Voskovanie prírodných drevených parkiet

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Podlahy a krytinyStavbaTechnológie

Voskovanie prírodných drevených parkiet

Voskovanie prírodných drevených parkiet

Drevené parkety patria jednoznačne k najluxusnejším typom podlahy, akú si môžete zvoliť do vášho bytu, či domu. Ako sa však o nich starať tak, aby ostávali dlhodobo v čo najlepšom stave? Ako na voskovanie prírodných drevených parkiet, si povieme v dnešnom článku.

Pri úvodnej pokládke parkiet býva zvykom, že sú ošetrené tvrdým voskovým olejom už od výroby. Ten však treba po čase dopĺňať.

Nanasanie vosku na drevene parkety

Voskovanie parkiet

Prvé voskovanie parkiet by sa malo udiať medzi 6-12 mesiacom od pokládky drevených parkiet. V procese voskovania sa drevo napustí tvrdým voskovým olejom, ktorý môže byť číry, alebo s jemným odtieňom. Ten vsiakne do dreva a vyplní v ňom jednotlivé póry, čím zlepší odolnosť podlahy voči vlhkosti, ale aj prachu a inej špine. Podlaha sa tak ľahšie udržiava a vyzerá žiarivejšie.

 

Na rozdiel od lakovania drevených parkiet nezanecháva voskový olej na podlahe súvislú vrstvu, iba jemný film, ktorý je matný a nelepivý. Takto upravený povrch je bezpečný nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá a rastliny. Aplikovaním voskového oleja sa zvýrazní farba a štruktúra dreva.

Olejovanie drevenych parkiet

Nanášanie tvrdého voskového oleja

Na voskovanie drevených parkiet si nemusíte volať profesionálov. Postačí vám hubka, alebo špongia určená na nanášanie voskového oleja a staré tričko. Aplikácia je jednoduchá, na hubku stačí naniesť malé množstvo oleja, ktorý rovnomerne rozotriete po drevenej parkete. Postupujte po jednotlivých kusoch parkiet, nie po oblastiach, napríklad 1×1 meter. Dosiahnete tak rovnomernejšie nanesenie a lepší výsledok. Po nanesení oleja hubkou zvyšok odstráňte kúskom bavlneného trička. Pre tento postup odporúčame kupovať iba kvalitné voskové oleje, ktoré nevyžadujú takzvané základovanie pri aplikácii voskového oleja. Obľúbenou značkou voskových olejov v našich končinách je napríklad OSMO.

Starostlivost o drevene parkety

Opakovaná starostlivosť

Odporúčané intervaly medzi ošetrovaním drevených parkiet sa líšia podľa jej zaťaženia. Platí však, že zo začiatku by mali byť parkety ošetrované častejšie, povedzme kľudne aj každých 6 mesiacov. Intenzitu môžete rokmi postupne znižovať.

Foto: Shutterstock
Redakcia

Ako sa správne starať o podlahu vám poradia odborníci z Ateliér Suchánek

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    dobre, že som si otvoril tento článok a začal čítať, lebo už sa musím nakopnúť a prevoskovať aj naše parkety.

Komentáre