Ako ochladiť byt bez klimatizácie? Poznáme riešenie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Ako ochladiť byt bez klimatizácie? Poznáme riešenie

Ako ochladiť byt bez klimatizácie

S príchodom horúcich letných dní sa každoročne vynára aj otázka, ako ochladiť byt bez klimatizácie. Riešení je niekoľko – od mobilnej klimatizácie až po overené triky, s ktorými schladíte horúce miestnosti o niekoľko stupňov. Rozlúčte sa s rozhorúčeným bytom a začnite si užívať letné mesiace aj v mestskom byte.

1. Studený vzduch bez klímy? Ide to

Horúci vzduch, ktorý prúdi celým bytom, vie poriadne znepríjemniť každodenné fungovanie. Našťastie existujú spôsoby, ako si s teplom poradiť aj bez klasickej klímy. Prvým krokom je ochladenie vzduchu – to môžete dosiahnuť za použitia starého dobrého ventilátora. Pred neho postavte misku s ľadom, studenou vodou alebo zaveste mokrú utierku. Takto bude vzduch neustále ochladzovaný.

Náš TIP:
Vyskúšajte trik s rozprašovačom – naplňte ho vodou, dajte schladiť do mrazničky a keď je voda poriadne vychladená, pravidelne ňou striekajte závesy, záclony aj vzduch pred ventilátorom.

 

 

Ak nemáte k dispozícii ventilátor, vyskúšajte ešte jednoduchšiu metódu – vázy či poháre naplňte ľadom a rozmiestnite ich okolo horúcich stien bytu. Budete prekvapení, ako citeľne sa zníži teplota v interiéri.

2. Základom sú svetlé farby (ochladiť vzduch je jednoduché)

Základom sú svetlé farby

Je dôležité uvedomiť si, že tmavé farby ako čierna, smaragdová či bordová doslova priťahujú horúce slnečné lúče. Tmavé steny, koberce s vysokým vlasom, chlpaté deky či čalúnené pohovky pohlcujú teplo a udržujú v byte vysokú teplotu.

Zbavte sa všetkých tmavých a chlpatých lapačov tepla a vymeňte ich za doplnky vo svetlých farbáchz ľahkých materiálov. Ideálnymi spoločníkmi počas leta sú ľan, bavlna, satén či hodváb. To isté platí aj o posteľnej bielizni.

3. Zatemnite okná (ochladiť byt je jednoduché)

Zatemnite okná

Možno ste si doteraz mysleli, že stačí otvoriť okná a v byte bude razom príjemne. Veľký omyl!

Ak totiž otvoríte okná, dnu vpustíte horúci vzduch z exteriéru a váš byt bude ako skleník. Vyhnite sa tejto častej chybe a namiesto toho sa naučte, kedy je vhodné vetrať. Kým do okien praží slnko, zatemnite ich a ak máte závesy, pravidelne ich striekajte ľadovou vodou.

Keď budete mať pred oknami tieň, môžete urobiť v byte prievan. Najlepšie urobíte, ak budete vetrať v noci a cez deň sa spoľahnete na ventilátor či mobilnú klimatizáciu.

Foto: Pexels, Unsplash

>> Ventilátory za dobrú,
cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre