Poradíme vám ako skalka dokáže skrášliť záhradku či dvor

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Poradíme vám ako skalka dokáže skrášliť záhradku či dvor

Poradíme vám ako skalka dokáže skrášliť záhradku či dvor

Jednou z možností ako si skrášliť záhradku či dvor je vytvoriť si skalku. Pri správnom vysadení rastlín bude skalka zaručene lahodiť oku a hýriť farbami. Založiť skalku však nie je až také jednoduché akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Potrebné je dodržať určitý postup. Práve preto som si pre Vás pripravila pár rád a tipov ako postupovať pri jej zakladaní a aké rastliny si vybrať.

Miesto hrá prím

Výber vhodného miesta je pre vytvorenie skalky kľúčový. Od neho sa totiž odvíja, či a ako sa bude Vašej skalke dariť. Skalku preto orientujte na juh, na plne osvetlené ale zároveň pred vetrom chránené miesto. Nevhodná je orientácia na sever a do tieňa.

Vyznačenie priestoru

Druhým dôležitým aspektom, na ktorý nemôžeme zabúdať pri zakladaní skalky, je vyznačenie (vytýčenie) priestoru, kde sa bude nachádzať. Pomôže nám to aj pri výpočte množstva drenážneho materiálu.

Poradíme vám ako skalka dokáže skrášliť záhradku či dvor

Začíname s kopaním

Po realizácii prvých dvoch krokov sa môžeme pustiť do vyhlbovania a čistenia terénu. Kopanie realizujeme rovnomerne do hĺbky 20 cm, odkiaľ vyberieme korene, odstránime kamene, nepriepustný íl a rôzne iné nečistoty.

Drenážna vrstva

Po dôkladnom vyčistení, navozíme po úroveň terénu drenážnu vrstvu, ktorá je zložená zo štrku. Ten zabezpečí odvádzanie dažďovej vody najmä na jar.

Neprehliadnite:
Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime?

Vozenie zeminy

Na drenážnu vrstvu navozíme zeminu (hlinu) so štrkopieskom po najvyšší bod skalky, ak je to potrebné, upravíme terén a prikryjeme netkanou textíliou. Na textíliu nasypeme pôdu (môžeme použiť aj tú z výkopu). Netreba zabúdať na to, že netkaná textília síce prepustí vodu ale zároveň zabráni zmiešaniu pôdy s drenážnou vrstvou.

Poradíme vám ako skalka dokáže skrášliť záhradku či dvor

Ukladanie kameňov

Skalku vytvárame z veľkých kameňov rovnakého druhu. Kamene vždy začíname ukladať zospodu smerom nahor. Môžeme ich vložiť do vopred vykopanej menšej dierky. Budeme tak mať istotu, že sa nezosunú. Veľkosť kameňov môže byť rôzna, dôležité je, aby sa začali ukladať najprv tie najväčšie (zopár si ich však necháme na umiestnenie do vyšších častí). Kamene ukladáme vždy nepravidelne, aby sme zabezpečili prirodzený vzhľad skalky.

Sadenie rastlín

Rastliny vysádzame buď medzi kamene (do tzv. káps), do ich pazúch alebo k pätám. Pri výsadbe tiež myslime na to, aký typ pôdy vyhovuje práve tým naším rastlinám. Dôležité je aj to, či majú rady svetlo a vlhkú pôdu. V pôde bohatej na vápenec sa bude dobre dariť napríklad nátržníku, lomikameňu alebo arábke. Rastliny v skalke sa kombinujú napríklad s trávami, zakrpatenými druhmi drevín alebo ihličnanmi. V skalke sa bude dobre dariť rastlinám, ktoré majú hrubé a mohutné korene, nerastú príliš dlho a do veľkých rozmerov.

Posledné úpravy

Po vysadení rastlín miesto okolo nich zasypeme kamennou drvinou. Tá spevní svah, zabráni prerastaniu buriny, ochráni listy rastlín pred mokrou pôdou a rastliny cez ňu ľahšie porastú. Ak sa Vám zdá, že kontrast medzi kameňmi a kamennou drvinou je veľký, môžete do skalky pridať aj kamene strednej veľkosti. Bude to viac lahodiť oku.

Poradíme vám ako skalka dokáže skrášliť záhradku či dvor

Starostlivosť o skalku

Zo zakladaním skalky idú ruka v ruke aj povinnosti týkajúce sa starostlivosti o ňu. Tak ako  zeleninu aj skalku je potrebné z času na čas vyplieť. Odporúčam začať, keď je burina ešte malá a nemá hlboké korene, potom sa vyťahuje ťažšie. Starostlivosť o skalku zahájte v dňoch, keď nie je príliš silné slnko. Bujne rastúce druhy presaďte, prípadne ostrihajte, aby sa zastavil ich rast a nerozrastali sa ďalej. Suché a odkvitnuté kvety ostrihajte. Čo sa týka zavlažovania rastliny si v skalke vystačia s vlahou, ktorú tam majú. Nemusíte ich špeciálne zavlažovať. V prípade, že sadíte nové rastliny alebo je v lete málo zrážok, zavlažovanie je nutnosť. Skalničky obľubujú „chudobnú“ pôdu. Ak ste si pri ich vysádzaní vybrali ten správny substrát, hnojiť nemusíte aj niekoľko rokov.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre