Ekológia v interiérovom dizajne: Čo by ste mali o nej vedieť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NábytokZdravé bývanie

Ekológia v interiérovom dizajne: Čo by ste mali o nej vedieť?

Ekológia v interiérovom dizajne

V súčasnej dobe sa čoraz viac ľudí zaoberá ekologickou stránkou. To je len dobré, najmä z hľadiska životného prostredia. Vieme, že sa odporúča správne triediť odpad, neplytvať stravou a recyklovať všetko, čo sa dá. Vedeli ste však o tom, že ekológia sa dá pretaviť aj do interiérového dizajnu?

 

Romantika na chalupe

Neprehliadnite:
Romantika na chalupe

 

Možno by ste neverili, no dizajn je možné robiť aj tak, že sa bude prihliadať na životné prostredie. Okrem iného, takýto interiér je veľmi štýlový a určite by ste si ho zamilovali aj vy. Prečo je ekológia v interiérovom dizajne tak veľmi dôležitá? Do popredia sa dostáva najmä z toho dôvodu, že umožňuje majiteľom domov znížiť ekologickú stopu.

V interiéri sú použité prvky, ktoré neškodia životnému prostrediu a prírode. Samozrejme, mali by ste najskôr vedieť niečo o tom, ako sa dá dosiahnuť ekologický dizajn v interiéri vášho domu. Na to sme sa pozreli bližšie, preto sa neváhajte inšpirovať našimi odporúčaniami!

Základ tvoria ekologické materiály

Či už ide o nábytok alebo dekoratívne prvky, dôležité je vybrať si materiál, ktorý bude šetrný k životnému prostrediu. Už to je obrovský krok k úspešnej ekológii v interiérovom dizajne. Preto by ste mali vyhľadávať materiály, ktoré sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov. Ideálne je ak ide o druh materiálu, ktorý je možné znovu recyklovať.

Ekologické byvanie

Naša rada:
Výborným riešením v rámci ekologických materiálov je rekultivované drevo, korok, recyklovaný plast, kov či bambus. Jednoducho povedané, každý si príde na svoje.

Aj v osvetlení existuje ekológia

Vedeli ste o tom, že aj v osvetlení je možné nájsť dávku ekológie? Skvelou voľbou sú v tomto prípade úsporné LED žiarovky, ktoré zároveň vynikajú aj veľkou šetrnosťou k životnému prostrediu.

Zaujímavosťou je, že takéto žiarovky spotrebujú až o neuveriteľných 75 % menej energie ako tie klasické. Okrem iného, je o nich známe, že vydržia až 25 – krát dlhšie, čo tiež z hľadiska ich životnosti oceníte. Nebudete tak neustále musieť kupovať nové a zaoberať sa ich výmenou.

Nezabúdajte:
Ak si chcete zaobstarať LED žiarovky, nemusíte meniť celý zdroj osvetlenia. Ide totiž o špeciálny druh, ktorý pasuje aj na starožitný luster. Vo svojej domácnosti si tak zachováte aj dizajn, ktorý sa vám páči.

Ako vybrať povrchovú úpravu?

Dôležitú rolu zohráva v udržateľnosti aj farba a lak, ktorý dodáva jednotlivým prvkom dávku potrebného lesku. Čo sa týka ekologickej stránky, mali by ste si vyberať povrchové úpravy, ktoré vynikajú zníženou hladinou prchavých organických zlúčenín.

Tie sú súčasťou mnohých farieb. Je o nich známe, že sa vyparujú práve pri izbovej teplote, najmä počas procesu uvoľňovania plynov. Taktiež by ste si nemali kupovať povrchovú úpravu, ktorá obsahuje pigmenty, biocídy, fungicídy či iné škodlivé látky.

Výborným riešením je v prípade ekologických povrchových úprav netoxický náter, nízke biocídne farby, mliečna a latexová farba, moridlá či tmely. Taktiež sú odporúčané povrchové úpravy s nízkym obsahom VOC.

Recyklujte starý nábytok recyklacia nabytku

Recyklujte starý nábytok

V súčasnej dobe je aj starý nábytok veľmi štýlový. Ak nebudete do svojej domácnosti kupovať stále nové prvky, môžete byť úspešnejší v rámci domácej ekológie. Samozrejme, ak sa vám niečo nepáči alebo to už nie je funkčné, nemusíte to používať. Dôležité je však vždy recyklovať toľko materiálu, koľko je u vás možné.

Napríklad, ak vaši blízki majú nejaký nábytok, ktorý by chceli vyhodiť, pouvažujte nad tým, či by ste ho vy nezužitkovali. Okrem iného, v dnešnej dobe sa dá starý nábytok prerobiť na nový veľmi jednoducho. Znížite vďaka tomu ekologickú stopu a vaša domácnosť bude žiariť eleganciou a štýlom.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný nábytok na zariadenie
domu a bytu Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    mne sa to veľmi páči využiť už opotrebované veci.
    Rôzne poháre zo zavareného ovocia, drievka, kamene.
    Takýto decentný prírodný a ekologický material je úplne najkrajší

Komentáre