Vyrob si vlastnoručne doma drevenú stoličku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma drevenú stoličku

Drevená stolička Vyrob si vlastnoručne doma drevenú stoličku

Dnešná časť nášho seriálu Urob si sám bude patriť výrobe drevenej stoličky. Stolička je nižšia, preto na nej môže sedieť aj dieťa. Dá sa využiť aj ako stúpadlo, napríklad pri umývaní rúk v kúpeľni, prípadne rôznych iných činnostiach. Udrží však aj dospelého. Jej využitie v domácnosti iste nájde každý z Vás. Navyše nebude zaberať veľa miesta a dá sa umiestniť kamkoľvek. Poďme sa pozrieť na to, ako sme drevenú stoličku vyrobili.

 

Výber materiálu na drevenú stoličku

1. Výber a spracovanie materiálu

Na výrobu stoličky budeme potrebovať dosku širokú 20 cm, hrubú 2,5 cm a dlhú 2 metre. Ak nemáme dosku hrubú 20 cm, môžeme zlepiť pomocou škárovky dve dosky široké 10 cm tak, aby nám vznikla jedna doska široká 20 cm. Dosku si pekne ohobľujeme a zrovnáme v zrovnávačke. Po zrovnaní bude mať doska hrúbku 2 cm.

Príprava dosiek na drevenú stoličku

Povrchová úprava dosiek na drevenú stoličku

2. Príprava dosiek

Dosku narežeme pokosovou pílou na 4 menšie doštičky. Prvá doska bude mať dĺžku 40 cm. Bude tvoriť vrchnú časť stoličky, teda sedisko. Ďalšie dve dosky budú dlhé 26 cm. Tie budú tvoriť nôžky stoličky. Pri týchto doskách ponecháme šírku 20 cm. Poslednú dosku narežeme na dĺžku 29 cm a šírku 14 cm. Táto doska bude tvoriť stred stoličky a bude slúžiť na jej spevnenie.

Príprava dosiek na drevenú stoličku

Kompletizácia drevenej stoličky

3. Kompletizácia stoličky

Hrany stoličky si zaoblíme frézou, aby neboli ostré a nebezpečné pre deti. Následne všetky narezané dosky spojíme. Najprv si predvŕtame miesta, na ktorých budú umiestnené šróby. Pre lepšiu pevnosť stoličky nanesieme do dier lepidlo na drevo a tak prišróbujeme. Na oboch stranách stoličky je presah 3 cm. Na záver použijeme oscilačnú brúsku, ktorou celú stoličku najemno prebrúsime. Natrieme ju farebnou lazúrou. My sme použili odtieň tík.

Foto: autor
Redakcia

>> Správne náradie za dobrú cenu
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre