Zábava a pohyb v záhrade: 4 tipy, ako vytvoriť hravú záhradu pre deti

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Zábava a pohyb v záhrade: 4 tipy, ako vytvoriť hravú záhradu pre deti

Zábava a pohyb v záhrade

Hry, pohyb v záhrade a čas strávený vonku nič nenahradí. Aktivity v prírode podporujú u detí psychomotorický vývoj, kreativitu, kondíciu, voľnosť a posilňujú ich samostatnosť. Napriek tomu, že ani záhrada nemôže úplne suplovať voľnú prírodu v živote dieťaťa, môže aspoň do istej miery prispieť k jeho správnemu vývoju. Preto vám prinášame štyri tipy, ak vytvoriť záhradu pre deti.

 

 

1. Pracovné aktivity vonku

Mnohé vedecké štúdie dávno preukázali pozitívne dopady exteriérových aktivít nielen na zdravie dospelých, ale aj detí. Samozrejme netvrdíme, že máte deti nechať rýľovať záhradu alebo kosiť trávnik benzínovou kosačkou. Skôr máme na mysli sadenie semienok a plantov, trhanie buriny alebo polievanie hadicou. Deti si vďaka týmto aktivitám lepšie uvedomia, ako môže človek pozitívne ovplyvniť to, čo sa deje v prírode. Môžu vám tiež pomôcť pri odzimovaní záhrady alebo počas neskoršej júlovej výsadby.

Náš TIP:
Niektorým nástrahám sa v prírode jednoducho nedá vyhnúť. Preto je dôležité, aby rodičia vedeli, čo robiť v prípade alergickej reakcie.

Počas spoločných aktivít vysvetľujte deťom, čo robíte a prečo to vlastne robíte. Snažte sa o to, aby bola práca čo najviac zaujímavá, no rešpektujte, ak na ňu dieťa v danej chvíli skrátka nebude mať chuť. Čas vonku sa predsa dá tráviť aj čítaním knihy, robením domácich úloh, hraním spoločenských hier alebo aj stolovaním.

2. Herné prvky v záhrade

Hra a dynamický pohyb v záhrade umožňujú deťom zlepšiť svoje povedomie o vlastných hraniciach a samozrejme podporujú ich kondíciu. Hra sa však nespája len s preliezačkami, hojdačkami, pieskoviskami a šmykľavkami. Mnohokrát je tým najdôležitejším herným prvkom práve trávnik. Poslúži vám predovšetkým ako ihrisko pre rôzne hry a naháňačky, v zime je zase bojovým poľom pre guľovačky.

Trávnik vyžaduje istú dávku starostlivosti, aby si udržal pekný vzhľad a odolnosť voči okolitým podmienkam. Tipy, ako sa starať o trávnik, sme pre vás spracovali v tomto článku.

Pracovné aktivity vonku

3. Pestovanie byliniek s deťmi

Ak s deťmi založíte menšie políčko určené na pestovanie byliniek, naučíte ich hneď niekoľkým zručnostiam. V prvom rade im ukážete, že byliny vyžadujú špecifické podmienky a že každá z nich môže mať odlišné využitie. V prípade, že bylinky bežne využívate v kuchyni vo forme korenín alebo základu pre čaje, naučíte deti aj o ich chutiach a účinkoch na náš organizmus.

4. Na čo si dávať pozor?

Každá minca však má dve strany. Príroda je na jednej strane nekonečnou studnicou prínosov pre deti, no zároveň sa v nej môžu deti stretnúť s rôznymi nástrahami. Najväčšou nástrahou sú rastlinné alergény. Tieto alergény nemusia byť nebezpečné len po požití, ale aj po dotyku v kombinácii so slnečným žiarením. Z týchto dôvodov by ste na záhrade nemali pestovať rastliny ako:

  • Tis červený,
  • Routa vonná,
  • Hlohyňa šarlátová,
  • Konvalinka vonná
  • či náprstníky (digitalis).

Záhrada môže byť pre deti nesmierne dôležitou súčasťou vývoja. Patrí medzi bohaté zdroje kreativity, oddychu a poznania. Nech už sa deti pustia do exteriérových športových aktivít alebo užitočných prác na záhrade, prinesie im to mnoho dobrého. Práve preto by ste mali deti s prírodou zoznamovať, upozorňovať ich na rôzne nástrahy a neustále posilňovať ich vzťah k ochrane prírody.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Redakcia

>> Dokonalý záhradný nábytok
pre deti TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Jeej to je milý článok😃
    Je to naozaj super nájsť si spôsob ako spojiť prácu so zábavou.
    A ešte deti pri tom aj učíme vážiť si prírodu a prácu v prírode.
    Super🤗

Komentáre