Ako sa zbaviť vlhkosti v byte rýchlo a efektívne

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte rýchlo a efektívne

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte rýchlo a efektívne, susenie pradla

Správna vlhkosť vzduchu v byte alebo v dome je dôležitá nielen pre kvalitu bývania, ale najmä pre vaše zdravie. Ak je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, hrozí riziko vzniku baktérií, plesní či množenie roztočov, ktoré vážne ohrozujú vaše zdravie. Pýtate sa, ako sa zbaviť vlhkého vzduchu a vlhkosti? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Čo spôsobuje nadmernú vlhkosť v byte?

Ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozmedzí 50 až 60%. V mnohých domácnostiach je vlhkosť vzduchu na úrovni 20%. Aj suchý vzduch môže spôsobovať zdravotné problémy. Dnes sa však budeme venovať opačnému problému – vlhkosti nad 65%.

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte rýchlo a efektívne, vetrat kupelnu sprchovy kut

Vysoká vlhkosť môže byť spôsobená mnohými faktormi. Medzi najčastejšie patrí:

– nekvalitná hydroizolácia
– vznik vodnej pary zo žehlenia, varenia či sušenia bielizne
– nedostatočné vetranie
– studené steny

Neprehliadnite:
4 tipy, vďaka ktorým si poradíte s vlhkosťou

Ako zistíte, že máte príliš vlhký vzduch?

Vlhkomer je jednoznačne najjednoduchší spôsob, ako zistiť vlhkosť vzduchu v byte. Povie vám presný údaj v percentách. Je dobré riešiť problém s vlhkým vzduchom skôr, ako sa dostavia prvé problémy. Ak vlhkosť dlhodobo pretrváva, začne sa prejavovať rôznymi spôsobmi.

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte rýchlo a efektívne, plesne, pliesen

Vysoká vlhkosť v byte sa prejavuje rosením okien, ktoré môžu časom začať plesnivieť. Tiež sa môžete stretnúť s vlhkými a chladnými stenami. Na vlhkých stenách sa začnú tvoriť mokré mapy, neskôr môže vznikať pleseň. V dôsledku toho hrozí poškodenie podlahy aj dreveného nábytku.

Vedeli ste, že…
… vhodné zateplenie stien môže vyriešiť problémy s vlhkosťou?

Na vysokú vlhkosť v byte vás upozorní aj padajúca omietka. Ak sa vonkajšia voda začne dostávať do stien v interiéri, steny začnú pukať a omietka opadávať. S tým súvisí aj zatuchnutý vzduch v byte. Ak sa aj napriek vetraniu neviete zbaviť zápachu, problémom bude príliš vlhký vzduch.

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte rýchlo a efektívne, opadavanie omietky

Zbaviť sa vlhkosti je jednoduché

Ak sa chcete zbaviť vlhkého vzduchu, budete musieť zmeniť určité zvyky. V prvom rade by ste mali začať intenzívnejšie vetrať. Po každom varení, žehlení či sprchovaní otvorte okná do prievanu a prevetrajte miestnosť. V zime vetrajte nárazovo, v lete môžete mať okná otvorené celý deň.

Pokúste sa nesušiť bielizeň v byte. Z mokrej bielizne sa vyparuje voda, ktorá prispieva k nadmernej vlhkosti. Ak máte záhradu, sušte bielizeň vonku. Ak bývate v byte s balkónom, využite ho.

Do kúpeľne aj do kuchyne by ste si mali zaobstarať ventilátor a digestor. Nezabudnite ani na pohlcovače vlhkosti, ktoré absorbujú nadbytočnú veľkosť a absorbujú pachy. Riešením môže byť aj odvlhčovač vzduchu.

Ďalšie tipy, ako bojovať s vlhkosťou

– rozmiestnite nábytok tak, aby mohol vzduch v miestnosti cirkulovať
– nezvyšujte vlhkosť v byte a vyhýbajte sa tvorbe vodnej pary
udržujte dostatočné teplo v byte
využite klimatizáciu alebo ventilátor
– vyskúšajte termoizolačný náter

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné odvlhčovače
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre