Ako správne vybrať materiál a farbu sedačky?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytokNovinky

Ako správne vybrať materiál a farbu sedačky?

Ako správne vybrať materiál a farbu sedačky

Výber poťahu sedačky je estetickou a praktickou otázkou. Väčšina z nás si predstaví rôzne farby, ktoré zapadajú alebo naopak nezapadajú do farebnej palety obývačky. Treba však zohľadniť aj rôzne situácie a výzvy, ktorým bude materiál poťahu v budúcnosti čeliť. Práve preto sme si pre vás pripravili praktického sprievodcu výberom farby a materiálu sedačky a stručné zhrnutie najčastejších chýb pri výbere.

 

 

V diskusnom fóre ste sa nás nedávno opýtali, podľa čoho vyberať sedačku do rodiny, v ktorej žijú deti či zvieratká. Rozhodli sme sa pre vás preto pripraviť článok, v ktorom sa na túto otázku pozrieme podrobnejšie.

Chcete sa niečo opýtať nás alebo ostatných čitateľov? Využite naše diskusné fórum a pýtajte sa.
Opýtať sa

Moderna sedacka

Výber materiálu nie je zložitý

Poťah sedačky alebo kresla plní hneď dve dôležité úlohy – estetickú a ochrannú. Práve tieto dve kritériá sú prvým krokom k výberu správneho materiálu. Najčastejšie sa stretnete s koženými a látkovými poťahmi. Kožené sú predovšetkým estetickým riešením, ktoré vyžaduje pravidelnú starostlivosť a relatívne opatrné zaobchádzanie.

Vedeli ste, že…
… kožené kreslá a sedačky môžu so správnou starostlivosťou vydržať 15 až 20 rokov?

Cenovo dostupnejšou a odolnejšou možnosťou sú látkové sedačky, ktoré sú o niečo funkčnejšie. Zároveň sú ideálnou voľbou pre domácnosti s deťmi alebo maznáčikmi. Jednou z možností sú aj pohovky z umelej kože, u tých ale hrozí odlupovanie materiálu a celkovo rýchlejšie opotrebovanie.

Minimalisticka sedacka obyvacka

S výberom farby si dajte ozaj záležať

Farba sedačky by mala v prvom rade ladiť so zvyškom obývačky, keďže ide o jej dominantnú časť. Farby môžeme rozdeliť do dvoch kategórií na svetlé a tmavé. Svetlejšie odtiene priestor opticky zväčšujú, zatiaľ čo tmavšie majú presne opačnú tendenciu, no pôsobia o niečo luxusnejšie.

Ak patríte medzi fanúšikov minimalizmuškandinávskeho štýlu, vyberajte predovšetkým neutrálnejšie farby z čiernobieleho spektra. Teplejšie odtiene, ako napríklad béžová, oranžová, svetločervená alebo farba roka 2024 Limitless, sú vhodné pre rustikálny alebo vidiecky štýl bývania.

Industrialna sedacka

Najčastejšie chyby pri výbere farby a materiálu sedačky

Jednou z najčastejších chýb je výber koženej sedačky do domácnosti, v ktorej poťah nedostane dostatok starostlivosti. V prípade, že pripravujete domácnosť na príchod novej ratolesti, zvoľte radšej látkovú sedačku, ktorú môžete dať neskôr prečalúniť.

Ďalšou častou chybou je voľba nesprávnej farby. Obývačka by sa mala niesť v jednotnej farebnej palete. Nie každá paleta ponúka priestor na krikľavejšie odtiene, takže sedačka v odvážnejšej farbe by mohla v konečnom dôsledku pôsobiť príliš rušivo. Častokrát sa viac oplatí staviť na neutrálnejšie farby, ako vytvoriť z obývačky miesto, v ktorom si kvôli farbám neoddýchnete.

Pri výbere farby a materiálu sa nebojte kombinácií. Zvoliť môžete napríklad tmavú pohovku s kontrastným svetlým kreslom. Ak siahnete po živšom kvetinovom alebo inom vzore, môžete pohovku doplniť jednofarebnými dekoračnými vankúšmi z iného materiálu. Riešení je skutočne mnoho, stačí sa držať pravidla, že nejde len o estetiku, ale aj praktickosť.

Galéria

Foto: Moebelix
Text: Redakcia

>> Vyberte si sedačky podľa
svojich predstáv TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    naozaj skvelé odporúčania. Veľmi pekne ďakujem. Ďalší dobrý článok.

Komentáre