého čchi. Ak chcete mať vo svojom dome pozitívnu energiu, musíte sa zbaviť prachu, špiny a neporiadku, ktoré ju blokujú a spomaľujú. Pravidelne upratujte a utierajte povrchy, vysávajte a vymieňajte posteľnú bielizeň. Používajte prírodné alebo domáce čistiace prostriedky, ako napríklad jednoduchý roztok bieleho octu, vody a niekoľkých kvapiek éterického oleja. Týmto spôsobom si udržíte svoj domov svieži a zdravý.

4. Zbavte sa nepotrebných vecí.

Neporiadok nie je len nepríjemný na pohľad, ale aj na cítenie. Neporiadok vytvára stagnáciu čchi a bráni voľnému toku energie vo vašom dome. Neporiadok tiež symbolizuje zaseknutie v minulosti a nedostatok priestoru pre nové možnosti. Ak chcete vytvoriť dobrý feng shui vo svojej domácnosti, musíte sa zbaviť vecí, ktoré už nepoužívate, nepotrebujete alebo nemáte radi. Darujte ich, predajte ich alebo ich vyhoďte. Uvoľnite si miesto pre to, čo vás robí šťastnými a naplnenými.

Zbavte sa nepotrebných vecí feng shui

5. Odstráňte prekážky.

Prekážky sú veci, ktoré vám bránia v pohybe, videní alebo dýchaní vo vašom dome. Môžu to byť napríklad zavreté dvere, záclony, koberce, nízke stropy, ostré rohy alebo tmavé farby. Tieto prekážky obmedzujú váš tok čchi a môžu spôsobovať frustráciu, úzkosť alebo depresiu. Ak chcete vytvoriť dobrý feng shui vo svojej domácnosti, musíte sa týchto prekážok zbaviť alebo ich minimalizovať. Otvorte dvere a okná, používajte ľahké a priehľadné záclony, vyberte si svetlé a teplé farby, zaobľujte rohy a zvyšujte výšku stropu optickými trikmi.

6. Pridajte rastliny.

Rastliny sú živé bytosti, ktoré prinášajú čerstvý vzduch, krásu a životnosť do vášho domova. Rastliny tiež predstavujú prvok dreva v feng shui, ktorý je spojený s rastom, prosperitou a zdravím. Ak chcete vytvoriť dobrý feng shui vo svojej domácnosti, pridajte rastliny do každej miestnosti, najmä do tých, ktoré potrebujú viac energie a vitality. Vyberte si rastliny, ktoré sú vhodné pre vaše podnebie, osvetlenie a starostlivosť. Niektoré dobré rastliny pre feng shui sú napríklad bambus, orchidea, fikus, papradie alebo živý kameň.

Používajte vertikálne a kovové prvky feng shui

7. Zapojte kov.

Kov je ďalší prvok v feng shui, ktorý je spojený s komunikáciou, logikou a jasnosťou. Kov tiež pomáha znižovať negatívne účinky príliš veľa ohňa alebo dreva v priestore. Ak chcete vytvoriť dobrú energiu vo svojej domácnosti, zapojte kov do svojej výzdoby. Môžete použiť kovové doplnky, ako napríklad svietniky, hodiny, zrkadlá, rámy na obrazy alebo misy. Môžete tiež použiť farby kovu, ako napríklad striebro, zlato, bielu alebo sivú. Kov tiež symbolizuje peniaze a bohatstvo.

Toto je len niekoľko jednoduchých tipov, ako použiť feng shui vo svojej domácnosti. Existuje ešte veľa ďalších princípov a techník, ktoré môžete skúmať a aplikovať podľa svojich potrieb a preferencií. Dôležité je mať na pamäti, že feng shui nie je o pevných pravidlách alebo dogmách, ale o tom, ako sa cítite vo svojom priestore a ako ho prispôsobujete svojmu životnému štýlu či osobnosti.

Vedeli ste,
že existuje aj stolovanie a varenie podľa feng shui?

V budúcom pokračovaní článku o feng shui sa budeme venovať o harmonizácii energie v rôznych priestoroch, vrátane kuchyne a jedálne.

Galéria

Foto: Freepick, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Vhodný nábytok
do bytu alebo domu TU <<

Komentáre (2)

  1. Dobrý deň,
    ja som začala poslednú dobu prerábať byt na takýto spôsob.
    A už len vypratávanie na mňa pôsobí ukludňujúco 🥰

  2. Ja som si takto pred rokom zariadila byt a som veľmi spokojná. 🙂

Komentáre