Ako si vybrať tú „správnu“ toaletu a koľko stojí toaleta?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKúpelne a sanitaVideo

Ako si vybrať tú „správnu“ toaletu a koľko stojí toaleta?

Ako si vybrať tú správnu toaletu a koľko stojí toaleta

Toaleta je neoddeliteľnou súčasťou každej kúpeľne. Je to zariadenie, ktoré slúži na odvodnenie ľudských exkrementov a to pomocou vody. WC sa líšia podľa tvaru, materiálu, spôsobu montáže, typu splachovania a ďalších parametrov. V tomto článku si predstavíme niektoré základné typy, ktoré sa používajú na Slovensku, a porovnáme ich ceny a výhody.

 

 

Závesné toalety

 • Závesné toalety sú také, ktoré sú pripevnené k stene pomocou špeciálneho podomietkového inštalačného systému. Tento systém skrýva nádržku s vodou, splachovací mechanizmus a odpadovú rúru. Výhodou je, že ušetria priestor v kúpeľni, uľahčujú údržbu a čistenie podlahy a pôsobia modernejšie a elegantnejšie. Nevýhodou je, že vyžadujú komplikovanejšiu inštaláciu a vyššiu investíciu. Závesné WC je pripevnené k stene a má skrytú nádržku s vodou. Závesné WC má vždy vodorovný odpad.

Cena závesných toaliet sa pohybuje od 40 do 370 eur, podľa výrobcu, dizajnu a kvality. K tomu treba pripočítať cenu podomietkového inštalačného systému, ktorý sa pohybuje od 80 do 200 eur, a cenu ovládacieho tlačidla, ktoré sa pohybuje od 20 do 100 eur. Celkovo sa teda cena závesnej WC misy môže pohybovať od 140 do 670 eur.

Stojace toalety

 • Stojace toalety sú také, ktoré sú napevno pripevnené k podlahe a majú priznanú nádržku s vodou. Tento typ toalety je najtradičnejší a najrozšírenejší na Slovensku. Výhodou je, že sú jednoduchšie na inštaláciu a lacnejšie na nákup. Nevýhodou je, že zaberajú viac miesta v kúpeľni, sťažujú čistenie podlahy a pôsobia menej esteticky. Stojace WC je pripevnené k podlahe a má priznanú nádržku s vodou. Stojace WC môže mať vodorovný odpad, ktorý smeruje do zadnej steny, alebo spodný odpad, ktorý smeruje do podlahy.

Cena stojacich toaliet sa pohybuje od 40 do 400 eur, podľa výrobcu, dizajnu a kvality. K tomu treba pripočítať cenu sedátka, ktoré sa pohybuje od 10 do 100 eur. Celkovo sa teda cena stojacej WC misy môže pohybovať od 50 do 500 eur.

Závesná toaleta, WC, podomietkove riesenie

Inovatívne riešenia pre toalety

Okrem základných typov existujú aj inovatívne riešenia, ktoré zvyšujú komfort, hygienu a úsporu vody. Medzi ne patria napríklad:

 • WC s funkciou bidetu, ktoré umožňujú intímnu hygienu pomocou prúdu vody. Tieto WC misy sú vhodné pre ľudí s citlivou pokožkou, alergiami, hemoroidmi alebo inými zdravotnými problémami. Cena WC misy s funkciou bidetu sa pohybuje od 200 do 1000 eur.
 • WC s automatickým splachovaním, ktoré fungujú na princípe senzoru pohybu. Tieto WC misy sú hygienickejšie a premyslenejšie ako mechanické splachovanie. Cena WC misy s automatickým splachovaním sa pohybuje od 300 do 800 eur.
 • WC bez rámiku, ktoré nemajú okraj dookola misy, po ktorom tečie voda.

Oplachový systém toalety

Oplachový systém je mechanizmus, ktorý zabezpečuje rovnomerné a účinné splachovanie vody po celej ploche WC misy. Existujú tri základné typy oplachových systémov:

 • Otvorený – klasický rámik dookola misy, za ktorý tečie voda. Výhodou je možnosť očisty rámika, nevýhodou neúplný oplach misy na jej začiatku.
 • Uzavretý – rámik dookola misy je uzavretý a v ňom sú otvory, cez ktoré tečie voda. Výhodou je rovnomerný oplach misy, nevýhodou nemožnosť očisty rámika.
 • Rimfree – unikátny oplachový systém. Dookola misy je kanálik, ktorý vedie vodu. Výhodou je dokonalý oplach misy a tiež možnosť vynikajúcej očisty.

Akými funkciami disponujú inteligentné SMART toalety?

Inteligentné toalety sú toalety, ktoré majú pokročilé technologické funkcie, ktoré zvyšujú pohodlie, hygienu a úsporu vody. Tu si predstavíme niektoré z nich:

Dialkove ovladanie inteligentnej toalety

 • Vyhrievané sedadlo, ktoré sa prispôsobuje teplote tela a zabraňuje chladu a nepohodliu.
 • Bidet, ktorý strieka vodu, čím sa znižuje potreba toaletného papiera a zlepšuje čistota.
 • Sušenie vzduchom, ktoré vysuší čo treba po umytí, čím sa znižuje vlhkosť a riziko infekcií.
 • Nočné svetlo, ktoré osvetľuje toaletu v tme, čím sa zvyšuje bezpečnosť a pohodlie.
 • Automatické splachovanie, ktoré sa aktivuje pomocou senzora alebo diaľkového ovládania, čím sa znižuje kontakt s bakteriálnymi povrchmi.
 • Masážny režim, ktorý stimuluje intímne partie pomocou pulzujúcej vody, čím sa zvyšuje relaxácia a potešenie.

Inteligentné toalety sa dajú ovládať pomocou bočného panelu, diaľkového ovládania alebo mobilnej aplikácie. Tieto ovládacie prvky umožňujú nastaviť teplotu, tlak, smer a trvanie vody podľa osobných preferencií. Tiež umožňujú zapnúť alebo vypnúť iné funkcie, ako napríklad ohrev sedadla, sušenie vzduchom, nočné svetlo alebo automatické splachovanie.

Inteligentné toalety sú populárne najmä v Ázii, kde sa považujú za štandardnú súčasť kúpeľne. V Európe a Amerike sa stávajú čoraz bežnejšími, pretože ľudia oceňujú ich výhody pre zdravie, životné prostredie a komfort.

Galéria

Foto: Freepick, kohler.com
Text: Redakcia

>> Vhodné toalety, WC
do bytu alebo domu TU <<

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  je naozaj úžasne ako aj v tomto smere napreduje doba.
  Až na ten záchod bez rámiku, vyzerá všetko úplne super.
  A prosím vás, máte niekto skúsenosť s wc s funkciou bidetu?

 2. Dobrý deň,
  prosím nemáte niekto skúsenosť s wc s funkciou bidetu?

Komentáre