Ako šetriť vodou: výber kúpeľňových pomôcok

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKúpelne a sanita

Ako šetriť vodou: výber kúpeľňových pomôcok

Ako šetriť vodou

Technologický pokrok robí náš život pohodlným, odstraňuje domáce práce a umožňuje nám sústrediť sa na to, čo je naozaj dôležité. Rôzne moderné zariadenia ako šetriť vodou pre domácnosť sú toho jasným dôkazom. Keď hovoríme o domácich vychytávkach, najčastejšie máme na mysli spotrebiče do kuchyne, záhrady či dielne. Ale nezabudnite, že táto téma je tiež veľmi dôležitá pre kúpeľňu.

Existujú totiž možnosti, ktoré sú pre kúpeľňu výhodné nielen z hľadiska komfortu, ale aj hospodárnosti.

Sprchová hlavica s rôznymi režimami

Kto by si pomyslel, že sprchová hlavica môže byť skutočným gadgetom, inteligentným zariadením, ktoré vám umožní nastaviť prietok vody podľa vašich potrieb. Má nielen rôzne účinky na organizmus (silný prúd povzbudzuje a tonizuje, slabý upokojuje a uvoľňuje), ale poskytuje aj výraznú úsporu vody.

 

 

Faktom je, že rozptýlený prúd umožňuje pokryť väčšiu plochu ako úzko smerovaný intenzívny prúd. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že zapnutím režimu jemného rozptylu strávite oplachovaním menej času ako pri bežnom režime. Sprchová hlavica rozdeľuje prúd vody do malých prúdov (ich počet a tlak závisí od režimu) a nasýti vodu vzduchovými bublinkami, dosiahne sa tak príjemný masážny efekt. Takáto sprcha priaznivo pôsobí na pokožku a zlepšuje náladu.

Moderné sprchové hlavice majú zabudovaný prietokový spínač, ktorý šetrí až 70 % vody. Rozprašovače na silikónovej báze sa ľahko čistia od vodného kameňa.

Prevzdušňovač kohútika

Špeciálna tryska na kohútiku v podobe kovového krúžku so závitom a sieťkou je ďalším zariadením, ktoré znižuje spotrebu vody na 7-9 litrov za minútu. Bez tejto trysky je priemerná spotreba vody 12 litrov za minútu. Perlátory sa dajú (a mali by sa) využiť nielen v kúpeľni, ale aj v kuchyni. Dochádza k rovnakému efektu ako pri sprchovej hlavici, prietok vody zväčšuje svoj objem v dôsledku nasýtenia vzduchom. Okrem šetrenia vodou sú tu aj ďalšie príjemné benefity. Voda je šetrnejšia k pokožke, lepšie čistí, umývanie rúk sa stáva pohodlnejším.

Prevzdušňovač kohútika

V poslednej dobe sa čoraz viac používajú všestrannejšie a flexibilnejšie perlátory, ktoré je možné inštalovať do akejkoľvek miestnosti a kombinovať s akýmikoľvek vodovodnými batériami. Flexibilná hlavica umožňuje používať batériu v režime sprchovania a nasmerovať ju rôznymi smermi.

Nezabudnite, že kvalitný prevzdušňovač vodu nerozprašuje, ale rozptyľuje prúd smerovo a vytvára tak pohodlný prúd.

Termostatická batéria

Termostatická batéria udržuje teplotu vody v uvedenom rozmedzí, takže ju nemusíte zakaždým nastavovať a čakať, kým sa voda zohreje alebo naopak vychladne. Okamžite využívate prúd komfortnej teploty a žiadna voda neprichádza nazmar. Môžete tiež nastaviť tlak vody, čo je obzvlášť dôležité v podmienkach častých poklesov tlaku.

Termostatická batéria

Batérie sú spravidla dodávané s perlátorom, ktorý, ako sme už uviedli, znižuje aj spotrebu vody. Niektoré modely majú aj funkciu „studeného tela“, ktorá eliminuje možnosť popálenia pri náhodnom dotyku.

Senzorové batérie

Pre minimálny zásah a maximálnu kontrolu nad spotrebou vody použite senzorové termostatické batérie. Toto inteligentné zariadenie má infračervený senzor, ktorý poskytuje bezkontaktnú interakciu, kohútik sa zapne, keď zdvihnete ruky a vypne sa ihneď po použití. Existujú rôzne modely, vrátane modelov s možnosťou nastavenia teploty priamo počas vodných procedúr. Rozsah teplôt je pomerne široký, od 15 do 40 stupňov. Takéto zariadenie pravidelne ušetrí až 30-40% vody.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné doplnky na zariadenie
kúpeľne za dobrú cenu <<

 

Komentáre