Zero waste: Ako na bezodpadovú domácnosť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KuchyneZdravé bývanie

Zero waste: Ako na bezodpadovú domácnosť?

Zero waste Ako na bezodpadovú domácnosť a ekologickejší životný štýl

Láka vás ekologickejší životný štýl, no neviete, ako začať? Alebo sa vám iba nechce neustále vynášať smetný kôš? Žiť v súlade s prírodou nemusí byť vôbec náročné. Nemusíte radikálne meniť svoj životný štýl. Aj malé množstvo ušetreného odpadu pomôže našej planéte. Dnes vám ukážeme, ako na zero waste domácnosť jednoducho a bezbolestne.

Triedenie odpadu je základ

O separovaní už počul zrejme každý. Je to skutočne to najmenej, čo môžete pre redukciu odpadu urobiť. Papier, plast, kov či sklo – to všetko patrí do samostatných kontajnerov. Vďaka separácii a následnej recyklácii môže byť tento odpad opätovne využitý a neskončí na skládke.

Vedeli ste, že…
… zero waste experti vyprodukujú ročne maximálne 1 liter zmiešaného odpadu?

Ak sa obávate, že by ste kvôli separovaniu museli mať doma plno vriec na rôzny odpad, vyskúšate špeciálne smetné koše. Na trhu už nájdete špeciálne odpadkové koše zložené z troch častí – každá je určená na iný odpad.

Kompostovanie v zahrade

Kompostujte

Keď vytriedite papier či plast, stále vám zostanú zvyšky zo zeleniny a ovocia, teda bioodpad. Ani ten nepatrí do klasického koša. Nezáleží na tom, či bývate v dome so záhadou, alebo v mestskom byte. Kompostovať zvládne každý!

Najjednoduchšie je postaviť si kompostér v záhrade. Kompost je organické hnojivo, ktoré na jar iste ocení každý záhradkár. Aj v byte môžete využiť akúkoľvek uzatvárateľnú nádobu. Ak vám však takýto spôsob „nevonia“, vyskúšajte elektrický kompostér.

Vedeli ste, že…
… vďaka recyklácii sa môže znížiť počet skládok a spaľovní o viac ako 30%?

Bezobalové nakupovanie

Možno aj vy máte nablízku bezobalový obchod, no ešte o tom neviete. Takéto obchody vidíme čoraz častejšie, pretože sú medzi zákazníkmi mimoriadne obľúbené. Niet sa čomu čudovať – ľudia si uvedomujú, že jednorazové plastové obaly sú neekologické a samozrejme neekonomické.

Zero waste Ako na bezodpadovú domácnosť a ekologickejší životný štýl, Bezobalové nakupovanie

Bezobalové nakupovanie poteší našu planétu, no všimne si ho aj vaša peňaženka. V bezobalovom obchode nájdete všetko, čo by ste mohli potrebovať – od potravín cez čistiace prostriedky až po jedlý príbor.

Neprehliadnite:
Praktické rady, ako si upratať špajzu raz a navždy

Ak nemáte v blízkosti žiaden bezobalový obchod, nakupujte veľké balenia potravín. Namiesto  menších balíčkov ryže si kúpte veľké balenie, ktoré si doma rozdelíte do menších nádob.

Vymeňte igelitky za látkové tašky

Iste ste si všimli, že sieťovky sa znovu vracajú do módy. Dôvodom však nie módny priemysel, ale ekológia. Látkové či jutové tašky sú totiž oveľa ekologickejšie, než igelitové tašky a vrecúška. Okrem toho, sieťovky sú aj praktickejšie. Nemusíte sa báť, že by sa vám po ceste do auta odtrhlo ucho a vy by ste museli zbierať nákup zo zeme.

Zero waste Ako na bezodpadovú domácnosť a ekologickejší životný štýl, Vymeňte igelitky za látkové tašky

Mať zero waste domácnosť skutočne nie je žiadna veda. Navyše, nikto nie je dokonalý a nikto nedokáže obmedziť produkciu odpadu na úplné minimum. Stačí, ak sa zamyslíte, čo môžete vo vašej domácnosti zmeniť. Možno postačí, ak na začiatok obmedzíte jednorazové plasty, alebo začnete triediť odpad. Aj malá zmena sa počíta.  

Foto: Unsplash a Pexels
Redakcia

>> Vhodný zdravotný štýl
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre