Ako a prečo potrebujete vyčistiť odtok: jednoduché tipy

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérVideo

Ako a prečo potrebujete vyčistiť odtok: jednoduché tipy

Vyčistiť odtok čistenie odtoku žľabu

Niektorí stavbári porovnávajú čistenie odtokov s čistením zubov. Oboje sa zdá byť jednoduchou nevyhnutnosťou, no ak sa táto nutnosť zanedbá, nastanú problémy. Aby ste sa im vyhli, povieme vám, kedy a ako najlepšie vyčistiť odtok.

Problémy s upchatým odtokom:

Podmáčanie základov a vlhkých stien

Lístie a iné nečistoty nahromadené v odtoku blokujú odtekanie dažďovej vody. V dôsledku toho sa voda vyleje cez okraj žľabu, steká dole do slepej oblasti, preniká do pôdy, čo môže viesť k podmáčaniu základov. Okrem toho bude voda „mať tendenciu“ vnikať do domu cez steny a stropy, na ktorých sa objavia mokré škvrny.

 

 

Plesne a hmyz

Aj malé množstvo lístia môže poškodiť odtok alebo spôsobiť jeho presakovanie. Vlkosť hromadiaca sa v odtoku prispieva k reprodukcii húb, škodlivých baktérií, machov a plesní. Stáva sa, že v teplom období sa môžu v upchatých odtokoch objaviť osie hniezda. V tomto prípade budete musieť okrem štandardného postupu čistenia odtoku vykonať aj kontrolu škodcov.

Úlomky môžu spôsobiť požiar

Možno spojenie slov „požiar“ a „odvodnenie“ v jednom článku vyzerá ako oxymoron, ale aj taká možnosť tu je. V lete sa môžu nahromaždiť v odtokoch suché konáriky, slama a lístie. V horúčavách na streche rýchlo schnú a na slnku sa môžu zapáliť od vyhriatej plechovej strechy. Aby ste predišli problémom a zabezpečili normálnu prevádzku drenážneho systému, pravidelne čistite žľaby a potrubia. Nižšie vám povieme, ako to urobiť.

Čistenie žľabu na streche domu vyčistiť odtok

Základné odporúčania pre čistenie odtoku, ako správne vyčistiť odtok

Aby ste udržali odtok v prevádzkovom stave, dodržujte niekoľko pravidiel:

 • Čistite odkvapy a odtoky aspoň dvakrát do roka. Prvýkrát je vhodné to urobiť na jar, keď sa ustáli kladná teplota. Druhýkrát čistite pred príchodom mrazov, teda v jesenných mesiacoch. Ak bývate v zalesnenej oblasti, nebude zbytočné čistiť odkvapy aj v lete.
 • Skontrolujte tesnosť odtokových potrubí na spojoch. V prípade poškodenia utesnite poškodené miesta.

Čistenie odkvapov od lístia: hlavné kroky ako vyčistiť odtok

 • Vezmite si stabilný a vhodný výškový rebrík. Pri výške domu dvoch alebo viacerých poschodí môžete použiť zdvíhaciu plošinu alebo lešenie.
 • Pred začatím práce sa postarajte o ochranu pred ostrými konármi, nečistotami a všetkým, čo môže byť v odtoku a môže poškodiť vaše oblečenie. Pri čistení odkvapov noste rukavice.
 • Odpad v odtoku môže byť napoly zhnitá tráva, lístie s charakteristickým zápachom, bahno, humus atď. Na zber odpadu si preto vezmite nádobu: vedro alebo silné plastové vrecká. Aby sa odpadky nerozsypali, je lepšie ich zbierať po daždi.
 • Vyčistite odkvapy a odtoky od nečistôt.
 • Ak čistíte odtok ručne, budete musieť neustále prestavovať rebrík a mať pripravené vrece na odpadky. To vás dosť rýchlo omrzí. Preto existuje niekoľko jednoduchších možností:
  1. Kefa na teleskopickej (alebo len dlhej) rukoväti. S ňou bude možné vyčistiť oveľa viac bez preskupovania schodov.
  2. Vysokotlakový čistič – vapka. Princíp je jednoduchý, pomocou nástroja sa všetky nečistoty jednoducho vyplavia z odtoku.
 • Prepláchnite žľab vodou z hadice alebo vedra, pričom pod odtokový otvor umiestnite ďalšie vedro, do ktorého sa vyplavia všetky nečistoty.

Výsledok

Čistenie odkvapov nie je náročná úloha na vybavenie a ani po fyzickej stránke.  Stačí vám k tomu stabilný rebrík, odstráňiť nečistoty rukami alebo špeciálnymi kefami či tryskami a Následne opláchnuť odkvap vodou. Hlavná vec je urobiť to včas, najmenej dvakrát ročne. Prevencia je totiž jednoduchšia ako náprava vzniknutého problému.

Foto: shutterstock
Redakcia

>> Vhodné čističe na čokoľvek
za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre