3 byliny, ktoré vám pomôžu pri prechladnutí a vy ich vypestujete aj v kvetináči

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

3 byliny, ktoré vám pomôžu pri prechladnutí a vy ich vypestujete aj v kvetináči

Byliny, ktoré vám pomôžu pri prechladnutí a vy ich vypestujete aj v kvetináči

Prežiť jeseň a zimu bez chrípky alebo prechladnutia je prakticky nemožné. Väčšina z nás siahne pri nachladnutí po oddychovom režime a voľnopredajných liekoch. Pre liečivé prípravky ale nemusíte vždy navštevovať lekáreň. Niektoré blahodarné byliny na prechladnutie môžete pestovať aj vo vaše domácnosti. Viete, ktoré to sú?

 

 

Harmanček

Harmanček bylina v kvetinaci pestovanie

Harmančeku sa bude najviac dariť v dobre priepustnej pôde alebo v záhone s dostatkom slnka. Sadiť by ste ho nemali v teplote nižšej ako 13 °C. Semienka vkladajte do pôdy len plytko a nezasypávajte. Harmanček polievajte tak často, aby bola jeho pôda vlhká. Harmanček upokojuje podráždenú sliznicu dýchacích ciest, ktorá nás núti kašľať. Okrem popíjania môžete harmančekový čaj použiť ako kloktadlo.

Šalvia

Salvia lekarska kvetinac

Bolesť v krku je pri nachladnutí veľkým obmedzením. Bráni nám pri prehĺtaní, ťažko sa nám rozpráva a v najhorších prípadoch sa kvôli nej ani nenajeme. Šalvia má dlhodobo známe dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Šalviový čaj môžete popíjať alebo ním kloktať. Semienka šalvie je vhodné sadiť v marci do bežnej pôdy a do hĺbky 1 až 2 cm. Zvoľte radšej viacero menších kvetináčov, aby ste do každého zasadili len jednu rastlinku. Kvetináče so šalviou umiestnite na slnečné miesto.

Majoránka

Majoranka bylina v kvetinaci

Majoránku sadíme do kvetináčov začiatkom apríla, a to opäť do dobre priepustnej a pohnojenej zeminy. Rastlina majoránky vyžaduje pre svoj rast dostatok tepla a svetla. Keď majoránka trochu podrastie, neuškodí jej parapet za oknom alebo balkón či terasa v teplejších obdobiach. Čaj zo sušenej majoránky nechajte vychladnúť a namočte doňho vatové tampóny. Tie si následne priložte k nosovým dierkam a inhalujte. Majoránka by mala uvoľniť váš upchatý nos a posilniť jeho sliznicu.

S pravidelným prechladnutím vám pomôžu nielen voľnopredajné lieky, ale aj byliny, ktoré si môžete vypestovať doma. Po ich vysušení je dôležité, aby ste ich skladovali na suchom a tmavom mieste. Teplota by v miestnosti nemala kolísať, pretože by inak mohli byliny vlhnúť a plesnivieť.

Galéria

Foto: Unsplash, oasis.sk
Redakcia

>> Vhodné kvetináče do interiéru
Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (3)

  1. Dobrý deň,
    ja u som druhý týždeň chorá tak určite niečo skúsim 🙂
    Ďakujem

  2. Dobrý deň,
    ja nech sa snažím ako chcem neviem vypestovať šalviu…
    Neviete mi prosím dať nejaké radý?

  3. Dobrý deň,
    a skúsili ste zmeniť zeminu?
    To by možno pomohlo…

Komentáre