Ako si vytvoriť záhradné jazierko (časť 1.)

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérJazierka

Ako si vytvoriť záhradné jazierko (časť 1.)

Ako si vytvoriť záhradné jazierko

Záhradné jazierko poskytuje veľa potešenia nielen majiteľom, ale aj rôznemu hmyzu, prípadne rastlinám a rybám, ktoré v ňom bývajú. Ako si ho postaviť na záhrade? Tak o tom bude dnešný článok, prvý zo série s názvom “Ako si vytvoriť záhradné jazierko”.

Ako si vytvoriť záhradné jazierko

Uvažujete nad vytvorením záhradného jazierka? Pozrite si naše praktické tipy a rady, ako vytvoriť na záhrade čistý a plytký rybníček pre drobné druhy rastlín a živočíchov.

Neprehliadnite:
Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime?

V prvom kroku si vyznačte na pozemku požadovaný tvar a veľkosť jazierka. Predtým, než začnete kopať, je absolútne nevyhnutné jednoznačne si vyznačiť okraje jazierka lanom, hadicou, alebo paličkami. V ďalšom kroku odstráňte z vyznačenej plochy trávnik a zeminu do vami požadovanej hĺbky. Kúsky trávnika si nechajte, pretože ich môžete neskôr použiť na uhladenie krajov okolo jazierka.

Ako si vytvoriť záhradné jazierko

Hĺbku jazierka musíte prispôsobiť obyvateľom

Pred samotnou realizáciou jazierka si musíte najmä premyslieť, aké druhy živočíchov a rastlín chcete v ňom. Kým niektorým rybám stačí hĺbka iba niečo okolo 30 centimetrov, väčšie druhy si vyžadujú aj väčšiu hĺbku, približne dvojnásobnú.

Ako si vytvoriť záhradné jazierko

Pozor na spád

Ak je to možné, pri záhradných jazierkach nikdy nerobte príliš kolmý spád pri okraji jazierka. Zvoľte skôr jemnejší prechod do hĺbky, vytvorte akýsi “svah” s miernym sklonom. A práve tento princíp býva často porušovaný majiteľmi, ktorí si chcú vybudovať pol metra hlboké jazierko s príliš malým priemerom. Čo sa stane je, že skončia s príliš strmými stenami jazierka, ktoré budú brániť v jeho rozkvitaní do budúcna.

Ako budovať jazierko ďalej? To sa dozviete v pokračovaní tejto série, v druhom článku už čoskoro.

Foto: Schutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre