Ako premeniť malý panelákový balkón na oázu pokoja?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Exteriér

Ako premeniť malý panelákový balkón na oázu pokoja?

Ako premeniť malý panelákový balkón na oázu pokoja

Aj panelákové balkóny môžu byť útulným a príjemným miestom. Chcete si dopriať príjemné raňajky na slniečku alebo romantickú večeru pri svite mesiaca? Zistite, ako zútulniť malý balkón a vytvorte si svoj malý raj. Prinášame vám rady a inšpirácie, ako si vytvoriť príjemne posedenie aj na malom balkóne.

Základom je správny nábytok

Renovácia balkóna by mala začať pekne od podlahy. Stará a zničená dlažba môže pokaziť celkový dojem. Ak chcete po balkóne chodiť naboso, zvoľte umelý trávnik alebo drevenú podlahu. Akonáhle máte hotovú podlahu, môžete sa vrhnúť na vyberanie nábytku.

Náš TIP:
Na podlahu môžete použiť malé kamienky.
Skvelo vyzerá aj kombinácia dlažby a drobných kamienkov.

Na balkón je ideálny skladací nábytok z dreva, ratanu či kovu. Tie patria medzi trváce a odolné materiály, ktoré odolajú aj vplyvom počasia. Skladací nábytok je praktický, pretože nezaberie veľa miesta a jednoducho sa s ním manipuluje. Ak máte dostatok miesta, na balkón si môžete zavesiť aj hojdaciu sieť.

Ako premeniť malý panelákový balkón na oázu pokoja

Stále obľúbenejší je aj paletový nábytok. Jeho najväčšou výhodou je nízka cena a originálny dizajn. Štýlový drevený nábytok z paliet si môžete vyrobiť aj sami a jeho rozmery si jednoducho prispôsobíte veľkosti balkóna.

Neprehliadnite:
Altánok alebo pergola: Čo si vybrať do záhrady?

Všade samá zeleň…

Nezabudnite ani na steny a zábradlie. Steny namaľujte svetlými farbami, aby ste balkón zbytočne opticky nezmenšovali. Aby bol balkón skutočne príjemnou oázou, mali by ste sa obklopiť živými rastlinami. Tie nielenže skvelo vyzerajú, ale čistia aj vzduch okolo vás.

Ako premeniť malý panelákový balkón na oázu pokoja

Využite nástenné kvetináče, ktoré pripevníte na steny okolo, nebojte sa ani závesných kvetináčov či klasických stojacich črepníkov. Nezabudnite ani na zábradlie. Aj to môžete ozdobiť kvetináčmi – perfektné sú popínavé či visiace rastliny.

O súkromie sa postarajú kvety aj zástena na balkón

Ak máte obavy o svoje súkromie, alebo sú vaši susedia príliš spoločenskí, využite popínavé rastliny alebo bambusové zásteny na balkón. Zástenu môžete pripevniť na zábradlie aj na steny, ktoré delia váš balkón od susedovho. Takto budete mať zaručené absolútne súkromie.

Ako premeniť malý panelákový balkón na oázu pokoja

V prípade, že máte balkón otočený na slnečnú stranu, mali by ste myslieť aj na slnečník alebo iné tienenie. Počas leta sa tak vyhnete neznesiteľným horúčavám nielen na balkóne, ale aj v byte. Slnečník totiž ochráni vaše okná pred slnkom.

Aj panelákový balkón sa môže pod šikovnými rukami premeniť na príjemné miesto, kde budete radi tráviť čas s kávou či obľúbenou knihou. Základom je pohodlný a kvalitný nábytok a množstvo kvetov. Renovácia balkóna môže byť zábavná, lacná a jednoduchá.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Vhodný nábytok na balkón
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre