Trápi vás sucho v záhrade? Takto sa postaráte o vyschnutý trávnik

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérTrávnikZáhrada

Trápi vás sucho v záhrade? Takto sa postaráte o vyschnutý trávnik

Vyschnutý trávnik

Horúce letné dni a nedostatok vlahy sa podpísali na trávniku každého z nás. Leto ešte nepovedalo posledné slovo, no unavená tráva už melie z posledného. Našťastie existujú spôsoby, ako zachrániť vyschnutý trávnik bez toho, aby ste museli trávu vysádzať nanovo. Vieme, ako na to.

Trávu nechajte dýchať

Aby váš trávnik opäť krásne zazelenal, je dôležité, aby sa do pôdy dostal vzduch, voda a slnko. To docielite tak, že zničený trávnik pokosíte na čo najnižšiu výšku a následne ho prevzdušníte vertikutátorom. Vyberte si kvalitný vertikutátor pre vašu záhradu.

Prevzdušnený trávnik s vertikutátorom

S vertikutátorom postupujte v dvoch smeroch do kríža, aby ste si zabezpečili ešte lepšie prevzdušnenie. V prípade, že je pôda príliš suchá, trávnik deň predtým zavlažte.

Prvá pomoc pre suchú trávu

Nezľaknite sa, ak bude vaša tráva po zásahu vertikutátorom vyzerať ešte vysušenejšie. Akonáhle je trávnik zbavený všetkých suchých rastlín, môžete sa pustiť do hnojenia, zavlažovania a topdressingu. Ten spočíva v potiahnutí trávnika jemnou vrstvou špeciálneho substrátu z kompostu, rašeliny a piesku.

 

 

Náš TIP:
Ak chcete dokonalý trávnik bez suchých miest, nasejte na celú plochu tenkú vrstvu novej trávy.

Prevzdušnený, zavlažený, pohnojený a dosiaty trávnik teraz musíte pravidelne zavlažovať.

Pamätajte, že trávnik potrebuje nielen slnko, vzduch a živiny, ale predovšetkým čas a trpezlivosť. Zabudnite na časté kosenie trávy. Trávnik môžete kosiť až v momente, keď tráva dosahuje výšku aspoň 8 cm.

Ako zabrániť usychaniu trávy?

Ak chcete, aby bol váš trávnik stále svieži a zelený, musíte sa oňho starať pravidelne a správne. Najväčším nepriateľom zdravého trávnika je príliš časté kosenie. Hoci je trend kratučkej trávy stále veľmi rozšírený, kosenie nakrátko tráve škodí.

Nekoste nakrátko Ako zabrániť usychaniu trávy

V krátkych steblách sa nedokáže udržiavať vlhkosť a trávnik vysychá, zároveň môžete narušiť koreňový systém trávy a oslabiť ju.

Ak chcete zdravý trávnik, držte sa týchto pravidiel:

  • nekoste nakrátko a príliš často,
  • nezbierajte pokosenú trávu – pokosená tráva dodá trávniku vlahu a živiny a zabráni rastu buriny,
  • nekoste mokrú trávu,
  • na kosačke majte vždy ostré nože,
  • koseniu sa venujte v podvečerných hodinách.

Základným predpokladom dokonalého trávnika je správna starostlivosť. Nesnažte sa o nakrátko pokosený trávnik, v ktorom sa neudržuje žiadna vlhkosť, ale stavte na naše rady. Uvidíte, že vaša tráva čoskoro ožije.

Foto: Shutterstock, Unsplash
Redakcia

>> Spomínané záhradné stroje
za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre