Trendy minimalistických interiérov súčasnosti

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Trendy minimalistických interiérov súčasnosti

Trendy minimalistických interiérov súčasnosti

Najčastejšou dilemou zariaďovania interiérov býva, aký štýl vybrať pre zariadenie svojho bývania, aby bol moderný, aby sme sa v ňom cítili príjemne a bol aj pekný z pohľadu nášho vkusu. Súdobý trend zariaďovania bytov či obytných priestorov v rodinných domoch, by sa v posledných rokoch dal stručne zhodnotiť ako zjednotenie všetkých izieb obydlia do jednotného celku.

Trendy minimalistických interiérov súčasnosti

Forma nábytku, ktorý použijeme pri vytváraní interiérov obývačiek, spální… nachádza súvislosť s architektúrou priestoru, ktorý zariaďujeme. Trendov je veľa a jedným je aj trend Minimalizmu.

Aké sú východiská

Tvary architektúry objektov na bývanie sa zjednodušujú, obytné plochy sa mierne zväčšujú a vzájomne prelínajú. Do domov sa púšťa svetlo a slnko cez vysoké a veľké sklenené plochy okien či otváracích terás. Takto otvorené terasy či balóny sa stávajú súčasťou obytného priestoru cez plochy skiel. Tomuto trendu sa podriaďuje aj tvorba interiérových architektov. Čo dnes teda tvorí obytný priestor?

Trendy minimalistických interiérov súčasnosti

Charakterizuje ho veľký otvorený priestor, v ktorom sú vytvorené jednotlivé funkčné zóny opticky oddelené príslušným nábytkom – napr. kuchyňa a jedáleň, obytná resp. obývacia izba s dominantnou sedacou súpravou, na ktorú nadväzuje priestor s audiovizuálnou technikou, priestor kozuba… Jednotlivé časti obytných zón bytov nie sú členené uzavretými stenami.

Niekedy len opticky naznačujú odseparovanie podľa funkcie, čím získava priestor vzdušnosť a voľnosť a veľa svetla. Dizajnéri zastávajú názor, že hrany neukončených stien – opticky deliacich priestor, dokážu členiť interiér a stačí „vraj“ len naznačovať inú funkciu priestoru. Je dobré, že sa u majiteľov nových bytov či domov objavuje ochota nechať si interiér zariadiť interiérovým architektom, takým spôsobom, ktorý je práve módny. Silnie formálne a módne zariaďovaný interiér. Podliehame teda reklame a chceme byť „IN“ vo všetkom – aj pri zariaďovaní svojich príbytkov.

Trendy minimalistických interiérov súčasnosti

Dilema súčasnosti

Najzložitejšou prácou interiérového architekta býva rozhodnutie, aký štýl nábytku vybrať pre zariadenie  tohto trendového bývania. Dizajnéri si každý rok „povedia“ – inovácia musí byť a tak aj tvorba nábytku, sedačiek, farieb a …je módnou vlnou. Základ z ktorého vychádza dnešná moderna tvorby nábytku, je charakteristický geometriou vodorovných a zvislých čiar pri nízkych výškach jednotlivých nábytkových kusov ktorých však je minimum. Tieto sa zostavujú do jednoduchých celkov plniacich určitý cieľ. Napr. skrinky pod veľkú televíznu obrazovku či samostatne stojacu dizajnérky štylizovanú komodu, v ktorej je uložený jedálenský servis pri jedálenskom stole.

Zaujímavé:
Koloniálny štýl bývania nielen pre cestovateľov

Svoj priestor pri zariaďovaní interiéru má dnes teda minimalizmus charakterizovaný jednoduchosťou línií, malého počtu kusov nábytku. Často siahajúcu až po „sterilnú“ strohosť v určitom ohľade podmienený aj módnymi trendmi.

minimalistické interiéri

Čo teda dnes „frčí“

Dalo by sa povedať, že „moderný“ vzhľad súčasných obytných priestorov tvorí minimalizmus až po prvky purizmu. Oba smery odmietajú dekoratívnosť a usilujú sa o čistú formu tvarov priamok a kolmíc. Dávajú tak do popredia výrazové prostriedky materiálov, z ktorých sú interiéry zostavované. Farebnosť celej kompozície interiérov sa ladí k použitému materiálu. Aby tento priestor neinklinoval k fádnosti, vždy sa do neho vkladá väčšia kontrastná plocha napríklad dizajnový kozub či obklad najväčšej steny.

Základom, z ktorého vychádza dnešná moderna, je teda charakteristická geometriou vodorovných a zvislých čiar. Vzdušnosť je základom, a interiér je čiastočne zjemnený drevom a zemité odtiene podláh tvoria vizuálne teplo. 

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre