Dôležitý a spätý priestor s kuchyňou je špajza – sen každej gazdinky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyneKuchynský nábytok

Dôležitý a spätý priestor s kuchyňou je špajza – sen každej gazdinky

Dôležitý a spätý priestor s kuchyňou je špajza – sen každej gazdinky

Mať modernú a štýlovú kuchyňu je dnes in. Gazdinky sa predbiehajú v tom, ktorá má krajšiu, lepšiu a modernejšiu. Rovnako dôležitý je však aj priestor (špajza), ktorý s kuchyňou súvisí a do ktorého si môžete okrem zaváraním a zeleniny uložiť aj kuchynské spotrebiče, zásoby potravín (napr.: olej, múku, koreniny, minerálky, alkoholické nápoje, kávu ….) prípadne mrazničku. Tušíte správne. Reč je o špajze.

Dôležitý a spätý priestor s kuchyňou je špajza – sen každej gazdinky

Aj malá je dobrá

Veľkosť špajze sa môže odvíjať od toho, či bývate v dome alebo v byte. No nie vždy je to pravidlom. V tomto prípade na veľkosti až tak nezáleží. Dôležité je mať nejaký úložný priestor na veci, ktoré vám v kuchyni zbytočne zaberajú miesto a ktoré používate menej často. Zabijete tak dve muchy jednou ranou: jednak budete mať v kuchyni poriadok a viac priestoru na varenie či pečenie a zároveň ochránite aj veci pred poškodením či špinou.

Neprehliadnite:
Kde „to“ všetko dáte? – Do „šuflíkov!“ Uloženie potravín a náradia pre uvarenie jedla

Zariaďovanie

Špajzu nemusíte extra zariaďovať, no ak tam chcete okrem ovocia a zeleniny uskladniť aj nejaké domáce spotrebiče či zaváraniny, tak budete rozhodne potrebovať regál. Samozrejme veľkosť a počet regálov si určujete podľa veľkosti špajze. Zaobstarajte si dostatočne pevné a silné s čo najväčšou nosnosťou. Budete si istí, že udržia všetko, čo do nich dáte. Regály vyberajte tak, aby vám v špajze ostal priestor na chodenie a otváranie dverí.

Police regálu si môžete skrášliť napríklad okrasným policovým papierom, ktorý bude plniť okrem estetickej aj praktickú funkciu (v prípade vyliatia vody sa dá ľahko vyčistiť). Skvelým doplnkom sú aj vešiaky alebo závesné háčiky, na ktoré si môžete zavesiť napríklad nákupné tašky či košíky, prípadne tašku s bylinkami. Dokonca na nich môžete bylinky aj sušiť a to tak, že bylinky zviažete špagátom a ten zavesíte na háčik.

Dôležitý a spätý priestor s kuchyňou je špajza – sen každej gazdinky

Okno musí byť

V špajze, tak ako v iných izbách, by malo byť zabezpečené vetranie a chladná klíma, aby sa nič nepokazilo. Z tohto dôvodu sa odporúča mať v špajze dlažbu a žiadne kúrenie. Počas jesene a zimy nechajte okno otvorené. Chlad pomôže zachovať uskladnenú zeleninu a ovocie dlhšie čerstvé a trvácne. V lete naopak vetrajte čo najmenej alebo vôbec. Špajzu orientujte, ak je to možné, na severnú alebo chladnú stranu. Určite nesituujte špajzu do stredu domu alebo na miesto, kde nie je možné zabezpečiť vetranie.

Ak ešte stále váhate, tak vedzte, že mať doma špajzu je na nezaplatenie. Je to priestor, v ktorom si môžete uskladniť čokoľvek chcete. A to hovorí za všetko.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný kuchynská nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre