4 kroky k dokonalej podlahe: Drevené parkety si vyžadujú špeciálne ošetrenie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPodlahy a krytiny

4 kroky k dokonalej podlahe: Drevené parkety si vyžadujú špeciálne ošetrenie

Čistič tvrdých podláh drevené parkety si vyžadujú špeciálne ošetrenie

Na to, aby si drevené parkety udržali svoju krásu a lesk čo najdlhšie, vyžadujú si špeciálnu starostlivosť. Aby ste sa mohli z podlahy tešiť aj po dlhšom čase, bude potrebná pravidelná údržba. Nie je to však tak zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Preto vám prinášame štyri tipy, ako správne ošetrovať drevené parkety.

 

 

1. Podlahu pridajte na zoznam pravidelného upratovania

Základom dlhotrvajúcej krásy drevenej podlahy je pravidelné vysávanie alebo zametanie. To, ako často je treba podlahu vysávať, je pre každú domácnosť špecifické. Podlahu by ste ale mali vysávať aspoň raz týždenne. V prípade umývania podlahy vám odporúčame frekvenciu dva týždne.

Náš TIP:
Na drevené parkety používajte špeciálne čistiace prostriedky, ktoré drevo nielen vyleštia, ale aj vyživia a ochránia.

Správne umývanie drevených parkiet

Pri umývaní podlahy sa držte základného pravidla. Drevené parkety by nemali schnúť dlhšie ako jednu minútu. Pridlhé vystavenie vlhkosti by mohlo parkety znehodnotiť, čo väčšinou vedie k ich napučaniu.

2. Aký prostriedok na podlahy použiť?

Podlahu by ste v prvom rade nemali umývať príliš agresívnymi alebo univerzálnymi prípravkami. Môžu totiž spôsobiť výrazné vysúšanie podlahy, čo môže spôsobiť tvorbu prasklín. Radšej siahnite po prostriedku so špeciálnymi vlastnosťami určenom na drevené parkety. Ak nie ste zástancami prostriedkov z drogérií, môžete si vyrobiť vlastný čistiaci prostriedok nielen na drevené, ale aj laminované podlahy.

3. Škvrny na parketách vyriešite koncentrovaným prostriedkom

Väčšinu čistiacich prostriedkov na podlahu je pred umývaním potrebné najskôr zriediť. Ak potrebujete odstrániť odolnejšie škvrny, môžete použiť aj koncentrovaný čistič. Ten naneste na bavlnenú utierku a krúživým pohybom škvrnu odstráňte. Následne vlhkou utierkou odstráňte prebytočný prostriedok a parkety nechajte usušiť.

Leštič podláh FP 303

4. Drobné škrabance na parketách odstránite voskom

Drobné poškodenia na drevených parketách väčšinou nezasahujú hlbšie ako do ich povrchovej úpravy. Preto vám na ich opravu bude stačiť aj obyčajný priesvitný vosk. Poškodené miesto najskôr očistite prostriedkom na podlahy. Ryhu následne vyplňte spomínaným voskom a opäť očistite mäkkou utierkou. Odstránite tak prebytočný vosk a miesto vyleštíte. Hlbšie škrabance na parketách môžu vyžadovať aj pomoc profesionálov.

Správna a najmä pravidelná starostlivosť o drevené parkety predlžuje ich životnosť. Údržba zahŕňa okrem vysávania aj umývanie podlahy špeciálnymi prostriedkami. Pri umývaní ale dbajte o to, aby nebola podlaha vlhká dlhšie ako jednu minútu.

Galéria

Atelier Suchanek logo

Dohodnite si konzultáciu na www.ateliersuchanek.sk

Foto: Pexels, Unsplash, Kaercher, Freepick, Atelier Suchánek
Redakcia

>> Vhodné čističe a prostriedky
na drevené parkety TU <<

 

 

Komentáre