Vyrob si vlastnoručne doma barový pult

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma barový pult

Vyrob si vlastnoručne doma barový pult

Výbavou každej modernej kuchyne je nepochybne barový pult. Pôsobí veľmi nenápadne, nezaberá veľa miesta a je vhodný najmä do menších priestorov. Je tiež štýlový a dokáže premeniť Vašu jedáleň či kuchyňu na dizajnový a útulný priestor. To ako si ho môžete vyrobiť sa dozviete po prečítaní článku. Náš barový pult sme vyrábali z dubového paletového dreva a má rozmery: hrúbka: 3,5 cm, dĺžka 120 cm a šírka 60 cm.  

Vy si môžete dĺžku a šírku zvoliť podľa toho, aký priestor máte k dispozícii. Odporúčame ho však robiť z tvrdého dreva, to je odolnejšie.

Spájanie dreva do hrúbky

Keďže sme mali k dispozícii paletové dosky, ktorých dĺžka bola 120 cm, šírka 8 cm a hrúbka 2 cm, musíme drevo spojiť tak, aby nám vznikol jeden kus dreva, ktorý po opracovaní bude mať vyššie spomenuté rozmery. Preto potrebujeme 16 dosák. Všetky tieto dosky si ohobľujeme na hobľovačke z jednej strany, tam kde ich budeme lepiť na seba. Keďže jedna doska je hrubá 2 cm, potrebujeme zlepiť 2 dosky na seba, aby nám po ohobľovaní vznikla hrúbka barového pultu 3,5 cm. Na lepenie použijeme lepidlo na drevo D4. Všetky dosky ním zlepíme a stiahneme zvierkami a necháme uschnúť 24 hodín. Potom zvierky odstránime. Vznikne nám 8 dosák hrubých 4 cm. Všetky tieto dosky dáme do hobľovačky a zrovnávačky a zrovnáme na jednotný rozmer.

Úprava dreva doska na barový pult

Spájanie dreva na šírku

Dosky, ktoré budeme spájať na šírku si musíme ohobľovať zboku, aby boli rovné tam, kde ich chceme lepiť. Na lepenie použijeme dubové kolíky a lepidlo. Na jednu dosku použijeme 5 kolíkov. Keďže dosák máme 5, spolu ich bude 25 s priemerom 1 cm. Postup spájania je nasledovný: Do dosák si navŕtame 5 dier z jednej aj druhej strany. V prípade krajných dosák iba z jednej strany. Do dierok a pozdĺž celej dosky dáme lepidlo, vložíme kolík, priložíme ďalšiu dosku a tak postupujeme kým nemáme všetkých 5 dosák zlepených. Stiahneme ich zvierkami a počkáme 24 hodín.

 

Načo nezabudnúť

Prebytočné lepidlo po zaschnutí odstránime dlátom. Najlepšie je použiť mokrú handru a zotrieť lepidlo ešte pred zaschnutím. Keďže pri výrobe používame paletové drevo, môžeme v ňom nájsť stopy po klincoch a tie musíme „zamaskovať“. A to tak že si vyrobíme zmes pilín a lepidla a vtrieme ju do dierok. Používame piliny, ktoré sme získali hobľovaním, aby nám sedela farba dreva. Počkáme 24 hodín, kým sa dierky nezalepia.

Povrchová úprava dosky

Úprava dreva

Následne povrch celého pultu poriadne a dôkladne prebrúsime pásovou brúskou a najemno vibračnou brúskou s pásom so zrnitosťou 150 mm. Na brúsení si dajte extra dobre záležať, pretože všetky nedostatky sa odhalia pri povrchovej úprave, najmä pri lakovaní.

Povrchová úprava

Je opäť na Vás pre akú povrchovú úpravu sa rozhodnete. My sme použili najprv tmavé moridlo v odtieni tmavý dub. Nechali sme ho vyschnúť, najlepšie 24 hodín a tak sme naniesli tvrdý lak. Ten sme nechali opäť zaschnúť. Ak chcete nalakovať viackrát, odporúča sa povrch opäť prebrúsiť a naniesť ďalšiu vrstvu laku. Lak je vhodný na povrch, ktorý prichádza do kontaktu s vodou, prípadne hrozí, že by sa voda mohla naň vyliať.

Kotvenie a upevnenie dosky

Kotvenie a upevnenie

Barový pult bude na jednej strane upevnený o stenu a druhú stranu bude podopierať nožička. Pri upevňovaní postupujeme tak, že najprv predvŕtame diery a do nich upevníme L profil o stenu pomocou hmoždiniek a z druhej strany do dreva. Na druhú časť stola upevníme nožičku.

Foto: autor
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre