Dieťatko na ceste – ako zvýšiť bezpečnosť vašej domácnosti?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzby

Dieťatko na ceste – ako zvýšiť bezpečnosť vašej domácnosti?

Ako zvýšiť bezpečnosť vašej domácnosti

S novým prírastkom do rodiny prichádza mnoho zmien. Jednou z nich sú aj nároky na bezpečnosť vašej domácnosti. Rodičovská ostražitosť ale nestačí vždy, a tak je vhodné prispôsobiť domácnosť tak, aby si v nej dieťatko tak ľahko neublížilo. Viete, ako na to?

 

 

Zakryte zásuvky – nezabudnite ani na tie nepoužívané

  • Ako prvé vám odporúčame postarať sa o zásuvky. Prúd a napätie v domácich elektrických sieťach môžu dieťatko značne ohroziť. Na prekrytie zásuviek použite záslepky, ktoré zamedzia vstupu zvedavých prstíkov. Odborníci odporúčajú použiť záslepky aj v prípade, že sú zásuvky vybavené vlastnými bezpečnostnými prvkami.

Kryty na zasuvky bezpecnost deti a domacnosti

Zviažte alebo zakryte elektrické káble

  • Spoznávanie nových tvarov a predmetov sa u detí neobíde bez „ochutnávania“. Prehryznutý napájací kábel ale nebude pre dieťa ničím príjemným. Práve preto by ste mali káble zviazať k sebe alebo úplne zakryť. Káble môžete skryť za nábytok alebo do samostatných krytov či líšt na káble. Okrem rizika poranenia elektrickým prúdom hrozia voľné káble aj možným priškrtením.

Vedeli ste, že…
…vaše dieťa môže byť schopné plaziť sa už vo veku 6 mesiacov? Nepodceňte prípravu domácnosti ešte pred tým, ako si svojho novorodenca prinesiete z pôrodnice.

Zbavte sa drobných predmetov

Vdýchnutie drobných predmetov môže u detí viesť k rozmanitým zdravotným problémom. Od zabehnutia cez obštrukčné poruchy pľúc až po zadusenie. Medzi najčastejšie vdýchnuté predmety patria:

  • drobné mince,
  • skrutky,
  • kúsky stavebníc
  • či gombíky.

Obzvlášť rizikové sú ploché gombíkové batérie, ktoré je možné vďaka drobným rozmerom veľmi ľahko prehltnúť. Drobné predmety preto uchovávajte čo najďalej od dosahu detí.

Pozor na voľné koberce a behúne

Pozor na voľné koberce a behúne bezpecnost deti a domacnosti

  • Stalo sa vám niekedy, že ste sa potkli o voľný roh koberca? Určite ste udržali rovnováhu a následne koberec napravili. Deti, žiaľ, tak vyvinutú motoriku zatiaľ nemajú, a tak je na mieste, aby ste koberce riadne zabezpečili. Použiť na to môžete napríklad silnú obojstrannú lepiacu pásku alebo protišmykovú podložku pod koberec. Jednou z možností je aj koberce dočasne zrolovať a odložiť, až kým dieťatko nepodrastie.

Ďalšie rady, ako zvýšiť bezpečnosť dieťatka v domácnosti

Spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť dieťatka v domácnosti, je skutočne veľa. Väčšina z nich vychádza zo zdravého „sedliackeho rozumu“. Medzi ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť k zníženiu rizika poranenia nového člena alebo novej členky rodiny, patria:

Detske zabrany bezpecnost deti a domacnosti

  • používanie detskej zábrany (baby gate),
  • zabezpečenie ťažkého nábytku,
  • prekrytie ostrých hrán nábytku
  • a skrytie čistiacich prostriedkov.

Ak očakávate nový prírastok do rodiny, nenechajte nič na náhodu. Základom bezpečnosti dieťatka je udržať ho čo najďalej od elektriny, nestabilných a drobných predmetov, chemikálií a ostrých hrán nábytku.

Galéria

Foto: Unspalsh, Pexels, Freepick
Redakcia

>> Vhodná starostlivosť
o dieťa Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre