Prvé chladné novembrové dni sú plné spomienok na zosnulých a príprav vašej záhrady na zimu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Prvé chladné novembrové dni sú plné spomienok na zosnulých a príprav vašej záhrady na zimu

Prvé chladné novembrové dni sú plné spomienok na zosnulých a príprav vašej záhrady na zimu

Už je tu november. Mesiac plný spomienok na zosnulých a príprav vás i vašej záhrady na depresívnu zimu. Mesiac, počas ktorého vás zastihne nepríjemný dážď, silnejší vietor a prvý sneh. Dni sa začnú skracovať a postupne viac a viac ochladzovať. Napriek tomu je ešte stále záhrada v tomto období často svetlá a krásna. I keď sú stromy možno dávno už holé, vládne tu zvláštny pokoj a mier. Vytvorí sa akási oáza pokoja, v ktorej si môžeme užívať svoj život a lásku naplno.

Avšak, ešte predtým, ako vaša záhrada úplne upadne do zimného spánku a bude vám robiť radosť, mali by ste sa postarať o to, ako ju pred príchodom veľmi chladného počasia a kopou snehu správne „zakonzervovať“. Aj tu vám dáme k tomu niekoľko jednoduchých tipov.

Nezabudnite na posledných mohykánov, vresy, chryzanteny, Prvé chladné novembrové dni sú plné spomienok na zosnulých a príprav vašej záhrady na zimu

Nezabudnite na posledných mohykánov

Aj v novembri je pôda ešte stále vhodná a dostatočne pripravená na výsadbu niektorých rastlín a kvetov. Z tých okrasných, ktoré vám niekedy vydržia aj prvé mrazy, sú to napríklad vresy alebo chryzantémy. November v záhrade však počíta aj s výsadbou egrešov, pri ktorých je potrebné vziať do úvahy, že táto rastlina je fotofilná a mala by byť vysadená na slnečných miestach. Ale v južných regiónoch je lepšie egreše vysádzať v prelamovanom tieni, pretože silnejšie slnko ich môže zničiť.

Vytvorte si zásoby na jarné zaštepovanie, Prvé chladné novembrové dni sú plné spomienok na zosnulých a príprav vašej záhrady na zimu

Vytvorte si zásoby na jarné zaštepovanie

Ak chcete na jar vysádzať ovocné plodiny z vlastnej záhrady, mali by ste sa postarať o zber vhodných a zdravých odrezkov ešte v novembri. Je potrebné ich rezať za nízkych mrazov a ihneď vložiť do vlhkého polyetylénového vrecka alebo zakryť mokrými pilinami a dať do pivnice (optimálna skladovacia teplota je od 0 ° C do + 1 ° C). Na jar tak budete mať dostatočné množstvo sadeníc na zaštepenie.

Pripravte na zimu aj svoje vinice, Prvé chladné novembrové dni sú plné spomienok na zosnulých a príprav vašej záhrady na zimu

Pripravte na zimu aj svoje vinice

Hrozno obsahuje veľa užitočných látok pre ľudský organizmus, vrátane vlákniny, železa, fosforu, vitamínu C, B, A a K, horčíka a draslíka. Je tiež bohaté na antioxidanty, ako je luteín a zeaxantín. Šupka červeného hrozna obsahuje fytochemický resveratrol, ktorý chráni človeka pred určitými chronickými chorobami. Okrem toho obsahuje hrozno myricetín a kvercetín, ktoré pomáhajú telu pôsobiť proti škodlivej tvorbe voľných radikálov a tak bojovať aj proti rakovine.

Neprehliadnite:
Dva najdôležitejšie kroky pre zazimovanie záhrady

Ak ste si pre tieto alebo iné dôvody hrozno na vašej záhrade vysadili aj vy, treba ho pripraviť na príchod chladnejšieho počasia, aby ste si jeho chuť a zdraviu prospešné výhody mohli užívať aj o rok. Dôležité je jeho tvarovanie a orezávanie, ktoré potom doplníte o aplikáciu vhodných organických hnojív. A aj keď sú prvé mrazy pre spracovanie hrozna dôležité, počas najsilnejšej zimy ho prekryte.

Zvláštnu pozornosť venujte exotickým rastlinám

Zvláštnu pozornosť venujte exotickým rastlinám

Súčasné letné a jesenné teploty sú čoraz vyššie, preto sa v našich podmienkach dobre darí aj mnohým exotickým druhom rastlín. Zimnú sezónu však stále znášajú veľmi ťažko. Preto ich dobre mulčujte hoblinami, kôrou, suchým lístím a na vrchu ich zakryte smrekovými vetvami. Ak bola jeseň suchá a neurobil to za vás v októbri dážď, nezabudnite kríky v prvých novembrových dňoch ešte poriadne zaliať.

Dajte do poriadku trávnik

Dajte do poriadku trávnik

Mnohí to podceňujú a myslia si, že s trávnikom máme na jeseň najmenej starostí. Opak je ale pravdou. Krásny zelený trávnik je predsa univerzálnym prvkom terénnej úpravy vášho pozemku, ktorý môže pôsobiť ako skvelá kulisa pre kvetinovú záhradu alebo bezpečný prírodný koberec pre odpočinok.

Aby to ale bola aj pravda a tešila vás krása jesenného trávnika čo najdlhšie, je potrebné túto sviežosť smaragdovozelenej plochy pripraviť na chladné počasie. Ako? Príprava trávnika na zimu zahŕňa množstvo aktivít.

Ako prvé, eliminujte zálievku trávnika. Inak to nebude ani s jeho kosením. V lete by sa tráva mala kosiť takmer raz týždenne. S nástupom jesene, keď sa zem ochladzuje a rast rastlín sa spomaľuje, tento postup vykonávajte čoraz menej.

Dajte do poriadku trávnik

A čo hnojenie? Na zabezpečenie stabilného rastu trávy na jar sa používajú najčastejšie minerálne hnojivá. V starostlivosti na jeseň sa však názory líšia.  Niektorí záhradkári veria, že v tomto období potrebujú rastliny najmä fosfor a draslík – stopové prvky, ktoré stimulujú tvorbu koreňov. Preto sa pri „kŕmení“ trávnika musí klásť hlavný dôraz na ne. Malo by sa pritom obmedziť hnojenie dusíkom, ktorý stimuluje rast zelenej hmoty.

Iní tvrdia, že hnojenie dusíkom má význam počas celého roka. Záleží tiež na tom, v akej oblasti sa nachádzate a akou kvalitou vaša pôda disponuje.

Starostlivosť o jesennú záhradu ale určite nepodceňujte a myslite na všetky druhy rastlín, stromov a kríkov, ktoré na nej máte, pričom je dobré postarať sa aj o záhradný nábytok a náradie. Výkyvy počasia môžu prekvapiť nejedného skúseného záhradkára, preto seba a vašu záhradu pred príchodom zimy na  tieto neľahké podmienky radšej vopred pripravte.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre