Predstavujeme vám domy zo súťaže Drevostavba roka 2019 – 2. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Predstavujeme vám domy zo súťaže Drevostavba roka 2019 – 2. časť

Vo včerajšom príspevku sme predstavili niekoľko drevostavieb v súťaži, ktorú organizuje Sekcia drevostavieb ZSDSR. Od roku 2008 do roku 2019 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil, z 5% na viac ako 10%.

Aby sa používanie dreva pri stavbe RD stalo štandardom (toto dnes ešte neplatí), tak sa spracovatelia dreva už v roku 2012 dohodli a úspešne sa zaviedla „Značku kvality“ drevostavby. Táto ide nad rámec povinných certifikácií  stavebných výrobkov a konštrukcií, a o pridelenie ktorej sa môžu uchádzať členovia ZSD SR. Domy, ktoré v tejto druhej časti súťaže predstavujeme majú túto značku kvality a tak ich majitelia môžu byť spokojný. Domy budú určite veľa rokov užívať k svojej spokojnosti.

Stavba č. 11

Rodinný dom - Novostavba
Rodinný dom – Novostavba, MIRANO, s. r. o., Oravská Lesná, Ing. Vladimír Genšiniak

Architektonický návrh rešpektuje regulatívy územného plánu obce Ostra Lúka a podmienky pamiatkového úradu na vzhľad objektu, ktorý je umiestnený v blízkosti historického jadra obce. Rodinný dom je navrhnutý tak, aby zapadol do okolitej zástavby starých vidieckych domov. Atmosféru dotvára veranda okolo domu a delenie okien. Vnútorná dispozícia je navrhnutá tak, aby spĺňala požiadavky investora na jeho denný a nočný režim.

Stavba č. 12

Largo 98 plus
Largo 98 plus, ModerneDomy.sk zastúpenie RD Rýmařov, Lozorno, ModerneDomy.sk zastúpenie RD Rýmařov

Najobľúbenejší bungalov z našej produkcie moderných montovaných domov na kľúč oslovil aj mladého muža, žijúceho momentálne v zahraničí. Vybral si nás na základe odporúčaní, ale najmä pre kvalitu materiálov, z ktorých je stavba zhotovená, presnú výrobu v hale, precíznu montáž a garanciu výslednej sumy a termínov. Rozhodujúcim pre neho bola aj minimálna starostlivosť o priebeh stavby a garancia výsledku, potvrdená nielen 50 ročnými skúsenosťami zhotoviteľa, ale aj 30 ročnou zárukou stavby.
Otvorený obytný priestor domu – obývačka, jedáleň a kuchyňa sú prepojené s veľkými oknami na terasu a výhľadom do záhrady. Nočná časť domu je rozdelená na dva bloky – rodičovský – spálňa so samostanou kúpeľňou a detský/hosťovský s druhou kúpeľňou a šatníkom.
Nadčasový dizajn domu – tmavá strešná krytina, biela omietka a tmavosivé rámy okien a kamenný obklad, budú ešte doplnené čiernym exteriérovým osvetlením a neskôr elegantným subtílnym prekrytím terasy. Plot a ostatné exteriérové prvky budú rovnako zladené s domom a vytvoria tak jeden harmonický celok, poskytujúci príjemné útočisko a pohodlné bývanie v tejto drevostavbe.

Stavba č. 13

Novostavba RD
Rodinný dom – novostavba, Montistav s. r. o., Malachov, Ing. arch. Dušan Hudec, Ing. Martin Hudec, URBAN studio s.r.o.

Ide o dvojpodlažný rodinný dom strednej veľkosti 148,00 m2, s plnohodnotným podkrovím. Zo zádveria sa vchádza do chodby, z chodby sa dostaneme do kupeľne a WC, jedna pracovňa a denná časť objektu – obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Schodisko v chodbe vedie do podkrovia, ktoré má tri izby, kupeľňu, samostatný šatník.

Neprehliadnite: Predstavujeme vám domy zo súťaže Drevostavba roka 2019 – 1. časť

Stavba č. 14

Drevostavba roka 2019, pod Viničným vrchom, Nadstavba RD vo Vrakuni
Nadstavba rodinného domu vo Vrakuni, Montistav s. r. o., Malachov, Mgr.Art. Martin Maňo

Ide o nadstavbu jestvujúceho rodinného domu. Na prízemí domu v starej časti sa nachádza zádverie a na pravej strane umiestnená pracovňa. Zo zádveria sa vchádza na schodisko, ktoré vedie do podkrovia. Na poschodí sa vchádza do obývacej časti domu. Vedľa kuchyňa spojená s jedálenským kútom. Po prejdení kuchyňou sa ocitneme v kľudovej časti, kde sa nachádza spálňa, detská izba, kúpeľňa a samostatné WC. Súčasťou poschodia je aj veľká prestrešená terasa spojená s jedálňou a spálňou.

Stavba č. 15

Rodinný dom s dvomi bytovými jednotkami
Rodinný dom s dvomi bytovými jednotkami, RAJ BÝVANIA s. r. o., Levice, Patrik Marton

Rodinný dom jednopodlažný bez podpivničenia so sedlovou strechou. Rodinný dom má dve samostatné bytové jednotky, ktoré sú identické s odzrkadlením. Prízemie je navrhované na materiálovej báze stĺpikovej sendvičovej konštrukcie. Stropnú časť tvorí väzníkový drevený krov. Strešná krytina je plechová. Dom je zateplený kontaktným zatepľovacím systémom z EPS hrúbky 200 mm.

Stavba č. 16

Nadstavba tanečnej školy ViVa
Nadstavba tanečnej školy ViVa, SEDIR, s. r. o., Nové Zámky, Ing. Viera Katonová

Ide o nadstavbu jestvujúceho objektu v Nových Zámkoch. Zmenou objektu formou nadstavby bude prevádzková budova dvojpodlažná. Predmetnou nadstavbou sa rozšíria priestory tanečnej školy, kde na poschodí budú umiestnené dve telocvične a hygienické zázemie cvičencov žien a mužov. Architektonický výraz je zameraný na dosiahnutie maximálneho účinku a požiadavky stavebníka, resp. prevádzkovateľa pre využitie jestvujúcej plochej strechy na účely prevádzkových priestorov. Najvhodnejším riešením pre túto nadstavbu bola voľba drevenej konštrukcie.

Stavba č. 17

Drevostavba roka 2019, Rodinný dom Bratislava Drevostavba roka
Rodinný dom Bratislava, Úsporné Drevodomy s. r. o., Krásno nad Kysucou, KubisArchitekti s.r.o. / Ing. arch. Daniel Kubiš, Borinka / Ing. arch. Martin Hudec, PhD., Kvetoslavov

Rodinný dom sa nachádza v časti Bratislava na konci slepej ulice, na ktorú nadväzuje les. Pre jeho priamy kontakt s okolitou zeleňou lesa i záhrady pôsobí akoby z nej prirodzene vyrastal. Naturálny charakter exteriéru posilňuje využitie prírodných materiálov dreva a kameňa. Kompletné obloženie fasád a strechy sibírskym smrekovcom vytvára jednoliatu hmotu, ktorá je rozihraná kompozíciou vsadených tmavých otvorov. Exteriérové žalúzie otvory dopĺňajú v súhlasnej farbe, no najmä chránia interiér proti nežiaducemu prehrievaniu. Podlažia domu pozostávajú z prvého nadzemného podlažia a podkrovia, pričom tieto dva priestory navzájom komunikujú – prepájajú sa v miestach dvoch galérií. Materialita interiéru je príznačná jednoduchosťou a síce kombináciou dreva a bielej omietky. Čierne doplnky ju v tomto smere podčiarkujú a nechávajú vyniknúť priestor.

Stavba č. 18

RD DEVÍNSKA NOVÁ VES Drevostavba roka
Rodinný dom Devínska Nová Ves, WHC s. r. o., Bratislava, Ing. arch. Erik Makki, MAKKI – architekt, s.r.o.

Dvojpodlažný rodinný dom s rovnými strechami a garážou a omietkovou fasádou doplnenou dreveným obkladom na vybraných miestach. Terasa a vstup sú prestrešené priznanou drevenou konštrukciou s V-čkovými stĺpmi. Cez oddelené zádverie sa dostávame do chodby, ktorá spája spálňu so samostatnou kúpeľňou, WC pre návštevy a technickú miestnosť. Ďalej sa dostávame do kuchyne, ktorá je prepojená s jedálenskou časťou a obývacou časťou s terasovými dverami. Obloženým schodiskom drevenou podlahou sa dostávame do druhého podlažia, ktoré tvorí chodba s dvoma izbami a spoločnou kupeľňou s WC.

Stavba č. 19

RD Malacky Drevostavba roka
Rodinný dom Malacky, WHC s. r. o., Bratislava, KubišArchitekti s.r.o.

Dom v Malackách je súčasťou zástavby rodinných domov so záhradným priestorom. Objekt rešpektuje tradičný vidiecky charakter v podobe šikmej strechy, a zároveň k nemu pridáva súčasnú čistotu tvarov. Celková jednoduchosť spojenia hmôt je posilnená fasádnou úpravou prevedenou v bielej omietke. Väzbou hmôt si dom v záhrade vytvára intímnejší kút venovaný terase, ktorej súčasťou je vysoký strom. Terasa sa od tohto bodu mení na záhradný trávnik. Dom je jednopodlažný, pričom v časti so šikmou strechou a vyššou svetlou výškou s odhalenými klieštinami je situovaná denná zóna. V nižšej časti s plochou strechou je zóna nočná, ktorá vďaka vysokým francúzskym oknám získava výhľad a prístup do záhrady.”

Stavba č. 20

AnuAzu Drevostavba roka
AnuAzu, ZELENÁ STAVBA, s. r. o., Košice, Ing. arch. Peter Jurkovič

Jednopodlažný bungalov vychádza z centrálneho priestoru – jurty – s priemerom 5,6 m. Tento priestor prekrýva drevená strecha s odhalenou konšturkciou a centrálnym okrúhlym svetlíkom. Zo severnej strany sa na dennú miestnosť napája spálňa a kupeľňa. Z južnej strany sa nachádza vstupná časť, ktorá po stranách ukrýva kuchyňu a spací kút pre dve osoby. Tieto sekundárne funkcie obaľujú a “chránia” centrálny priestor a transformujú kruový pôdorys do obdĺžnika. Pred vstupom sa nachádza terasa o rozlohe 15 m2, orientovaná smerom k jazeru.

Hlasovanie prebieha na
www.drevostavby-zsdsr.sk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre