Pleseň na stene: Ako ju zlikvidovať a aká je prevencia?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaVideoZdravé bývanie

Pleseň na stene: Ako ju zlikvidovať a aká je prevencia?

Pleseň na stene Ako ju zlikvidovať a aká je prevencia

Vyskúšajte spôsoby, ako odstrániť pleseň na stene za použitia iba bežných ľahko dostupných prostriedkov a dostupných farieb. Potom, čo pleseň odstránite, postačí dodržiavať pár preventívnych opatrení. Pleseň nielenže kazí vzhľad obydlia, ale má aj negatívne dopady na obyvateľa. Preto ju treba nielen odstrániť, ale aj do budúcnosti plesni predchádzať, ako na to tak to si napíšeme v nasledujúcich riadkoch.

 

 

Čo je pleseň?

Plesňová huba je jeden z najstarších organizmov na planéte. Je veľmi životaschopná vo svojom ideálnom prostredí – vo vlhku a teple. Rýchlo sa rozmnožuje na organickom povrchu – dreve, papieri, koži, potravinách a tiež na kobercoch a tkaninách všeobecne.

Použite koncentrované dezinfekčné prostriedky

Potrebujete plesne na stene odstrániť rýchlo a ľahko? Na trhu je k dispozícii celý rad koncentrovaných chemických prostriedkov, ktoré sú priamo určené na likvidáciu plesní. Pri manipulácii s nimi ale musíte byť obzvlášť obozretní, pretože sa jedná o agresívne chemikálie. Dezinfekcia sa postará o aj likvidáciu húb, lišajníkov, rias a baktérií. Ak je rozsah výskytu plesní veľký, budete musieť znova vymaľovať. V takom prípade po nanesení dezinfekcie vrstvu pôvodnej farby ešte za mokra odstráňte špachtľou a použite špeciálnu interiérovú farbu, ktorá obsahuje látky, ktoré bránia ďalšiemu rastu plesní.

Odstránenie plesní zo stien

Múr zasiahnutý plesňou opakovane nastriekajte fungicídnym prípravkom, ktorý vyhubí plesne do hĺbky. Plesnivé plochy napeňte kuchynskou hubkou, mechanicky tak odstránite prerastené vlákna. Najlepšie je nechať ich zaschnúť minimálne do druhého dňa. Tmelom opravte a zahlaďte stenu a ďalej postupujte ako pri klasickej maľovke. Nie nadarmo sa však odporúča vymaľovať protiplesňovou farbou, ktorá bráni rastu plesní na stenách a prepúšťa paru. Používa sa hlavne v miestach s podchladenými kútmi, v kuchyniach a kúpeľniach bez možnosti dostatočného odvetrania alebo vo vlhkých pivniciach, ktoré sezónne vlhnú. Ošetrenie plesnivej steny akýmkoľvek prípravkom na báze chlóru je dočasné riešenie, funguje krátkodobo a pleseň sa obvykle vracia.

Odstránenie plesní zo stien

Čo robiť, keď sa už pleseň objaví?

Pokiaľ sa Vám nepodarilo preventívne zabrániť vzniku plesní a na stenách sa objavili plesnivé miesta, neváhajte s ich odstránením. Vysoká koncentrácia spor (teda najagresívnejšie časti tela tejto mikroorganickej huby) totiž môže spôsobiť vážne zdravotné problémy obyvateľom bytu či domu. Vdychovanie týchto častí môže viesť k vzniku, príp. zhoršenie alergie, vrátane zhoršenia astmy.

Tiež zápach, tiahnuci sa z plesne môže mať negatívny vplyv na sliznicu dýchacích ciest, dráždiť oči a v niektorých prípadoch sa môže usadzovať aj v krku ako základ infekcie. Spory, ktoré prenáša plesňovú infekciu sa šíria vzduchom aj niekoľko metrov ďaleko. Pri odstraňovaní plesní je potrebné aj na toto nebezpečenstvo myslieť a pred mechanickým ošetrením steny vždy dané miesto navlhčiť. Zmenšuje sa tak riziko prenosu baktérií.

Alternatíva 1.

Ak je poškodené miesto malé, alebo sa pleseň na malom kuse múru objavila prvýkrát, je možné ju iba odstrániť a miesto vydezinfikovať. V takom prípade je postup jednoduchý:

Postihnutá časť sa najskôr navlhčí samotnou vodou alebo v kombinácii s dezinfekčným prostriedkom. Následne sa mokrou handrou pleseň mechanicky odstráni a na miesto sa nanesie dezinfekcia. Obľúbeným a hojne využívaným prostriedkom je Savo, teraz už špeciálne vyrábané na dezinfekciu plesní v interiéri. Pokiaľ by ale postihnuté miesto bolo väčšie, alebo by bolo potrebné užívať čistenie častejšie, Savo sa príliš neodporúča kvôli svojej agresivite. Po vyčistení je dôležité aj dôkladné vetranie.

Alternatíva 2.

Sú ale aj prípady, keď obyčajné mechanické odstránenie plesne nedostačuje. Pokiaľ je pleseň rozšírená na väčšiu plochu steny, objavuje sa opakovane, alebo je stena pod ňou výraznejšie vlhká, je potrebné pristúpiť k razantnejšiemu riešeniu problému.

Dezinfekciu podľa návodu nanesieme na napadnuté plochy a plesne ešte za mokra mechanicky odstránime špachtľou. Po zaschnutí nanesieme ďalšiu vrstvu dezinfekcie, aby sme mali istotu, že sa prípravok zapôsobil na všetkých miestach. Steny ošetrené týmto spôsobom je vhodné natrieť maliarskou farbou, ktorá obsahuje látky brániace rastu plesní.

Z ľudovej múdrosti vieme, že je tiež možné použiť na čistenie múru modrú skalicu či bežné vápno, ktoré sa bežne používalo na bielenie všetkých múrov, predovšetkým vďaka svojim dezinfekčným účinkom. Z vápna je možné vytvoriť aj roztok, pričom sa riedi vápno a Savo. Tento spôsob môže byť jeden z najúčinnejších, dôležité sú ale pri ňom bezpečnostné opatrenia, obe zložky roztoku totiž podráždia kožu aj sliznice. Ak chcete použiť šetrnejší variant dezinfekcie, na trhu je možné nájsť spreje aj nátery na steny s čistiacim účinkom.

Protipliesňové nátery v interiéri sú účinné

Protiplesnovy nater

Boj s plesňou v byte nie je vopred prehraný, pokiaľ použijete prípravky na odstránenie plesne a následne stenu ošetríte prípravkami na boj s plesňou. Dôležité je zistiť pôvod vzniku plesne a pokiaľ možno ju natrvalo odstrániť. Odstráňte mokrú omietku zo steny až na tehlu alebo ju dôkladne očistite za mokra škrabkou. Potom použite likvidačný a dezinfekčný prostriedok na plesne. Potom použite protiplesňové nátery. Protiplesňové nátery v interiéri naše steny ochránia aj zbavia plesne navždy. Nanesenie týchto náterov je veľmi účinné v boji proti mikroorganizmom, baktériám a plesniam.

Náter proti plesni

Protiplesňové nátery v interiéri sú vodou riediteľné a ich aplikácia je veľmi jednoduchá. Používajú sa pri maľovaní zasiahnuté múry, napríklad po povodniach. Možno ich zaobstarať v základnej bielej farbe aj niekoľkých farebných odtieňoch. Aby boli naozaj spoľahlivé, je dôležitá dôkladná príprava omietky a stien a samozrejme je potrebné dodržať technologický postup a návod výrobcu. Dosiahneme tak maximálny účinok. Protiplesňové nátery pracujú na niekoľkých bázach – obsahujú látky, ktoré pôsobia proti organizmom, zabraňujú ich rastu a na povrchu vytvárajú vrstvu, ktorá neprepustí vodu, ale zároveň je priedušná a stena tak môže dýchať.

Trhliny v omietke a urazené rohy

Tmel na opravu prasklin na stenach

Opadané rohy či poškodené steny je najrýchlejšie opraviť rýchloschnúcim tmelom alebo sadrou. Tá ale má tendenciu praskať, takže sa už veľmi nepoužíva. Aj dnes sa ale nájdu ľudia, ktorí na sadre nedajú dopustiť. Pokiaľ sa rozhodnete pre stierkovací tmel, naneste ho na poškodenú stenu, prípadne rozhrňte špachtľou až za roh, a zahlaďte ho do stratena. Postup opakujte, kým nebude výsledok dokonalý. Po pár hodinách tmel zabrúste brúsnym papierom alebo ostrou špachtľou.

Záver

Plesne vznikajú v miestnosti z dôvodu zlého vetrania a vysokej vlhkosti. Najčastejšie sa objavujú okolo okien v kuchyni, v spálňach za posteľou alebo skriňou a samozrejme v kúpeľniach. Plesne škodia ľudskému organizmu, pretože spôsobujú migrény, alergie, astmu, vírusové ochorenia a ďalšie zdravotné komplikácie. Škodí samozrejme aj múrom v byte. Najčastejšie sa v byte objavuje čierna alebo hnedá pleseň, ktorá sa veľmi zle odstraňuje, v tomto prípade vám nepomôže známe Savo proti plesniam. Musíte zvoliť aj protiplesňové nátery v interiéri. Tieto prípravky sa všeobecne nazývajú fungicídne.

Galéria

Foto: Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Prevencia a zdravý
spôsob života TU <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Fuuj, my sme doma mali takú pleseň v kúpelni.
    Naštastie sme si to dosť skoro všimli a podarilo sa nám ju vyčistiť.
    Neviete mi poradiť ako sa zbaviť plesne z vonkajšej strany domu, and kúpelnovým oknom?

Komentáre