Riadené vetranie – správny krok ku kvalitnému zdravému bývaniu a úspore energií

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchZdravé bývanie

Riadené vetranie – správny krok ku kvalitnému zdravému bývaniu a úspore energií

Riadené vetranie – správny krok ku kvalitnému zdravému bývaniu a úspore energií, Wolf, zdravé bývanie, čistý vzduch

Zlepšite si svoju koncentráciu a fyzickú aj psychickú kondíciu! Riadené vetranie je tou správnou voľbou. S vetracím systémom WOLF zamedzíte vzniku plesní, odstránite rôzne zápachy a filtrujete prach aj peľové častice. Jednoducho ho tiež skombinujete s vykurovaním prostredníctvom plynového kondenzačného kotla či tepelného čerpadla. Radi vám poradíme, ako na to.

Pri nových domoch dochádza k neustálemu zdokonaľovaniu tepelnoizolačných vlastností múrov a okien. Kvalitná tepelná izolácia a tesné okná síce vedú k nižšej spotrebe energie (a spĺňajú tak s ďalšími opatreniami požiadavky na domy s takmer nulovou spotrebou energie), ale zostáva otázkou, či je možné v takýchto domoch zdravo žiť a bývať.

Nové domy, s dokonale tesnými oknami, znižujú nielen spotrebu energie, ale aj prirodzenú infiltráciu vzduchu prakticky k nule – takmer úplne odpadá princíp prirodzeného vetrania. Je potom len na vás, či si zvolíte systém automatického riadeného vetrania, alebo klasický “ručný” systém vetrania – otvoríte či zavriete okno podľa subjektívneho pocitu z vydýchaného vzduchu, pachu alebo vlhkosti.

Je však takýto systém komfortný? Spĺňa podmienky kvalitného zdravého a moderného bývania?

Pri stavbe domu určite uvažujete o rôznych obkladoch, sanite, parketách a iných zariaďovacích predmetoch, kde si väčšinou volíte to, čo sa vám najviac páči, alebo čo vám najlepšie vyhovuje. Nad zdravým, kvalitným a komfortným vnútorným prostredím však doteraz nebolo zvykom premýšľať. Aké iné prostredie by predsa bolo v novostavbe? Ale rovnako, ako si volíte farbu, druh alebo kvalitu obkladu v kúpeľni, mali by ste sa zamyslieť aj nad ostatnými prvkami vašej budúcej domácnosti – vetracím systémom a zdrojom vykurovania a chladenia.

Pusťte vetranie z hlavy

Spoľahlivým, moderným a jednoznačne komfortným riešením pre neustále vetranie interiéru a dostatočný prísun čerstvého a zdravého vzduchu je riadené vetranie so spätným získavaním tepla. Teda, všetky starosti s pravidelným vetraním prenecháte zariadeniu, ktoré to bude riešiť za vás a automaticky. Jednotky riadeného vetrania sú schopné nielen zaistiť čerstvý a zdravý vzduch, ale získať z odpadového vzduchu približne 60 – 90 % energie späť. A to už je zaujímavé číslo. Účinnosť záleží od konkrétneho typu jednotky.

Neprehliadnite:
Čerstvý vzduch a komfortné vnútorné prostredie na dosah ruky

Všeobecne, decentrálne, teda lokálnej jednotky, majú nižšiu účinnosť a sú vhodné pre jednotlivé miestnosti a predovšetkým pre rekonštrukcie alebo malé byty. Pre väčšie byty, rodinné domy a novostavby sú vhodnejšie centrálne jednotky, ktoré sú technicky na vyššej úrovni. Všetky kvalitné vetracie jednotky sú vybavené predohrevom aj bypassom. Pre najvyšší komfort je možné zvoliť ešte doplňujúce prvky a jednotky doplniť snímačmi vlhkosti, snímačmi CO2 – teda snímačmi kvality vzduchu. Tie po detekcii zvýšeného obsahu týchto látok zvýšia vetrací výkon jednotky na dobu, kým tento neštandardný stav nevymizne.

Prečo vymeniť vetranie otváraním okien za vetrací systém?

Použitie vetracích jednotiek vám umožní plynulo vetrať bez potreby otvárania okien. Žiadny prievan, zvýšená prašnosť, hmyz, peľ alebo hluk, ktoré by vás mohli obťažovať v letných nociach z diaľničného obchvatu alebo z ulice. A navyše vám ušetrí až 20 % nákladov na energie! Na vetranie tak už nie je potrebné vôbec myslieť a vy sa môžete venovať vašej rodine alebo záľubám.

Rozvody vzduchu pre vetrací systém Wolf, zdravé bývanie, čistý vzduch

Dôležitosť rozvodov vzduchu pre vetrací systém

Samostatnou časťou vetracích systémov sú rozvody vzduchu. Obvykle je rozhodnutie o type rozvodov vzduchu plne v kompetencii montážnych firiem, ktoré často volia tie najlacnejšie materiály, z dôvodu nižších cien. Medzi jednotlivými druhmi rozvodov vzduchu sú však značné rozdiely, preto by ste sa mali informovať u vášho dodávateľa, aké materiály vám ponúka.

Najčastejšie je používané tzv. spiro potrubie, ktoré nemá, v porovnaní s plastovým flexibilným potrubím, také dobré hygienické parametre a používa tzv. vetvovitý systém rozvodov, kedy je na jednej vetve napojených viac miestností. Čím sa šíri hluk z izby do izby a navyše sa náročne čistia. Plastové flexibilné potrubie je vybavené antibakteriálnou povrchovou úpravou a nie je potrebné ho čistiť. Využíva hviezdicovitý systém vedenia rozvodov z centrálneho rozdeľovača a všetky tieto nevýhody eliminuje. K dispozícii sú aj rôzne ploché profily, ktoré možno bez problémov použiť aj pre vedenie v podlahe.

Na čo by ste mali myslieť pri výbere systému riadeného vetrania so spätným získavaním tepla?
  1. Jednotka by mala byť vybavená predohrevom a bypassom.
  2. Účinnosť spätného získavania tepla minimálne 90 %.
  3. Hlučnosť jednotky podľa ERP max. cca 41 dB (A) pre výkon cca 300 m3/hod.
  4. V prípade nedostatku miesta, možnosť varianty výberu podstropnej jednotky v podhľade domu alebo bytu.
  5. Možnosť výberu viacerých druhov, aj kvalitnejších, filtrov – mať možnosť výrazne skvalitniť vnútorné prostredie aj pre alergikov.
  6. Správny výber hygienického potrubia s možnosťou jednoduchého čistenia a nastavenia prietoku vzduchu pre jednotlivé miestnosti.

Vetracie systémy WOLF

Vetracie jednotky WOLF majú vysokú mieru rekuperácie tepla (až 93 %), výkon od 50 do 400 m3/h a možnosť napojenia snímačov vlhkosti vzduchu a snímačov CO2, čím zabezpečujú dokonalú kontinuálnu výmenu vzduchu v akomkoľvek priestore a prispievajú tak k zlepšeniu vašej nálady, koncentrácie aj celkovej kondície.

Jednoduchá kombinácia s vykurovacími systémami WOLF

Skombinujte si vetranie obytných priestorov s plynovými kondenzačnými kotlami a tepelnými čerpadlami WOLF, ktoré zároveň spolu efektívne komunikujú prostredníctvom jedného riadiaceho modulu.

Jednoduchá kombinácia s vykurovacími systémami WOLF, zdravé bývanie, čistý vzduch

Do bytov či menších rodinných domov je vhodné riešenie pozostávajúce z kombinácie plynového kondenzačného kotla, ktorý má nízku hmotnosť a kompaktné rozmery, alebo kotla s vrstvovým zásobníkom s efektívnym ohrevom vody a inovatívnou izolačnou technikou s vetracou jednotkou s rekuperáciou.

Ak máte nízkoenergetický rodinný dom, skombinujte si vetrací systém s tepelným čerpadlom s výkonom 5 alebo 7 kW. Poľahky ho pripojíte do štandardnej 230 V siete, takže ušetríte za špeciálne prípojky. Ak máte väčší rodinný dom, vilku či rekonštruujete starší rodinný dom, ideálne pre vás bude čerpadlo s výkonom 10 alebo 16 kW, čo pokryje aj vyššiu spotrebu tepla a ohrevu vody.

Chceli by ste mať vo svojom domove počas horúcich dní príjemne chladno, Wolf, zdravé bývanie, čistý vzduch

Chceli by ste mať vo svojom domove počas horúcich dní príjemne chladno?

Splitové a monoblokové tepelné čerpadlá WOLF sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň dokážu efektívne vykurovať, ale aj chladiť. S rozsahom modulácie až 22 % a piatimi výkonmi: 5, 7, 10, 14 a 16 kW sa prispôsobia každému projektu.

Všetky modely sú výkonné a vysoko efektívne, ale vďaka kvalitnej izolácii stále výnimočne tiché. Môžu sa tiež pýšiť pečaťou kvality EPHA a značkou kvality Keymark.

Jednoduché ovládanie na diaľku vďaka aplikácii Wolf SmartSet

Všetky produkty WOLF ovládate, monitorujte a nastavujete jediným modulom, jednou reguláciou, vďaka aplikácii Wolf SmartSet aj na diaľku prostredníctvom smartfónu, tabletu alebo počítača – kedykoľvek a odkiaľkoľvek!

Rozmýšľate ako si vybrať vhodnú kombináciu produktov? Nemusíte si s tým lámať hlavu. Poradíme vám a vykurovanie aj vetranie vám navrhneme tak, aby konečné riešenie vyhovovalo vašim potrebám a požiadavkám – na mieru vášmu projektu.

Jednoduché ovládanie na diaľku vďaka aplikácii Wolf SmartSet, zdravé bývanie, čistý vzduch

Spoločnosť WOLF pôsobí na slovenskom trhu od roku 1991. Na nemeckom trhu je už od roku 1963. Momentálne má naša spoločnosť 7 dcérskych spoločností a 60 obchodných zastúpení na celom svete. Keďže máme radi inovácie, neustále vyvíjame a vylepšujeme naše produkty, aby spĺňali tie najnáročnejšie požiadavky.

wolf logo

Všetky dôvody, prečo si za partnera vybrať práve spoločnosť WOLF, nájdete na webovej stránke slovensko.wolf.eu. Nájdete tu taktiež špecifiká všetkých našich produktov. WOLF. Nastavený na mňa.

>> Všetko pre čistý vzduch
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre