Trávnik potrebuje slnko, vzduch, živiny a náš čas

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérTrávnik

Trávnik potrebuje slnko, vzduch, živiny a náš čas

Jarný trávnik potrebuje slnko a starostlivosť

Na jar sú pre trávnik dôležité slnečné lúče a dostatočný prísun vzduchu a našu starostlivosť. Jar a silnejúce slnečné lúče zobúdzajú každoročný životný cyklus trávnikov a farbia “spiace” trávniky na zeleno.

Udrzba_travnika_choroby

Farebnosť listov tráv sa zo žltej zimnej farby, vyfarbuje do zelena a v plochách sa objavujú “fľaky”, ktoré akoby zaostávali vo vývoji. Ak si ich pozorne všimnete, tak trsy trávy sú čiastočne suché a veľmi husté. Koreňový systém je vysoko a nad pôdou, čím je rýchlo vysušovaný slnkom a aj slabým vetríkom. Na trávniku sa takto vytvára tzv. trávna plsť, ktorá nedovolí prenikať vode ani vzduchu či živinám ku koreňom trávy. Dôsledkom hrubej a hustej vrstvy takto zničeného trávnika môže byť vysychanie až odumretie častí alebo celého trávnika. Korienky živých tráv musia k svojmu jarnému prebudeniu dostať vlahu a vzduch. V tomto období je dobre trávnik aerifikovať – prevzdušniť a aj preriediť – vertikutovať.

Pohrabať, vyčistiť trávnik

Prvý jarný krok – vyhrabať, vyčistiť

Aby sa teda ku trávovým korienkom dostalo viac svetla, vlahy a živín, potrebujeme staré rastlinné zvyšky z trávnikov odstrániť a do pôdy zas dopraviť živiny. Neexistuje iné riešenie, iba mechanické vyčistenie celej plochy trávnika. Na prerezávanie  trávnej mačiny do hĺbky asi 0,5 – 1 cm použijeme vertikutáciu. Vertikálny rez korienkou trávy iniciuje rast nových výhonkov trávy. Prevzdušnenie zas privádza kyslík ku koreňom. Na prevzdušnenie trávnika môžeme použiť ručné vertikutačné hrable alebo vidly s ostrými zubami. Avšak vhodnejšie je použiť špecializované prevzdušňovacie nástroje, ktoré do pôdy vyrezávajú valcovité otvory. Pre väčšie plochy nad 100 m2 sa odporúča použiť mechanický prevzdušňovač, s ktorým očistíme a prevzdušníme trávnik pohodlnejšie, pretože pohon je elektrický alebo pomocou benzínového motora.

Neprehliadnite:
Romantické svetelné zákutia v záhrade

Vertikutátor, sa nazýva  aj trávna “fréza” čo je presnejší popis jeho činnosti. Vertikutátor je vlastne zariadenie prerezávajúce trsy trávy (aj čerstvé, aj suché) a suché zároveň “vyťahuje – vyfrézuje”. Nože, ktoré sú šachovnicovite uložené na rotujúcom válci trsy trávy rozrežú a tým, že sú tvarované do podoby háčika tak vyschnuté korienky vytiahnu zo zeme. Odstránia sa tak zvyšky odumretých rastlín, mach, burina a aj kúsky pokosenej trávy z posledného kosenia, ktoré sa nestihli v zime rozložiť. Druhý valec zas prepicháva pôdu až do hľbky 1 – 2 cm, čím sa zemina prevzdušní.

Ručný rotačný prevzdušňovač trávnikov, trávnik

Krížom, krážom

Pri vertikutácii sa odporúča prejsť trávnik vo dvoch na seba kolmých smeroch. Zvyčajne sa trávna plsť prereže do hĺbky 3 až 5 mm. Nože – prevzdušňovače alebo aerifikátory z trávnika zasa vyhrabú trávnu plsť pomocou hrabacieho valca s hrablicami. Rozrezanú plsť vyhrabú ľahšie ako nerozrezanú a prevzdušnia zem. Takto vyťahanú plsť však musíte  ihneď odstrániť, ináč by na trávniku začala hniť. Hneď po frézovaní a prevzdušnení trávnik nevyzerá veľmi reprezentatívne, ale dostatok vzduchu a vlahy pri koreňovom systéme zabezpečí, že trávnik sa veľmi rýchlo zotaví, kvalitnejšie zakorení a zakrátko zhustne. Vertikutácia sa odporúča robiť dvakrát ročne – na jar, v období marca alebo apríla, a na jeseň, koncom augusta alebo začiatkom septembra. Prevzdušňovať treba častejšie, približne raz za 6 týždňov v sezóne od marca do novembra. Aby ste si nemuseli stále zabezpečovať špeciálne zariadenie, výrobcovia ponúkajú prístroje, ktoré obe funkcie spájajú.

Vertikutacia travnika, trávnik

Záhrada – následné ošetrenie trávnika

Tieto práce sa dajú realizovať v čase keď už sú vonkajšie teploty cca 6 – 8 oC a trávniky sú suché. Po prezezaní – vertikutácii sa musí trávnik následne ošetriť. Ako prvé, by sa mal trávnik pohnojiť a následne dobre zavlažiť. Závlaha rozpustí hnojivo ktoré sa dostane ku koreňom. Po troch dňoch by sa mal trávnik znova intenzívne zavlažiť aby sa poslinil rast trávy. Hnojenie sa vykoná dusíkatým hnojivom a trávnik by sme mali počas sezóny pohnojiť apoň v troch dávkach. Vymrznuté, vyhnité či zrednuté plochy nerobia náš trávnik krajším. Ak ich pri jarnej údržbe objavíme, je potrebné tieto miesta dosiať ako pri zakladaní nového trávnika.

Viac informácií nájdete na www.cubcadet.cz

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné záhradné doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre