Odpovedáme na vaše otázky: 4 tipy, ako pripraviť záhradu (pôdu) na príchod jari

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Odpovedáme na vaše otázky: 4 tipy, ako pripraviť záhradu (pôdu) na príchod jari

Ako pripraviť záhradu pôdu na príchod jari

Pre jedného obľúbená aktivita, pre druhého nepríjemná povinnosť. Nech už patríte do tej alebo onej skupiny záhradkárov, príprave záhrady na jar sa skrátka nevyhnete. Preto vám prinášame niekoľko tipov, ako pripraviť pôdu na čo najlepšiu budúcu úrodu.

 

 

Nielen v záhradách, ale aj vo fóre sa už o slovo hlási jar. Našich čitateľov tentokrát zaujíma, ako pripraviť záhradu na jarnú sezónu.

1. Rotavácia pôdy

Rotavácia pôdy

Vyššie nočné teploty na konci zimy nám oznamujú, že je čas prekypriť a vyčisť zazimované políčka. Pre tento účel vám najlepšie poslúži bežná motyka. Ak plánujete založiť nové políčko, najskôr vám odporúčame zbaviť ho vysokej trávy a buriny. Pôdu by ste potom mali pokopať do hĺbky okolo 30 cm a zbaviť ju aj koreňov nežiaducich rastliniek. Využiť môžete buď bežné záhradné nástroje, alebo si môžete pomôcť rotavátorom.

Chcete sa poradiť s ostatnými záhradkármi?
Položte otázku v našom fóre aj vy.

Kypriť by ste mali nielen pôdu určenú na sadenie plodín, ale aj okrasných rastlín. Ak plánujete tento rok sadiť aj dekoratívne rastliny, vyskúšajte niektoré z obľúbených záhradných trvaliek.

2. Hnojenie záhonov

Po prekyprení pôdy ju môžete obohatiť hnojivom

Po prekyprení pôdy ju môžete obohatiť hnojivom. V dnešnej dobe sa nám ponúka hneď niekoľko možností. My vám ale odporúčame vyrobiť si prírodné hnojivo vlastnoručne a bez námahy. Výhodou vlastného hnojiva je, že môžete presne určiť, čo do vašej pôdy pridáte a čo nie.

Náš TIP:
Na prelome marca a apríla môžete sadiť napríklad mrkvu, petržlen, šalát, reďkovky, šalotky či špenát.

3. Orezanie ovocných drevín

Ideálny čas na orezanie ovocných stromov je doba vegetačného kľudu. Táto doba končí u väčšiny ovocných drevín na prelome marca a apríla a je následne vystriedaná obdobím vegetačného rastu. V tejto dobe je najvýhodnejšie rezať predovšetkým stromy, ktoré rodia malvice. S kôstkovicami vám odporúčame počkať na neskoršie jarné alebo až letné mesiace.

4. Mulčovanie – ako na to?

Mulčovanie – ako na to

Mulčovanie je pojem, ktorý označuje pokrývanie pôdy organickým materiálom. V našich končinách je pre tieto účely používané napríklad:

  • seno,
  • lístie
  • pokosená tráva
  • alebo slama.

Materiál pokladajte rovnomerne na celé políčka alebo len okolo zasadených plodín. Mulčovanie udrží v pôde vlahu a obohatí ju o ďalšie živiny. V prípade mulčovania trávou alebo iným vlhkým materiálom vám odporúčame ukladať len tenkú vrstvu, aby spodná vrstva nezačala plesnivieť.

Na to, aby vám tento rok záhrada priniesla očakávanú úrodu, nesmiete zanedbať jej odzimovanie. Napriek tomu, že môže ísť v mnohých prípadoch o fyzicky náročnú aktivitu, čím viac si na nej dáte záležať, tým lepšie výsledky budete môcť očakávať. Jar je ideálny čas na rýľovanie, sadenie, hnojenie či dokonca orezávanie stromov.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unspalsh

>> Spomínané prostriedky
na zabezpečenie lepšej úrody <<

 

 

Komentáre