Mravce v dome – nepríjemní spoločníci, ako s nimi zatočiť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

Mravce v dome – nepríjemní spoločníci, ako s nimi zatočiť

Mravce v dome

Mravce sú drobný hmyz, ktorého veľkosť je od niekoľkých milimetrov po niekoľko centimetrov a ktorý prežíva v dobre organizovaných skupinách – v mraveniskách. Mravce vo svojej ceste za potravou neobchádzajú ani ľudské obydlia a sú pre ľudí veľmi nepríjemné.

Mravce v dome

Mravce sú jednou z najúspešnejších skupín hmyzu v živočíšnej ríši. Vedecké štúdie a vykopávky fosílií s telami mravcov potvrdili, že existujú na zemi už miliardy rokov. Mravce sú spoločenský hmyz rozdelený na kasty. Na vrchole je kráľovná. Jediná môže klásť vajíčka z ktorých sa vyliahnu robotnice. Všetky ostatné mravce v konkrétnom mravenisku sú teda jej „dcéry“. Nerozmnožujú sa, ale zabezpečujú chod mraveniska. Kráľovná vylučuje feromóny, ktoré správanie robotníc usmerňujú. Preto vidíte ako mravce pri svojom putovaní od jedla k úkrytu „nesú“ balík potravy. Robotnice sa teda starajú o larvy a kráľovnú a ak zahynie kráľovná, do niekoľkých týždňov vyhynie celá kolónia – mravenisko.

Mravce v dome

Človek a mravce

Mravce sú z pohľadu človeka považované za škodcov, pretože sú veľmi adaptibilné a mravenisko si vytvoria nielen v záhradkách ale aj v domoch či bytoch. Následne poškodzujú potraviny kde preniknú cez obal. Najviac im vyhovuje teplé a vlhké prostredie, ťažšie znášajú sucho a chlad. Stavaním svojich „hniezd“ vo vlhkých prostrediach domu rozkladájú ich časti („rozožerú“ aj polystyrén) a môžu byť prenášačmi niektorých nákaz. Mravce sa radi „usadia“ aj pod črepníkmi na balkónoch či tých pri vchodových dverách domov a tu vyciciavaním koreňov dokážu spôsobiť uhynutie rastliny zasadenej v čerpníku. Vďaka symbióze mravcov s niektorými škodcami vegetácie záhradiek, ako sú napríklad vošky a puklice, sú mravce nevítaným hosťom aj v záhradkách.

Bros granulát proti mravcom

Druhy a ako sa im brániť

Pred zahájením „boja“ s mravcami v byte je potrebné poznať protivníka, voči ktorému stojíte. Najčastejším druhom sú malé červené mravce s menom – Mravec faraónsky. Tieto malé tvory vedia veľmi rýchlo vytvoriť superveľké kolónie a ak sa dostanú na ľudské telo – štípu.
Duhým typom mravčej kolónie sú Okrídlené mravce. Sú väčšie, majú výrazné členité telo, ktoré je rozdelené na tri časti a v strede im vyrastajú krídla.

Neprehliadnite:
Baktérie nemajú šancu, neprežijú – antimikrobiálne povrchy dlažieb

Radi sa zahniezďujú vo veľkých kolóniách napríklad v strúhanke, či v praskline medzi stenou a dlažbou, ale aj pod kuchynskou linkou pretože tu je množstvo omrviniek a sú tak pri zdroji potravy. Ak vám „pochodujú“ po byte malé čierne mravce, môže ísť o Mravca mačinového. Hoci je to nepríjemný a otravný spoločník, je oveľa menej nebezpečný, ako červené faraónske mravce. Tvorí kolóniu len s jednou kráľovnou a do hniezda si nesie akúkoľvek potravu, ktorú dokáže uniesť.

Loxiran-s prípravok proti mravcom

Formy likvidácie mravcov

Dostupné prostriedky na odstránenie a vyhubenie mravcov vo vašom byte či dome sa líšia, podľa toho, aký druh mravcov je aktuálne vo vašej kuchyni či špajzi.
1. Najúčinnejšie je použitie agresívnych metód likvidácie za pomoci chemických insekticídov. Je to drastické a a aj mierne neekologické hoci prípravky majú certifikáty, že neškodia človeku. Sem patria aj rôzne „domčeky“ s prípravkami, ktoré sa zachytia na nožičky robotníc mravcov a zanesením tejto látky nakoniec spôsobia sterilizáciu kráľovnej. Ide vlastne o JED. Človek ho, na rozdiel od sprejov proti mravcom, takmer necíti, no pre mravce je jeho vôňa lákavá. Po nasadení takéhoto jedu však mravce nemôžete zabíjať – ide o to, aby jed šírili ďalej a nakazilo sa ich čo najviac.
2. Oveľa humánejšie je použitie postrekov na báze aromatických silíc (nap. Mätová silica). Účinok je rovnaký je však ekologickejší.
3. Aromatické rastliny – toto je veľmi humánna a hlavne preventívna metóda „likvidácie“ pretože mravce neznášajú silné aromatické vône. Ak sú vedľa kvetináčov krásnych balkónových čí záhradných kvetín aj dva kvetináče s Mätou Priepornov, tak mravce sa radšej v ich blízkosti neusadia.
4. „Babské recepty“ – ospravedlňujeme sa za názov tejto kategórie „likvidátorov“ mravcov, ale ináč sa asi nedá označiť kategória rôznych posypov. Patrí sem prášok zo školskej kriedy, škorice, sódy bicarbóny alebo čierneho korenia či štipľavej papriky. Úspešný je vraj aj koncentrovaný soľný roztok, ktorý sa musí naliať do centra mraveniska alebo aj roztok z obyčajného octu. Aj prášok kyseliny boritej zmiešaný s medom vie otráviť kráľovnú.
5. Mechanická likvidácia kráľovnej je metóda náročná na prístup k centru mraveniska. Musíte ho rozhrabať a nájsť kráľovnú, ktorú zlikvidujete.Mravenisko je v rozvrate nik neusmerňuje prácu robotníc a tie postupom času zahynú.

BROS-Nastraha-na-mravence-10g

Prevencia je najúspešňejšia metóda

Zamysleli ste sa však už nad tým, prečo si to nasmerujú mravce práve k vám domov? Pretože im ponúkate množstvo ľahko prístupnej obživy, ktorú inak len tak vo voľnej prírode nenájdu Pokiaľ ich už doma máte, dôvodom je jedlo. Mravce nepohrdnú v podstate ničím. Omrvinky z chleba, rožkov, vedia sa dostať cez papierové obaly a preto ich môžeme často nájsť v múke, cukre a podobných potravinách. Aké je poučenie – vysoká čistota, teda hygiena v kuchyni (mravce stratia pachovú stopu a „netrafia“ domov). Vysoký stupeň hygieny by mal byť aj v miestnosti kde skladujete potraviny, teda v špajzách. Malo by tu byť sucho a chlad a práškové potraviny(múka, cukor, strúhanka, chlieb….) správne skladovať v tesných obaloch.Prevencia je dôležitá aj u balkónov a terás, kde máte kvetiny (už sme písali o aromatických rastlinách) ale aj u záhradiek kde pre boj s mravcami platia málinko odlišné metódy. O tom nabudúce!

Ďalšie zaujímavé články nájdete na lexikon.sk

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné odpudzovače hmyzu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre