Čo je možné zasadiť v krajine v júli

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérVýsadbaZáhrada

Čo je možné zasadiť v krajine v júli

Kôpor Čo je možné zasadiť v krajine v júli

S príchodom júla majú mnohí záhradkári pocit, že s výsadbou je koniec a teraz sa musia starať len o tie rastliny, ktoré už vyklíčili. V skutočnosti to tak nie je. Existujú rastliny, ktoré je možné zasadiť v júli a dokonale zakorenia uprostred leta, takže ak chcete zušľachtiť svoju záhradu alebo zeleninovú záhradu, tento článok je pre vás.

Bylinky (sa dajú zasadiť aj v júli)

Proces výsadby byliniek nie je náročný, zaberie minimum času a úroda rýchlo vyklíči, takže môžete sa pokojne pustiť do sadenia. Aké sú možnosti?

  • Kôpor – ak je to žiaduce, môže sa zasiať každých 10-15 dní. Aby dobre vyšiel, pred výsadbou namočte semená na niekoľko hodín do teplej vody a potom sceďte. Semená je najlepšie vysievať na slnečnom mieste s úrodnou pôdou. Ak si nie ste istí vysokou kvalitou pôdy, pridajte hnojivo.
  • Žerucha je ideálna rastlina na výsadbu v júli. Rastie rýchlo, do desiatich dní po zasiatí uvidíte, ako sa rastlina prediera zemou. Žerucha miluje vlhkú pôdu, preto ju treba často zalievať. Ak budete postupovať podľa tohto pravidla, listy budú mäkké a jemné. Mimochodom, toto odporúčanie funguje so všetkými druhmi šalátu.
  • Rukola – táto rastlina je obľúbená medzi mnohými ľuďmi vďaka korenistej chuti. Prvé výhonky budete vidieť o sedem dní a o dva týždne už bude možné zbierať.
  • Špenát – z nejakého dôvodu sa táto rastlina zriedka nachádza v letných záhradkách. Pritom je to absolútne nenáročná rastlina na starostlivosť, hlavnou vecou je zabezpečiť, aby bola pôda počas klíčenia dobre navlhčená. Pred výsadbou semená namočte do teplej vody a sejte do vlhkej pôdy.

Žerucha

Kvety

Letné leto je vhodným obdobím na výsev mnohých dvojročných a viacročných kvetov. Všeobecné pravidlá pre výsadbu sú nasledovné: pôda musí byť dobre prekyprená a poliata, sadiť treba semená do hĺbky 0,5 až 2 centimetre. Semená by mali byť zasiate, posypané tenkou vrstvou humusu a pokryté fóliou, aby sa dosiahol skleníkový účinok. Ak sú semená malé, mali by byť zmiešané s pieskom a suchou rašelinou.

 

 

Rastliny môžete zasadiť aj do debničiek alebo nádob, aby ste regulovali množstvo slnečného žiarenia a v prípade potreby ich presunúť do tieňa. A keď povyrastú, presaďte ich na trvalé miesto. Všimnite si, že mnohé dvojročky sa dobre reprodukujú aj samé. Stačí ich zasiať raz a potom už bude stačiť sledovať nové výhonky a presádzať ich do nových oblastí.

Reďkovka

Reďkovka (sa dá zasadiť aj v júli)

Najrýchlejšie dozrievajúca koreňová plodina je reďkovka. Bez ohľadu na to, ktorú odrodu si vyberiete, za tri týždne sa stanete hrdým majiteľom bohatej úrody. Môže sa sadiť rovnakým spôsobom ako kôpor – s intervalom 10-15 dní, do polovice augusta. Ak chcete, aby reďkovka dobre vyklíčila, zasaďte ju do vhodnej pôdy – hlinitopiesočnatej alebo hlinitej. V príprave pôdy nie je nič neobvyklé, všetko je štandardné. Ak zloženie pôdy nie je dostatočne dobré, možno pridať hnojivo.

Na vybranom pozemku urobte ryhy hlboké asi jeden a pol centimetra, medzi radmi nechajte asi desať až pätnásť centimetrov. V prípade príliš hustých sadeníc ich treba preriediť.

Keďže reďkovky rýchlo dozrievajú, nepotrebujú ďalšie prihnojenie. Mali by ste byť opatrní s vodou – koreňová plodina má slabý koreňový systém, ktorý je narušený hojným zalievaním.

Šalát

Šalát

Šaláty majú vo všeobecnosti veľmi krátky čas vegetácie. V júli tak môžete vysievať šalát so zárukou, že rastlina rýchlo vyrastie a stihne to pred koncom vegetačného obdobia. V júli sa však nesadia všetky odrody šalátu, vyberte si letné odrody, ktoré sú odolné proti teplu a horknutiu.

Šalát je ideálne sadiť to piesočnatej alebo hlinitopiesočnatej pôdy. Vzhľadom na slabší koreňový systém vyžaduje dostatok živín v pôde. Ak si nie ste istý kvalitou pôdy, pridajte hnojivo.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné vybavenie do záhrady
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre