Baktérie nemajú šancu, neprežijú – antimikrobiálne povrchy dlažieb

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Podlahy a krytinyZdravé bývanie

Baktérie nemajú šancu, neprežijú – antimikrobiálne povrchy dlažieb

Antimikrobiálne povrchy dlažieb

Najnovšie výsledky vývoja povrchov dlažieb pre pobyt osôb, dosiahli najvyššie úrovne hygienickej čistoty a hygienické merania potvrdzujú, že povrchy týchto nových typov dlažieb môžu byť antimikrobiálne. Takéto riešenia povrchovej úpravy podláh sú na Slovensku absolútnou novinkou.

Spoločnosť PANARIAGROUP vyvinula vysoko účinný antibakteriálny povrch, ktorý dodá vášmu domovu istotu, slobodu, pokoj, krásu a hlavne hygienicky čisté prostredie. Túto výnimočnú (zatiaľ neštandardnú) vlastnosť povrchu dlažby umožňuje nová technológia povrchovej úpravy PROTECT. Priestory, kde sú zabudované takéto dlažby, sú dlhodobo – prakticky počas celej životnosti dlažby, zdravotne neškodné.  Technológia PROTECT spočíva v trvalo zabudovaných iónoch striebra do povrchu dlažby počas vypaľovania. Tento povrch keramických dlažieb zničí až 99,9 % baktérií. Výsledkom je dlažba, ktorá dôkladne chráni prostredie pred baktériami a plesňami. Povrch  vyvinula spoločnosť PANARIAGROUP v spolupráci s laboratóriom Microban. MicrobanR je popredná svetová spoločnosť vo vývoji antimikrobiálnej technológie.

Antimikrobiálne povrchy dlažieb

Ochrana, ktorá je neviditeľná a pritom večná

Striebro je základnou zložkou tejto technológie a o dezinfekčných vlastnostiach striebra sa vie už tisícročia. Antimikrobiálna zložka je pridaná počas vypaľovacieho procesu, je integrovaná v povrchu a je neodstraniteľná. Čiastočky striebra sa počas výroby dlaždíc integrujú do výrobkov s označením PROTECT počas vypaľovacieho procesu pri teplote 1200 °C, čím sa striebro stane neustále aktívnym počas celého životného cyklu produktu. Keď baktérie prídu do kontaktu s ošetreným povrchom, zablokuje sa ich metabolizmus, preruší sa vývoj baktérií a ich schopnosť množenia a nemôžu sa ďalej na povrchu šíriť. Ochranná vrstva je vždy aktívna, cez deň aj v noci, aj bez slnečného žiarenia a nepotrebuje ani UV žiarenie k tomu, aby bola funkčná. Technológia PROTECT je obzvlášť efektívna v neutralizovaní baktérií typu Escherichiancoli, Klebsiella pneumoniae a Staphylococcus aureus, ktoré sú prítomné v rôznych prostrediach. Účinok iónov striebra je okamžitý v momente, ako sa baktérie a plesne dostanú do kontaktu s povrchom. Povrch zabraňuje množeniu a rastu týchto baktérií. Ochranný povrch je prakticky neopotrebovateľný.

Antimikrobiálny povrch dlažieb

Zdravotná neškodnosť

Schopnosť ničiť baktérie je integrovaná do povrchu, má silný účinok proti baktériám, ale nemá žiadne škodlivé účinky na životné prostredie ani na človeka. Táto technológia je schválená na použitie v priamych aplikáciách v prípade kontaktu s potravinami, regulovaná podľa materiálového rámca pre styk s potravinami v zmysle nariadenia EK č. 1935/2004. Rovnako tak je tiež schválená agentúrou EPA a FDA (agentúry pre životné prostredie) v USA.

Zaujímavé:
Zdravé steny, zdravý vzduch

Z hľadiska medicíny sa posudzuovalo aj nebezpečenstvo vytvorenia rezistentných kmeňov baktérií. Nepotvrdilo sa. Jednotlivé posudzovania sú spojené aj s antibiotikami. Povrch PROTECT nie je antibiotikum. Povrch PROTECT je zameraný na metabolizmus baktérií, zastavuje ho, čo zabraňuje hlavne ich množeniu a zničí tak až 99 % baktérií.

Antimikrobiálne povrchy dlažieb

Doporučené aplikačné miesta

Dlažbx s povrchom PROTECT sú ideálnym riešením pre domácnosti, škôlky, jasle, herne či WC… Povrchy miestností sú hygienicky čisté, a tak sú bezpečnejšie aj pre malé deti, ktoré sa rady hrajú na podlahách. Antimikrobiálne ochrany povrchu sa odporúčajú, aj pre reštaurácie, kuchyne, jedálne a všade tam, kde sú potraviny denno – denne prítomné. Súčasťou systému sú aj škárovacie hmoty, majú antimikrobiálne účinky, takže je celý povrch zdravotne neškodný. Dlažby si nevyžadujú žiadny zvláštny spôsob čistenia. Čistia sa klasickými čistiacimi prostriedkami. Potrebné je vyhnúť sa čistiacim prostriedkom, ktoré vytvárajú filmový poťah na povrchu, napr. živica či vosk.

Antimikrobiálne povrchy dlažieb

Spôsob inštalácie

Dlažby so systémom ochrany PROTECT sú na Slovensko dovážané prostredníctvom firmy VillaTesta s.r.o. a škála výrobkov je v dizajne od napodobenia betónu cez prírodný kameň až po drevený dizajn. Samotná inštalácia je podobná ako v prípade klasickej dlažby. Technológia integrovania iónov striebra do povrchu nijako nemení kvalitu povrchu ani pri tmavých farbách povrchoch. Podlahy PROTECT prinášajú do vašich domovov hygienu, zdravie a istotu. Menia sa tak doterajšie pravidlá a zvyky pri užívaní obyčajných podláh.

www.villatesta.sk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné hygienické doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre