8 spôsobov, ako vytvoriť zdravú mikroklímu v byte

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchZdravé bývanie

8 spôsobov, ako vytvoriť zdravú mikroklímu v byte

Ako vytvoriť zdravú mikroklímu v byte

Ako sa hovorí v zdravom tele zdravý duch. A zdravá myseľ závisí od vzduchu, ktorý dýchame. Najmenšie častice prachu, malý hmyz, cudzie pachy, vlhkosť a teplota – to všetko sú zložky „počasia v dome“. Pozrime sa, aké faktory sú rozhodujúce v boji o čerstvý vzduch a ako si v byte vytvoriť dokonalú mikroklímu.

Klimatizácia

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča udržiavať stálu teplotu v byte bez ohľadu na ročné obdobie a to konkrétne 18 – 22 stupňov Celzia. Teplý vzduch v byte škodí slizniciam a je jednou z príčin častých ochorení dýchacích ciest. Ak máte nainštalovanú klimatizáciu, nezabudnite ju čistiť každý rok. A filtre umývajte aspoň raz mesačne.

 

Vlhkosť

Vlhkosť je ďalšou dôležitou zložkou zdravej mikroklímy. Nemala by klesnúť pod 40 % a ideálne by mala byť 60 %. To sa dá dosiahnuť pomocou zvlhčovačov vzduchu. Pri výbere zariadenia na zvlhčovanie dávajte pozor na typ odparovania. Výhodnejšie je používať zvlhčovače s prírodným typom zvlhčovania a vodným filtrom.  Sú odolnejšie, tichšie a na nábytku sa netvorí vodný kameň.

Vlhkost v byte

Čističky vzduchu

Čističky vzduchu sa starajú o patogény a alergény, ktoré vypĺňajú vzdušný priestor mestského bytu. V takýchto zariadeniach vzduch prechádza tromi stupňami čistenia. Prvý je uhlíkový filter, odstraňuje dym a pachy. Ďalej HEPA filter, jemný vzduchový filter, zadržiava nebezpečné patogénne častice. A posledný, vodný filter, ten „premýva“ vzduch a zvlhčuje ho.

Para

Pri upratovaní je preferencia vždy na strane univerzálnych zariadení, ktoré šetria čas a námahu. Jedným z nich je parný čistič. Horúca para, ktorá je privádzaná pod tlakom, vyčistí takmer každý tvrdý povrch bez toho, aby ho poškodil. Bez chémie, bez výraznejšej námahy vyčistíte kúpeľňu, vodovodné batérie, obklady, podlahy, okná, nábytok a mnoho iného.

Nebezpečné prehriatie

Nebezpečné prehriatie

Prílišná vášeň pre podlahové kúrenie je vo vašom byte časovanou bombou. Teplá podlaha vysušuje a ohrieva vzduch, čo negatívne ovplyvňuje zdravie všetkých členov rodiny, najmä detí. V takejto mikroklíme sa ťažko dýcha a navyše je narušená termoregulácia tela. Jediným miestom, kde môžete bez výčitiek svedomia nainštalovať podlahové kúrenie, je kúpeľňa.

Zimná záhrada zdravá mikroklíma v byte

Zimná záhrada

Domáce rastliny sú skvelé pre vytváranie zdravého prostredia v domácnosti. Čistia vzduch a nasýtia ho kyslíkom. Každá rastlina má určité prospešné vlastnosti. Napríklad pelargónie majú jedinečnú schopnosť ničiť stafylokoky a streptokoky, ktoré sa dostanú do ovzdušia. A táto rastlina má aj antistresový účinok a v lete likviduje komáre, muchy a pakomáre. Tuja a cyprus produkujú také množstvo esenciálnych olejov, že vzduch sa stáva skutočne liečivým.

Preč s kobercom

Koberce a koberčeky sú nielen krásne, ale aj nebezpečné pre zdravú mikroklímu. Koberec zhromažďuje obrovské množstvo všetkých druhov organických zvyškov a je obľúbeným sídlom domácich parazitov. Koberce tiež obývajú kolónie roztočov. Ak nie ste pripravení vzdať sa takéhoto dekoru, nezanedbávajte pravidelné chemické čistenie. Vykonajte generálne upratovanie doma aspoň raz týždenne. Koberce vymieňajte každé tri až päť rokov.

Mokré čistenie pre zdravú mikroklímu v byte

V jednoduchosti je sila

Na osvieženie vzduchu a udržanie priaznivej mikroklímy v byte nie je nič efektívnejšie ako banálne mokré čistenie. Najbežnejšia mokrá handra zbiera státisíce baktérií, tony prachu, rôzne zvyšky jedla, organické častice a drobné nečistoty. V podstate nečistíte len podlahu, ale umývate vzduch. Pamätajte, že žiadna klimatizácia a zvlhčovač nenahradí vysávač a bežné umývanie podlahy.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné spotrebiče
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre