Časté chyby pri maľovaní stien, ako kvalitne vymaľovať steny

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPovrch. úpravy, maľby tapety

Časté chyby pri maľovaní stien, ako kvalitne vymaľovať steny

Časté chyby pri maľovaní stien, ako kvalitne vymaľovať steny

Pri renovácii sa mnohí ľudia rozhodnú maľovať steny, pretože veria, že túto úlohu zvládnu vykonať svojpomocne bez toho, aby si zavolali maliara. V skutočnosti sa však ukazuje, že kvalitne vymaľovať steny bez príslušných znalostí je veľmi náročné.

Maľovanie stien bez prípravy

Maľovanie stien bez prípravy

Dokonalé steny v byte sú zriedkavé. Zvyčajne majú praskliny, medzery, “hrbole” a iné nedokonalosti. Ak nie sú eliminované, plynulo “prejdú” na novú vrstvu farby. Preto je veľmi dôležité vytvoriť rovný povrch odstránením všetkých existujúcich defektov. V opačnom prípade farba zvýrazní iba problémové oblasti steny.

 

Ideálnou možnosťou je použiť brúsku, ktorú majú dobrí maliari vždy v arzenáli. Ak takýto nástroj nie je po ruke, použite brúsny papier alebo špachtľu. Kruhovým alebo špirálovitým pohybom prepracujte nerovnosti steny, aby ste odstránili drobné hrčky a vrásky.

Maľovať bez základného náteru

Maľovať bez základného náteru

Základný penetračný náter poskytuje dobrú priľnavosť farby k povrchu. Ak tento náter nepoužijete, s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k nadmernému čerpaniu farby, napríklad namiesto dvoch vrstiev urobíte tri.

Poznámka: Ak chcete dosiahnuť výsledok bez nepríjemných prekvapení, kúpte si základný náter a farbu od rovnakého výrobcu. Jeden “extra” prvok v zložení jedného alebo druhého materiálu môže viesť k tomu, že nebudú interagovať – základný náter jednoducho odmietne farbu a budete musieť začať znova.

Použitie nesprávneho nástroja

Použitie nesprávneho nástroja na malovanie

Na maľovanie stien sa používa široká škála nástrojov. Najpopulárnejšie z nich sú maliarske štetky a valčeky. Ak chcete urobiť konečný výber, musíte sa rozhodnúť podľa povrchu a typu farby, ktorú plánujete použiť. Napríklad nie všetky plochy sa dajú natrieť valčekom, pretože zanecháva vzduchové bubliny. Štetec je nepraktický na použitie, ak idete maľovať veľkú časť steny. Čas natierania sa niekoľkonásobne predĺži kvôli malému pokrytiu plochy. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť čo najlepšiu kombináciu farby a náradia, len v takom prípade bude výsledok skutočne kvalitný.

Vhodné je pracovať so štetcom v úzkych oblastiach a s valčekom v širokých. A nezabudnite, že náradie treba pred každým použitím umyť, aby sa na stenu neprenášal prach a iné nečistoty.

Ignorovanie úrovne vlhkosti v miestnosti

Odlupovanie stien

Než začnete maľovať steny, musíte si pozorne prečítať pokyny. Často sa stáva, že klimatické podmienky v miestnosti nezodpovedajú tým, ktoré sú uvedené na štítku farby. Napríklad, ak je miestnosť vlhká a nanesiete farbu na neúplne suchú stenu, môže sa odlupovať.

Aby maľovanie prebehlo bez incidentov, musí mať miestnosť teplotu aspoň dvadsať stupňov Celzia. Pokiaľ ide o vlhkosť vzduchu, optimálne ukazovatele sú od 20% do 50%. Pozrite sa aj na obal od farby – symboly na štítku označujú požadované teplotné podmienky a úroveň relatívnej vlhkosti, pri ktorej bude správne fungovať.

Výber nesprávnej farby

Výber nesprávnej farby

Vzhľadom na rozdiel v osvetlení môže odtieň, ktorý si vyberiete v obchode, vyzerať vo vašom byte úplne inak. Aby ste sa nemýlili, odporúčame nenakupovať farby naraz vo veľkom množstve. Vezmite litrovú nádobu, namaľujte na list papiera a pozrite sa, ako bude zvolený odtieň vyzerať pri rôznych svetelných podmienkach počas celého dňa.

Nesprávne riedenie farby

Nesprávne riedenie farby

Ak otvoríte veko a uvidíte, že farba je hustá, neponáhľajte sa s jej riedením. Najprv si prečítajte pokyny – možno je to konzistencia, ktorá by mala byť. Ak nie, zrieďte ju, ale dodržujte všetky pokyny výrobcu. Ak je farba tekutá nenatiera stenu správne. Hustá tiež nie je ideálna, môže zanechávať hrčky. A nezabudnite farbu dôkladne premiešať, aby bola vrstva jednotná.

Foto: Shutterstock, Freepick
Redakcia

>> Spomínané produkty
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre